Čínští fyzikové, inženýři, optici a odborníci na fotoniku z univerzity Zhejiang v čínském Chang-čou ve spolupráci s kolegy z Cambridge vyvinuli pixely o velikosti viru. Tyto pixely byly použity k výrobě takzvaných nejmenších světelných diod (LED) na světě. Samotný displej je menší než zrnko písku.

Protože vývoj mikro LED diod představuje řadu výzev a je ekonomicky velmi neefektivní, vědci experimentovali s perovskitem, ekonomickým a slibným materiálem, který se již zkoumá v solárních panelech. Pomocí perovskitu vědci vytvořili LED diody o velikosti pixelu o šířce pouhých 90 nanometrů a vytvořili tak LED diody v nanorozměrech (nano-PeLED). Tým zjistil, že na rozdíl od tradičních LED, které mají tendenci rychle slábnout, zůstávají tyto nové LED na bázi perovskitu stále stejně jasné.

Abyste si udělali představu, jak malý pixel je: pokud si představíte koronavirus jako kouli s výčnělky, pak se její průměr pohybuje mezi 80 a 120 nanometry. Běžné bakterie se pohybují o řád výše a měří 2 až 3 mikrometry.

Perovskit je materiál s krystalickou strukturou, který je levný, snadno vyrobitelný a neuvěřitelně účinný při pohlcování a vyzařování světla. Jeho chemická struktura umožňuje vynikající přenos náboje, což znamená, že dokáže rychle a účinně měnit elektrickou energii na světlo, což je ideální vlastnost pro LED diody. Velice snadno se s ním pracuje což vědcům umožňuje upravit jeho složení, změnit barvu nebo zlepšit výkon. Původně byl známý díky svému potenciálu v solárních panelech, nyní se prosazuje v oblasti zobrazovacích technologií. Na rozdíl od tradičních materiálů lze perovskity zpracovávat při nízkých teplotách a tisknout, což je vhodné pro cenově dostupné displeje s vysokým rozlišením, jako jsou mikro- a nano-LED.