Sony NW-A306 je hudební přehrávač, ale nikoliv tak docela obyčejný. Nese v sobě totiž DNA Walkmanu, kterým Sony kdysi revolucionalizovalo tehdejší způsob poslechu hudby na cestách. Přináší ale také pokročilý hardware pro co nejvyšší kvalitu poslechu. Na koho produkt cílí a jak jsem s ním byl spokojen?
Technické parametry Sony NW-A306
Rozměry | 56,5 × 98,4 × 11,8 mm | |
---|---|---|
Hmotnost | 113 g | |
Výdrž baterie | až 36 hodin | |
Podporované kodeky | SBC, LDAC, AAC, aptX, aptX HD | |
Displej | TFT LCD o rozlišení 1 280 × 720 pixelů | |
Cena | 9 999 Kč |
Obsah balení: jednoduše přehrávač
V samotné krabičce se schovává samotný přehrávač a také USB-A/USB-C kabel včetně papírových příruček. Cokoliv dalšího byste zde hledali marně, pravdou však je, že vše skutečně důležité se v balení nachází, ačkoliv by někdo možná mohl s ohledem na cenu očekávat třeba také sluchátka.
- vše potřebné
Konstrukční zpracování: kapesní přehrávač v kovovém těle
Vyšší pořizovací cena se odráží nejen na kvalitě hudebního poslechu, ale také u zpracování, kde výrobce vsadil na kovové šasi a vcelku minimalistický design, kde jde především o praktičnost. Na těle zařízení se zajímavým vroubkováním tak najdeme 3,5mm jack, USB-C (kvůli nabíjení a přetahování souborů) i slot pro microSD kartu. Dokonce výrobce nezapomněl ani na schované očko pro provléknutí poutka na ruku.
Na pravém boku je k vidění plejáda ovládacích prvků, mezi nimiž se nachází vypínací tlačítko i přepínače pro přeskakování skladeb či změny hlasitosti. Tlačítka jsou snadno nahmatatelná, je tak možné přehrávač ovládat i poslepu, chvíli to ovšem potrvá. Velkou předností zařízení je pak především nízká hmotnost a kompaktní rozměry. Tento hudební přehrávač se tak snadno vměstná i do menší kapsy, u takto prémiového zařízení mi však trochu schází zvýšená odolnost dle standardu IP. Je patrné, že přehrávač něco jen tak nerozhodí a nějaké to horší zacházení snese, přesto by však oficiální zvýšená odolnost byla přidanou hodnotou, kterou by mnozí zákazníci jistě ocenili.
- snadno nahmatatelné ovládací prvky
- adekvátní konektorová výbava
- nízká hmotnost a malé rozměry
- oficiálně bez zvýšené odolnosti
Systém: Android s výhodami i nevýhodami
Sony se rozhodlo do přehrávače předinstalovat upravený Android, což byla podle mého názoru v některém ohledu dobrá volba, v jiném ohledu pak spíše špatná. Negativní je rozhodně vliv Androidu na velikost úložiště, které činí pouze 32 GB a dostupných z něj bude zhruba jen 18 GB. Skutečně výrobce nemohl integrovat větší úložiště do takto drahého produktu? K dispozici jsou sice paměťové karty, jedná se však o další investici a pro někoho svým způsobem i diskomfort. U přehrávače za danou cenu by snad mohlo být větší než 32GB úložiště, když už vcelku běžně vídáme i 256GB úložiště u telefonů za 7 tisíc korun.
Dalším neduhem Androidu je pak nutnost jej na začátku nastavit, což zkrátka působí na přehrávač trochu zvláštně, a také občasně pomalejší reakce. Výhodou je naopak to, že kromě aplikace integrovaného přehrávače je možné si doinstalovat i Tidal, Spotify či jiné služby/aplikace pro poslech. Samotný displej má pak naštěstí solidní jas, jemné rozlišení a dobře reaguje na dotek, v tomto ohledu tedy žádný problém nespatřuji.
- možnost doinstalovat aplikace
- malé úložiště obecně, ale také kvůli velikosti systému Android
- Android působí v přehrávači trochu zvláštně a občas je pomalejší
Zvuk: jednoduše špičkový
Kde testovaný přehrávač skutečně září, to je pochopitelně samotná kvalita hudebního přednesu. Výrobce se chlubí integrací digitálního zesilovače S-Master HX vyvinutého speciálně pro jejich hudební přehrávač. Zajištěna tak má být kompatibilita s nativním formátem DSD, výsledkem čehož je kvalitnější zvuk. Uvnitř měly být dále použity fóliové kondenzátory s lineární odezvou napříč všemi frekvencemi či povrchově montovaný rezistor starající se o efektivní přidělování výkonu jednotlivým prvkům obvodu. Výrobce dále uvádí schopnost přehrávat v kvalitě až 32-bit/384kHz pro zajištění co nejvyšší možné kvality.
Samotná kvalita zvuku se pak pochopitelně bude výrazně odvíjet od připojených sluchátek, která mohou být bezdrátová skrze Bluetooth 5.0 s podporou kodeků aptX HD, LDAC či standardních AAC a SBC, případně drátová. V mém případě se jednalo o oceňovaná Sony WH-1000XM5, s nimiž přehrávač vykouzlil skutečně parádní zvuk. Přehrávač disponuje ekvalizérem, tudíž si může každý upravit přednes dle svých představ, vyzdvihnout však musím především schopnost skvěle oddělit jednotlivé frekvence i instrumenty v orchestrální hudbě, ale i krásně čisté výšky či hutné basy. Je tak jasné, že produkt cílí na audiofily se skutečně rozmazleným uchem, kteří veškeré možnosti ocení, zatímco obyčejný posluchač se spokojí například i s bezztrátovou kvalitou skrze Tidal či něčím ještě méně kvalitním.
- špičková kvalita zvuku
- propracované komponenty
Výdrž: den a půl
Na jedno plné nabití, které zabere zhruba tři hodiny, zvládne Sony NW-A306 až 36 hodin poslechu v závislosti na kvalitě záznamu a dalších aspektech. Během testování se mi ani nepovedlo plně nabité zařízení vybít, tudíž lze předpokládat, že běžný uživatel jej bude nabíjet například jen jednou měsíčně.
- velmi dlouhá výdrž
Zhodnocení
Sony NW-A306 je skutečně unikátní produkt, který cílí na vybranou skupinu audiofilů, jež ocení špičkový zvuk, méně však již například malé integrované úložiště. Je škoda, že Sony v této oblasti nezainvestovalo více do navýšení kapacity úložiště, které je podle mého názoru jednoduše nedostatečné. Chválím naopak za kvalitní hliníkovou konstrukci i velmi dlouhou výdrž.
Foto: Ioannis Papadopoulos, fzone.cz