Mobilní aplikace Klíšťapka funguje už nějaký ten rok a slouží k tomu, abychom mohli sledovat aktivitu klíšťat v jednotlivých krajích. Nyní byla spuštěna nová verze této aplikace, která je rozšířená o sledování výskytu infikovaných klíšťat ve městech. „Kromě údajů o aktuální aktivitě a infikovanosti klíšťat v lesních porostech přináší aplikace nově informace i o klíšťatech ve vybrané městské zeleni ve všech krajských městech. Tato předpověď vychází z testování odchycených klíšťat v posledních dvou letech v rámci projektu ‘Klíšťata ve městě’,“ uvedl pro Státní zdravotní ústav Mgr. Václav Honig, Ph.D. z Biologického centra Akademie věd ČR.
Aplikace čerpá data z výzkumů několika vědeckých institucí, jako je Fakulta lesnická a dřevařská a Provozně ekonomická fakulta ČZU v Praze, Státní zdravotní ústav, VŠB – Technická univerzita Ostrava a další. Díky této spolupráci se tak mohla vytvořit nová verze mobilní aplikace, která zobrazuje detailní výskyt i aktivitu klíšťat po celé ČR.
„Klíšťapka nyní ve městech ukazuje nejen infikovanost klíšťat borreliemi, ale i dalšími bakteriemi způsobujícími závažná onemocnění, jako anaplasmóza, rickettsióza, neoehrlichióza či návratná horečka. V dalších letech budeme pracovat na rozšíření dat o další klíšťaty přenášené infekce, jako je klíšťová encefalitida, tularemie či Q horečka, a také o analýzu klíšťat z městských parků dalších menších měst,“ uvedla spoluřešitelka projektu RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu.
Nově bude aplikace také interaktivní a mohou se zapojit všichni, kteří si aplikaci stáhnou. Je možné nahlásit nalezení přisátého klíštěte na vás či vašem mazlíčkovi a nahrát i fotografii. Dříve byla aplikace dostupná pouze pro operační systém Android, nyní je dostupná i pro iOS. Obě aplikace fungují stejně a načítají stejná data. Klíšťapka byla rozšířena o data z let 2023 a 2024, kdy bylo analyzováno přes 67 tisíc klíšťat, která byla odchycena v lesích po celé ČR.
Nová verze mobilní aplikace Klíšťapka je tady! Zásadní novinkou, na které spolupracoval i @szupraha , je rozšíření aplikace na sledování výskytu infikovaných klíšťat i v městské zeleni. Víte, kde ve vašem okolí roznášejí klíšťata infekce? https://t.co/pR4eKgZepn
— Státní zdravotní ústav (@szupraha) April 28, 2025
„Výsledky ukazují výrazný nárůst početnosti – v loňském roce jsme zaznamenali o 75 % více klíšťat než v roce 2021. Při predikci aktivity klíšťat jsme se nově v aplikaci detailně zaměřili na druhové složení porostů, charakter stanovišť, sezónní dynamiku výskytu a počasí. Klíšťata jsou navíc aktivní prakticky po celý rok. Aktivita v minulém týdnu už výrazně přesáhla maximum, které jsme zaznamenali v loňském roce,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu a hlavní řešitel projektu doc. Ing. Zdeněk Vacek, Ph.D. z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Jelikož je aktivita klíšťat po celé jaro i léto na vysokých hodnotách, je dobré chodit do travnatých ploch a lesů pouze po použití repelentů. Po návratu domů je důležité se prohlédnout, zda na sobě nemáte přisáté klíště. Čím dříve totiž dojde k odstranění, tím méně hrozí nákaza. Klíšťata nejčastěji přenášejí lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Jen proti druhé zmíněné nemoci se lze však očkovat.