Operator je umělá inteligence od OpenAI, která chce dělat věci za vás

Operator je umělá inteligence od OpenAI, která chce dělat věci za vás
Fotografie: Andreas de Santis, unsplash.com
  • OpenAI zkouší posunout schopnosti své umělé inteligence
  • Operator by měl zvládnout základní úlohy prováděné pomocí webového prohlížeče, například nákup
  • Poslední slovo ale bude mít vždy uživatel

V dnešním světě jsme doslova zavaleni nejrůznějšími modely umělé inteligence. Nejčastěji mají podobu chatbota, se kterým můžete vést nějakou konverzaci. Může to být o vaření, o cestování, programování nebo smyslu života. Vždy je ale na vás, jak s výstupem naložíte. Obvykle se tak nevyhnete kopírování textu, nebo jiným činnostem.

A přesně tento mezikrok by chtěl odstranit Operator, kterého představila OpenAI a který může přejít na web a provádět úkoly za vás. Pomocí vlastního prohlížeče se může podívat na webovou stránku a interagovat s ní psaním, klikáním a posouváním. V současné době se jedná o výzkumný náhled, což znamená, že má omezení a bude se vyvíjet na základě zpětné vazby od uživatelů. Operator je jedním z našich prvních agentů, což jsou umělé inteligence schopné samostatně vykonávat práci za uživatele. Zadáte mu úkol a on ho provede.


Operátor může být požádán, aby zvládl širokou škálu opakujících se úkolů v prohlížeči, jako je vyplňování formulářů, objednávání potravin nebo dokonce vytváření memů. Schopnost používat stejná rozhraní a nástroje, s nimiž lidé denně komunikují, rozšiřuje využitelnost umělé inteligence, pomáhá lidem šetřit čas při každodenních úkolech a zároveň otevírá nové možnosti zapojení firem. Už nyní ale byla vyřčena jedna zásada, kterou se Operator bude vždy řídit: nikdy neudělá nic úplně sám. Interakce uživatele bude nutná minimálně v tom, že odsouhlasí konečnou akci, jako je nákup nebo odeslání mailu.

Možných rizik se je vědoma i OpenAI, a tak se Operator do světa dostane v postupných krocích. Už dnes je služba k dispozici uživatelům Pro v USA na adrese operator.chatgpt.com. Toto výzkumné předpremiérové spuštění umožňuje učit se od uživatelů a širšího ekosystému a průběžně se zdokonalovat a vylepšovat. V budoucnu se plánuje rozšíření na uživatele služeb Plus, Team a Enterprise a integraci těchto funkcí do služby ChatGPT.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze