Subvarianta omikronu BA.2 se nejen šíří rychleji než BA.1, ale také způsobuje vážnější průběh nemoci. Může být také imunní vůči vakcínám. Nová studie z Japonska ukazuje, že může být stejně nebezpečná jako varianta delta. Podle vědců třetí dávka vakcíny proti koronaviru posílí imunitu a sníží pravděpodobnost nemoci po nákaze o 74 %.
New lab experiments from Japan show that BA.2 may have features that make it as capable of causing serious illness as older variants of Covid-19, including Delta.
— CNN International (@cnni) February 17, 2022
The findings were posted as a preprint study on the bioRxiv server, before peer review. https://t.co/uJhbcXIxyk
Výsledky studie byly nejdříve zveřejněné na biorxiv.org, aby se k ní mohli vyjádřit nezávislí odborníci. Takové hodnocení zvyšuje kvalitu výzkumu a urychlí sdílení studie. Až poté bude publikovaná v některém z lékařských časopisů. „Subvarianta omikronu BA.2 může být horší než BA.1. Může být také nakažlivější a mít vážnější průběh nemoci,“ uvedl doktor Daniel Rhoads, který studii přezkoumal.
Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) subvariantu bedlivě sleduje. „Neexistuje žádný důkaz o tom, že by BA.2 byla závažnější než BA.1. CDC stále monitoruje všechny varianty, které se šíří po celém světě. I nadále budeme kontrolovat nové údaje o závažnosti onemocnění, jako je tento,“ uvedla ředitelka CDC doktorka Rochelle Walensky.
BREAKING🔔 The 7th preprint from G2P-Japan🇯🇵 is out @biorxivpreprint. #Omicron BA.2 variant seems to be more contagious and pathogenic than BA.1 variant. Please RT. 1/5https://t.co/Qi1UwKXRCG
— The Sato Lab (Kei Sato) (@SystemsVirology) February 16, 2022
Varianta BA.2 je ve srovnání s původní verzí koronaviru objevenou ve Wu-chanu vysoce zmutovaná. Má také desítky mutací, které se liší od původního omikronu. Výzkumnice Kei Sato, která se na studii podílela, uvedla v rozhovoru pro cnn.com, že by subvarianta BA.2 měla být považována za samostatnou variantu koronaviru. S tímto tvrzením souhlasí i viroložka z Washingtonské univerzity Deborah Fuller, která studii také přezkoumávala. „Vypadá to, že zde máme nové písmeno řecké abecedy,“ uvedla viroložka.