Dyson Wash G1
test

Dyson Wash G1

Senzace na první dobrou?

Když dojde na oblast spojenou s nasáváním a čištěním vzduchu, málokdo má takové know-how jako britská společnost Dyson. Jak si ale vede její prvotina v podobě mopu, jehož úkolem je zanechat podlahu krásně čistou a odstranit i zaschlou špínu, se kterou si vysavač logicky poradit nedokáže?

Společnost Dyson je právem považována za inovátora v oblasti domácí hygieny, ať už se jedná o vysávání, čištění vzduchu nebo neméně důležitý „beauty“ segment, kde nabízí fén, žehličku na vlasy a další. Je tak vcelku logické, že se rozhodla rozšířit své portfolio produktů zaměřených na koncové spotřebitele (neboť kromě výše uvedeného můžete vídat osoušeče rukou značky Dyson na toaletách v komerčních prostorech) o mop. Povedlo se jim vytvořit stejně povedeného pomocníka do domácnosti jako v případě legendárních bezkabelových vysavačů Dyson V?

Technické parametry Dyson Wash G1

Výška 114 cm
Výdrž baterie 35 minut
Objem odpadní nádoby 0,8 litru
Cena 17 490 Kč

Obsah balení: vše potřebné

V rámci balení obdrží novopečený majitel veškerou nutnou výbavu, tedy mop, nabíjecí stojánek a také adaptér šedé barvy. Oproti vysavačům je tak mop od Dysonu mírně ve výhodě, neboť s ním vždy dostanete také stojan. Ten však hraje zároveň vcelku důležitou roli z hlediska hygieny v domácnosti, jak si povíme v následující kapitole.

Líbilo se nám
  • vše důležité včetně stojanu

Design a konstrukce: mop, který se nemusí schovávat v koutě

Ať už máte produkty Dyson v oblibě, nebo ne, jedno jim rozhodně upřít nelze: povedený design. Výjimku v tomto ohledu nepředstavuje ani Wash G1, který zkrátka vypadá parádně a kombinuje i barevné odstíny, které jsme u Dysonu viděli dříve. Na mysli mám především fialovou „trubici“, avšak velmi stylové je také samotné madlo či spodní část. Rozplývat se nad povedeným designem tohoto mopu bych mohl ještě dlouho, ostatně designově se mi líbily i další produkty Dyson ještě předtím, než se tato značka stala tak trochu něčím jako Apple, tedy minimálně z hlediska vnímání zákazníky.

Kromě povedeného vzhledu je však tento mop také velmi snadno ovladatelný, na čemž se podílí především fakt, že je elektrifikovaný a otáčení válečků jej svým způsobem pohání. Nejedná se tak úplně o situaci, kdy by vás měl zapnutý mop táhnout dopředu, jako třeba sekačka s pojezdem, avšak jeho ovládání je díky zmíněným válečkům na spodní straně extrémně snadné.

V rámci pročítání různých recenzí a názorů na tento mop musím souhlasit s tím, že například pro osoby s problémy s pohybovým aparátem může snadné ovládání hrát velkou roli. Tvrzení výrobce, že tento mop „klouže bez námahy,“ tedy mohu potvrdit. To se pak pojí rovněž se schopností manévrovat, kdy kloub u základny mopu umožňuje jej natáčet do různých směrů. V naší domácnosti s kuchyňskou linkou od IKEA jsem neměl problém s mopem zajet ani pod ni a dostat se blízko k soklu o výšce 8 centimetrů.

Oproti vysavači je tento mop také výrazně tišší, respektive o něm takřka nebudete vědět, což je vcelku logické, neboť Dyson Wash G1 nemá vysávací funkci, jako některé jiné mopy. Když už jsem zmínil ostatní mopy, respektive nabídku na trhu, přiznám se, že mě trochu mrzí, že Wash G1 nemá také funkci parního čištění.

V domácnosti již několik let máme parní mop s vysavačem, takže 2v1, který je opravdu nepostradatelným pomocníkem v případě, že máte děti, psa či vše dohromady. Na druhou stranu je náš mop kabelový, tudíž je manipulace s ním o něco komplikovanější a z delší manipulace s ním se tak trochu podobá tréninku zad a ramen. Manévrovatelnost a snadnost manipulace Dysonu Wash G1 je tedy jeho velkou předností.

Další oblastí, kde mohu Dyson chválit, je snadnost vyprazdňování nádobky na špinavou vodu, stejně jako doplňování vody čisté. Dosti odlišná situace bohužel panuje v rámci údržby, respektive čištění mopu, k čemuž se ještě dostanu.

Líbilo se nám
  • velmi povedený design
  • snadná manévrovatelnost
  • tichost provozu
Nelíbilo se nám
  • jedná se skutečně „pouze“ o mop (nemá funkci páry ani klasického vysávání)

Funkce a aplikace: kouzlo v jednoduchosti?

Jak jsem již zmínil, stran funkčnosti je Dyson Wash G1 skutečně pouze mopem, i když elektrifikovaným. Není však pravda, že by klasický vysavač nedokázal alespoň částečně nahradit. Menší pevné nečistoty totiž jednoduše dokáže „namotat“ do speciální přihrádky v základně mopu. Mezi pevné předměty, které lze tímto mopem snadno „vcucnout,“ patří například arašídy, menší papírky či třeba zápalky. Alespoň tyto předměty se nám podařilo během používání (neúmyslně) odstranit mopem Wash G1 namísto vysavače Dyson V15 Detect, který doma velmi často používáme.

Mop lze také spárovat s mobilní aplikací, avšak nečekejte žádné „chytré“ funkce. Spíše se jedná o digitální manuál, kde najdete pěkně zpracovaná videa, jak mop správně používat, jak jej čistit nebo třeba jak aktivovat cyklus samočištění. Ovšem samočištění není tak docela „samo“, neboť vyžaduje, abyste nejprve vyjmuli, vysypali a umístili zpět odpadní zásobník na pevné nečistoty, které jsem zmiňoval. Následně je nutné vyprázdnit obě nádobky (pokud jsou v nich nějaké tekutiny) a poté naplnit nádobku na čistou vodu na maximální hladinu. Následně již stačí u mopu umístěného v držáku zmáčknout modré tlačítko a proběhne cyklus samočištění.

Baterie má kapacitu 34,5 Wh a slibuje výdrž až 35 minut.

Tento postup výrobce doporučuje provádět po každém čištění, ovšem ruku na srdce, oproti vysypání nepořádku z bezkabelových vysavačů Dyson přímo do koše, musí uživatel učinit hned několik kroků, než se mop „sám“ vyčistí. Míre asistence je tedy poměrně vysoká, a to se nebavíme o větší údržbě, o které se rozepíšu v příští kapitole.

Stran ovládání mopu každopádně vše obstarává dvojice tlačítek na madle, pomocí nichž si můžete regulovat stupeň vlhkosti, případně aktivovat režim Max.

Líbilo se nám
  • schopnost odstranit i menší pevné částice
Nelíbilo se nám
  • „samočištění“ vyžaduje výraznou asistenci uživatele

Zkušenosti: má svá specifika

Dyson Wash G1 jsem mohl používat několik týdnů v domácnosti, která vyžaduje takřka každodenní úklid. Kombinace menšího dítěte a sibiřského huskyho, dovolím si tvrdit, může představovat výzvu snad i pro vyloženě industriální čistící zařízení. Naší tajnou zbraní je v tomto případě právě Dyson V15 Detect, který nám zajišťuje ten nejefektivnější úklid, co se týče rychlosti i výsledku. Zpravidla totiž stačí vysát chlupy a různá menší smítka, zatímco v případě nehody s vylitím nějaké tekutiny je mnohdy efektivnější tekutinu zkrátka ručně utřít. Pokud chceme uklidit důkladněji, sáhneme po zmiňovaném parním mopu s funkcí vysavače, který odvádí skutečně skvělé výsledky, ale je relativně těžký a je potřeba jej zapojit do zásuvky.

Nádržky na čistou a špinavou vodu lze velmi snadno odpojit a umýt

Osobně jsem tak zkusil použít mop od Dysonu v několika různých scénářích. Ten nejtěžší je bezpochyby vytření podlahy, která předtím nebyla nijak jinak „ošetřena“, tj. vytřít neuklizenou podlahu rovnou tímto mopem. S tímto úkolem si alespoň v naší domácnosti bohužel Dyson Wash G1 nedokáže tak docela poradit, jelikož nebyl schopen vcucnout některé mírně větší pevné částice a po chvíli za sebou začal tahat směs chlupů a prachu, které mohly kdekoliv po cestě odpadnout.

Mnohem efektivnější tedy bylo podlahu nejprve povysávat a poté ji přejet mopem, kdy byl výsledek značně lepší, neboť se o ty nejhrubší nečistoty postaral Dyson V15 Detect a zbytek setřel mop. Ani v tomto případě však nelze čekat vyloženě zázraky, se zažranější špínou si mop zpravidla neporadil. V našem případě se typicky jednalo o některé nečistoty u kuchyňské linky, případně počmáranou podlahu voskovkou. Důvodem je, že rotační válce mají oproti zmiňované páře omezenější schopnost vyčistit tento typ zaschlých nečistot, přičemž nezáleží na tom, jaký stupeň navlhčení si zvolíte. Výrobce umožňuje také použití neagresivních čistících prostředků, které smícháte s vodou v nádobce s čistou vodou. Zásadní je zmínit, že takovýto čistící prostředek nesmí pěnit a Wash G1 je zamýšlen jako zařízení, které má být schopné vytřít pouze za pomoci čisté vody.

Během používání se mi Dyson Wash G1 nejlépe osvědčil pro rychlé „přetření“ podlahy, což můžete dělat třeba i dvakrát denně, pokud máte náladu a čas, abyste posbírali drobný prach, který se všude neustále víří. V každém případě vám však tento mop nenahradí vysavač, což ostatně přiznává i sám výrobce, ani silnější čistící zbraně, jako je třeba zmíněný parní mop nebo poctivé ruční drhnutí. Naprosto tedy chápu zklamání některých zákazníků, kterým připadají schopnosti tohoto mopu s přihlédnutím k ceně trochu slabší.

Pohled na komponenty po krátkém úklidu v rámci větší údržby

Osobně bych také zvážil, na jaký typ podlah hodláte mop používat. Pokud máte doma kachličky, syntetickou podlahu či třeba i dřevěnou plovoucí podlahu, zřejmě to nemusíte řešit, avšak pokud byste hodlali s tímto mopem stírat např. nějakou citlivější podlahu z dřevěných parket (jistě záleží na úpravě, ochraně, typu dřeva apod.), mohl by představovat problém množství zanechané vody. Subjektivně mi totiž přijde, že mop nechává podlahu docela dost mokrou, a to i při nejnižším stupni vlhčení.

Ovšem za největší nevýhodu Dysonu Wash G1 jednoznačně považuji jeho údržbu. Minimálně jednou týdně (dle instrukcí výrobce) je totiž nutné mop rozebrat a důkladně vyčistit, ovšem z principu toho, jak mop funguje, tj. že se při každém použití namočí rotační válečky, bych se v rámci prodloužení životnosti mopu/válečků přikláněl spíše k tomu tento interval zkrátit na polovinu nebo v úplně nejideálnějším případě provádět tuto údržbu po každém použití. Větší údržba se pak skládá z odepnutí a vymytí nádobek na tekutiny, což je velmi rychlé a jednoduché, ale také z rozebrání základny mopu, nad čímž už chvíli strávíte. Kromě vysypání přihrádky pro pevné nečistoty se totiž budete zabývat odstraňováním vlasů a jiných nečistot ze štětečků, umýváním válců a následným vytlačováním přebytečné tekutiny z nich a poté budete čekat, než se vše vysuší. Taková údržba trvá přibližně 10 minut, pokud nijak nespěcháte, vysušení válečků pak několik (desítek) hodin.

Vyčištěné části mopu, které je potřeba nechat vyschnout (především válečky)

Oproti vyprázdnění nádobky na nečistoty u vysavačů Dyson, respektive občasnému vymytí vzduchového filtru, je tento proces výrazně náročnější (jak na odvedenou práci, tak časově) a ve výsledku nezbývá než se podivovat, že Dyson nepřišel s elegantnějším řešením, jak mop udržovat. Přeci jen, se zohledněním pořizovací ceny a pověstí společnosti Dyson, bych očekával větší důraz na jednoduchost a uživatelský komfort, než co předvádí Wash G1.

Líbilo se nám
  • lehký úklid zvládne bez problémů
Nelíbilo se nám
  • zaschlé nečistoty však zpravidla představují problém
  • podlahu zanechává relativně mokrou
  • náročná větší údržba

Zhodnocení: počkejte si na druhou generaci

Jakkoliv jsem příznivcem značky Dyson, mop Wash G1 představuje menší zklamání. Nebudu si přitom obligátně stěžovat na vyšší pořizovací cenu, která je pro výrobky této značky typická a zákazníci s ní už tak nějak počítají, ale na svým způsobem nedomyšlenost tohoto produktu. Kromě omezených čistících sil mopu Wash G1, který je vhodný spíše pro lehký úklid, zamrzí především náročná údržba, která se s používáním pojí, a jejíž ignorací budete riskovat zapáchající a nehygienický mop, respektive jeho důležitou část – válečky. Výjimečně tak doporučím si raději rovnou počkat na druhou generaci, kde snad Dyson zmíněné nedostatky vychytá, respektive přijde s lepším řešením údržby a představí produkt stejně skvělý, jako jsou jeho bezkabelové vysavače.

Foto: Ioannis Papadopoulos, fzone.cz

Klady
  • snadná manévrovatelnost
  • velmi povedený design
  • schopnost odstranit i menší pevné částice
Zápory
  • „samočištění“ vyžaduje výraznou asistenci uživatele
  • zaschlé nečistoty zpravidla představují problém
  • náročná větší údržba
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze