Vědecko-technologická společnost Merck vyvinula experimentální pilulky, které by mohly snížit riziko hospitalizace nebo úmrtí po nakažení koronavirem až o polovinu. Společnost Merck chce požádat Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v USA o schválení prášků co nejdříve. Pokud se tak stane, lék molnuparavir bude prvním k perorálnímu užití proti nemoci COVID-19.
If it gets authorization, molnupiravir, which is designed to introduce errors into the genetic code of the virus, would be the first oral antiviral medication for #COVID19. (via Reuters)
— ONE News PH (@onenewsph) October 4, 2021
READ: https://t.co/MZDQSEFzh3 pic.twitter.com/AqIMv9SJ27
Molnupiravir je navržen tak, aby v genetickém kódu viru vytvořil chybu. To mu zabrání v dalším šíření po těle. „Orální antivirotikum, které může do takové míry ovlivnit průběh nemoci, by změnilo celou hru,“ uvedl vědecký pracovník Johns Hopkins Center for Health Security Amesh Adalja. „Tento lék změní možnosti, jak zvládat COVID-19,“ řekl pro Reuters generální ředitel společnosti Merck Robert Davis.
Lék byl testován na 775 pacientech, kteří zjistili, že jsou pozitivní před méně než pěti dny. Jedna část pacientů dostávala dvakrát denně lék molnuparavir a druhá část dostávala placebo. Bylo hospitalizováno pouze 7,3 % pacientů, kteří dostávali prášky. Těch, kteří dostávali placebo, bylo hospitalizováno 14,1 %. V této skupině také osm lidí zemřelo.