NASA pokročila o další krok vpřed se svým vesmírným teleskopem SPHEREx (Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer). Mise oficiálně postoupila do fáze C. To znamená, že NASA schválila předběžnou konstrukci dalekohledu a nyní může začít pracovat na finálním designu. Společně s tím se už zaměří i na vývoj hardwaru a softwaru.
A new observatory will map the entire sky to study the early expansion of the universe, planetary systems, and the history of galaxies. NASA has approved the preliminary design for the SPHEREx mission, with construction beginning soon. Learn more: https://t.co/6uSXKhxckz pic.twitter.com/Xl06Z0w8JE
— NASA Universe (@NASAUniverse) January 5, 2021
Tento projekt řídí NASA Jet Propulsion Laboratory, která se zabývá vývojem pohonných jednotek pro sondy a letouny. Mise by měla započít nejdříve v červnu roku 2024, nejpozději pak v dubnu roku 2025. SPHEREx bude mapovat vesmír v infračerveném záření. V průběhu dvou let by měl teleskop oblohu naskenovat celkem 4× a vytvořit podrobnou trojrozměrnou databázi hvězd, galaxií, mlhovin a jiných astronomických objektů.
Vědecký tým SPHEREx si stanovil tři hlavní cíle. Prvním je najít důkazy o tzv. inflaci, ke které údajně došlo těsně po velkém třesku. Podle inflační teorie se na kratičkou chvíli vesmír začal exponenciálně rozpínat, tedy „nafukovat“, a tento proces ovlivnil rozmístění vesmírné hmoty dodnes. Na základě tohoto předpokladu se bude hledat o inflaci důkaz. Druhým cílem je studium historie zrodu těch nejstarších i nejnovějších galaxií a hvězd. SPHEREx bude pozorovat slabou záři, která je tvořená všemi galaxiemi vesmíru. Právě díky této záři není noční obloha nikdy úplně černá.
Posledním cílem je hledat vodní led a zmrzlé organické molekuly u rodících se hvězd v naší galaxii, které jsou stavebními kameny života na Zemi.