Half-Life a Portal. To jsou dvě hry, které vedle distribuční platformy Steam proslavily společnost Valve. Zatímco Gordona Freemana a jeho nezdařený vědecký experiment není potřeba blíže představovat, logické hrátky s portály, při nichž nepadne jediný výstřel, vždy zůstávaly tak trochu v pozadí. Obě hry však mají (společně s Left4Dead) společné to, že skončily druhým dílem, i když tu byla značná poptávka po dalším pokračování.
Zatímco Half-Life je aspoň z poloviny naživu, Portal takové štěstí neměl. Tedy pouze u Valve, které je však velice velkorysé, co se práce tzv. „modařů“ týče. Nejenže je nepronásleduje soudními žalobami, ale poskytne jim i nástroje pro tvorbu a distribuci. Světlo světa tak mohl spatřil prequel dvou základních dílů v podobě Portal Prelude, Portal Stories: Mel a nyní i Portal Reloaded, který se staví do pozice pokračování, tedy oné „trojky“.
A toto magické číslo zde má hned dva významy. Označuje i počet portálů, které můžete nyní vytvořit. Vedle základního vstupně-výstupního je zde i hranatý zelený, který vám umožňuje přecházet mezi současností a stejným místem dvacet let v budoucnu. A tady to začne být zajímavé.
Kupříkladu taková kauzalita neboli vztah příčiny a následku. Všichni si myslíme, že přesně chápeme, jak funguje. Jenže naše zkušenost vychází z přísně lineárního toku času, který neumožňuje odskočit si vyřešit něco do budoucnosti a pak zase zpátky. V praxi to znamená, že se zaseknete už ve třetím levelu z 25 a budete se nechápavě škrábat na hlavě. Pak se jen stačí podívat na návod, plácnout se do čela a pokračovat dál.
Jakmile pochopíte základní hrátky s časem, přidá se k tomu i prostor v podobě dvojice portálů ze základní hry. U nich je možné (nebo spíš nutné) využít další fyzikální zákony, jako je zachování hybnosti. Výsledkem je neuvěřitelně komplexní záležitost, kde se vám zavaří mozek, přesto je však řešení každé úrovně logické. Jen většina z nás není schopna přemýšlet ve čtyřech rozměrech.
K tomu si přičtěte všechny klady původní hry: sarkastickou umělou inteligenci, minimalistický, avšak o to působivější příběh, a také atmosférický hudební doprovod.
Hra je na Steamu formálně zdarma, k jejímu spuštění však potřebujete původní Portal 2, který se mimo slevové akce prodává za 8,19 € (asi 200 korun).
Foto: PORTANIS