Sony Bravia A1 OLED
test

Sony Bravia A1 OLED

Kompromisy nechte ostatním

Pokud nemáte hluboko do kapsy a hledáte nový televizor, nebude vás zajímat čistě jen kvalita obrazu. Mezi důležité aspekty spadá také zvukový projev, nabídka portů a samozřejmě design. Nač by byl krásný obraz, když by byl zasazen do neestetického kabátku? Sony Bravia A1 OLED dokazuje, že kvalita může být i velmi sexy.

Máte v plánu koupi nového televizoru a to poslední, co vás zajímá, je cena? Asi jste již viděli obrovskou nabídku LG, Samsungu nebo třeba Philipsu. Skvělé televizory však umí také Sony. A právě na jeho zástupce se dnes podíváme detailněji.

Sony KD-55A1

Konkrétně se budeme bavit o designovém skvostu Sony Bravia A1 OLED, označovaném také jako KD-55A1, který nabídne jedinečnou konstrukci, úchvatný panel a pár překvapení navíc. Odpovíme si i na to, zdali si televizor dokáže obhájit cenu přes 60 tisíc korun.

Technické parametry

Sony KD-55A1
Rozměry 122,8 × 71,1 × 8,6 (0,78) cm
Hmotnost bez stojanu 25 kg
Hmotnost se stojanem 28,8 kg
Hmotnost celého balení 39 kg
Úhlopříčka displeje 54,6 palců (139 cm)
Typ panelu OLED
Rozlišení displeje 3 840 × 2 160 pixelů
HDR HDR 10, Dolby Vision
Výkon reproduktorů 5 × 10 W
Operační systém Android TV (7 Nougat)
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč předinstalovaná Opera
Obchod s aplikacemi Google Play (for Android TV)
Počet tunerů (pozemní)
Počet tunerů (satelitní)
Příjem signálů DVB-T2/S2/C
Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
Bluetooth 4.1
HDMI
Ethernet
USB
Záznam na externí úložiště ano
Výstup na sluchátka ano
Cena od 62 000 Kč

Konstrukční zpracování: něco takového nenajdete

Možná už vás nudí roztodivné stojany luxusních televizorů. Možná dokonce nechcete ani instalovat televizor na zeď, protože si nechcete poškodit svůj perfektní štuk. Co pak? Sony problém vyřešilo více než elegantně. Samotná televize sice stojan má, ale je neviditelný. Jakmile televizi poprvé spatříte sestavenou, v první chvíli nechápete, o co se opírá a jak je možné, že stojí na spodní hraně panelu.

Sony KD-55A1 OLED

Asi už vám pomalu dochází, proč se v názvu televize honosí písmeno A. Po úplném odklopení stojanu to při pohledu z boku konečně plně pochopíte. Aby Sony zajistilo maximální stabilitu, v balení nalezneme těžký kovový podstavec, do kterého se zasadí jak zbytek stojanu z těla televize, tak také přední displejová část, a to pomocí nenápadné západky. Vzhledem k pevnému zacvaknutí nelze nijak měnit náklon televizoru, ten však vyhovuje běžným potřebám a s podložkou svírá televizor téměř pravý úhel. Nad všemi detaily Sony přemýšlelo do posledního puntíku, rovnou se však připravte na nutnost sestavovat televizi minimálně ve dvou. Výklopný stojan z logických důvodů nemohl být součástí samotného panelu, proto je televizor ze zadní strany opatřen plastovým blokem, do kterého se stojan v případě potřeby „zacvakne“.

Velice efektně působí také „křídla“ stojanu, která zajišťují stabilitu celého panelu. V tomto sklopeném režimu lze televizor umístit i na stěnu, avšak oproti standardním tenkým televizorům je předsazen více do prostoru, a to právě kvůli sklopenému stojanu. Hodí se však dodat, že televize primárně není určená pro osazení na stěnu, nejvíce ji to sluší v prostoru.

Sony KD-55A1 OLED
Tenkost celé konstrukce je ohromující

Vzhledem k výklopnému stojanu mohlo Sony stlačit tenkost panelu mimo středovou základnu se stojanem na minimum, v tomto případě na neuvěřitelných 0,78 centimetru. Se sklopeným stojanem se šířka pochopitelně zvětšuje, avšak jen ve středové části, která je viditelná jen z přímého bočního pohledu.

Stojan není v případě Sony KD-55A1 jen tak na parádu a pouze jako stabilizační prvek – Sony na jeho hrany a spodní část umístilo vstupy nejdůležitějších konektorů, ve vrchní části se nachází subwoofer. Na stojanu se nachází i tři nenápadná tlačítka: dvě pro regulaci hlasitosti a jedno pro vypnutí/zapnutí televizoru. Po zapojení všeho podstatného se zadní stojanová část přikryje plastovým dílem, který je potažen látkou s jemnou texturou. Rázem se tak kovový stojan mění v umělecké dílo.

Sony KD-55A1 OLED
Detaily Sony KD-55A1

O tom, že má panel extrémně tenké rámečky, jste asi nepochybovali. Jsou tenké jak po stranách, tak také nad a pod panelem. V nejširší části, tedy na spodní hraně, se nachází jen hlavní světelná LED dioda a rovněž logo výrobce.

Nad všemi detaily Sony přemýšlelo do posledního puntíku.

Hledáte nějaké nevýhody celého řešení? Na televizi s úhlopříčkou 55 palců je Sony KD-55A1 vcelku těžká, konkrétně necelých 29 kilogramů s podstavcem. Samotné balení pak váží téměř 40 kilogramů – bez pomoci se tedy neobejdete. Na druhou stranu, stabilita televizoru je perfektní. Bravia A1 se skvěle hodí jak pro položení na stolek, tak také například na betonový/kameninový podstavec, který stojí rovnou na zemi. V případě vašeho zájmu lze samozřejmě „A1čku“ instalovat i na zeď, avšak vůči zdi bude, vzhledem k nezbytnému stojanu, předsazena. Pokud se pro umístění na zeď i přesto rozhodnete, vybrat můžete držák ve standardu VESA s roztečí 40 × 20 centimetrů.

Sony KD-55A1 OLED
Zadní část kryje efektní látkový potah

Jak vzhled Sony televize shrnout? Na produktových fotografiích vás Bravia A1 ohromí, v reálu budete zírat ještě o něco více. Perfektní zpracování je sice to, co jsme očekávali, potěší však všechny ty malé a větší detaily, kterými se v Sony zabývali.

Líbilo se nám
  • precizní zpracování výklopného kloubu
  • dostatečná stabilita díky těžkému podstavci
  • robustnost
  • kvalitní materiály, látková záda
  • extrémně tenké rámečky panelu
Nelíbilo se nám
  • televizor není nejvhodnější pro instalaci na zeď
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze