Sennheiser Ambeo Mini
test

Sennheiser Ambeo Mini

Seslán z nebes

Sennheiser nemusím (a rozhodně ani nebudu) představovat –kdo alespoň trochu rozumí zvuku, ví, že tahle značka je prostě na úrovni. Dodnes s radostí vzpomínám na testování soundbaru Ambeo Plus, o to větší radost jsem měl, když jsem si mohl vyzkoušet i Ambeo Mini, které v mnohem menším těle slibuje skvělý 3D zážitek. Jak to celé dopadlo? Hodně špatně – a na závěr vysvětlím proč!

Jsou to už více než dva roky, kdy k nám do redakce zavítal šikovný soundbar Sennheiser Ambeo Plus se subwooferem Ambeo Sub – přiznám se, že na testování jsem vzpomínal poměrně dlouho a rád. Bylo až neskutečné, jak „plný“ zážitek toto kombo dokázalo zprostředkovat, problémem tak mohla být jen cena, která (za obě zařízení) činila zhruba více než 56 tisíc korun. Sennheiser se však nebojí nabízet i cenově dostupnější produkty, což se snaží dokázat na soundbaru s označením Sennheiser Ambeo Mini.

Jak už název napovídá, jde o zmenšenou verzi Sennheiser Ambeo Plus, kterou lze používat i bez subwooferu. Sennheiser slibuje libozvučný zážitek v kompaktních rozměrech s možností tvorby „virtuálního obrazu“ vaší místnosti, očekávatelně pak za nižší cenu, v tomto případě zhruba 11,5 tisíce korun. Zda se výsledný mix povedl a výrobce nemusel nakonec zapracovat více ústupků, než by bylo záhodno, prozradí dnešní recenze.

Obsah základního balení Ambeo Mini

  • soundbar Ambeo Mini
  • dálkový ovladač včetně lithiové baterie CR2032
  • prémiový vysokorychlostní kabel HDMI 2.1
  • přívodní kabel
  • základní dokumentace

Konstrukční zpracování: Mini je vážně mini

Sennheiser Ambeo Plus byl poměrně masivní soundbar s rozměry 105,1 × 7,7 × 12,1 cm a hmotností 6,3 kilogramu. Papírově tyto parametry sice nijak neděsí, ovšem v reálu šlo o pořádný kus elektroniky, který se ve vašem interiéru rozhodně neztratil. To není přímo výtka, design soundbaru byl (a stále je) velmi povedený, nadčasový, ale nemusel se hodit na každý televizní stolek a ne každý si přeje soundbar instalovat například na stěnu (i když kotvící řešení existuje). Ambeo Mini je o poznání kompaktnější zařízení, s rozměry 70 × 6,7 × 10,1 cm je to citelné nejen „na papíře“, ale o to více pak v realitě. Hmotnost je zhruba poloviční, Ambeo Mini váží 3,3 kilogramu, tedy o celé tři kilogramy méně.

Sennheiser Ambeo Mini

Kde Ambeo Mini čerpalo inspiraci, je víceméně jasné – i když se oba soundbary v detailech liší, designový jazyk zůstal zachován. Ambeo Mini je k dostání v černé barvě, plasty jsou matné a nechybí ani efektní síťovaný přední díl. Ovládací panel umístěný nahoře stále využívá dotykové senzory, jejichž existenci prozrazují jen bílé (a nepodsvětlené) piktogramy, což působí efektně a čistě, praktičnost však trochu pokulhává – ostatně jako u všech zařízení, která se tímto způsobem ovládají. Sennheiser zachoval i LED pulzující panel, který vás informuje o nastavené hlasitosti, ale i o aktivním režimu Bluetooth párování, stejně tak dokáže „zahlásit“ chybu, využívá k tomu bílou, modrou a červenou barvu podsvětlení.

Ovládací panel s kapacitními senzory

Ambeo Mini je stále Ambeo, což znamená, že na přední straně prosvítá i logo 3D audio profilu AMBEO, jehož svit lze regulovat skrze doprovodnou aplikaci. Osobně jsem za tento prvek rád – zaprvé na první pohled prozradí, zda je funkce aktivní, za druhé to zkrátka působí „cool“. Logo společnosti je velmi nenápadné a nachází se na spodní hraně zařízení, samotná základna Ambeo Mini je opatřena protiskluzovými nožičkami, které ochrání i náchylnější nábytek.

Sennheiser Ambeo Mini

Konektorová výbava se nachází na zadní straně zařízení, elegantně ukrytá v „propadlišti“, aby designově nerušila. Nabídka je však horší než v případě Ambeo Plus/Max. Konkrétně se jedná o HDMI 2.1 (eARC), který slouží pro spojení s televizorem/projektorem, nechybí ani Ethernet (RJ45) a servisní USB-A konektor. Bohužel oproti Ambeo Plus zcela chybí další optický vstup S/PDIF (TOSLINK), RCA a další HDMI (Pass Through) vstupy, což zřejmě budou řešit majitelé herních konzolí, ovšem vzhledem k zaměření a ceně soundbaru jde o vcelku pochopitelné řešení – Ambeo Mini více cílí na „plug & play“ řešení. Pokud budete chtít sounbar rozšířit o subwoofery, jedinou možností bude Sennheiser Ambeo Subwoofer, které jsme si otestovali v rámci recenze na Ambeo Plus.

Sennheiser Ambeo Mini

Design Ambeo Plus se mi zamlouval a Ambeo Mini se mi líbí ještě více – v hlavní roli jsou samozřejmě kompaktnější rozměry. Zájemce by mohlo Ambeo Mini nalákat i tím, že před televizorem nebude působit tak masivně. Reálně oceníte zmenšení, pokud máte možnost přímého srovnání – já jsem z menších rozměrů jednoduše nadšený, působí zkrátka skvěle.

Líbilo se nám
  • kvalitní plasty
  • menší než Ambeo Plus
  • nízká hmotnost
  • látka po obvodu
  • skryté LED panely
Nelíbilo se nám
  • chybí další HDMI

Aplikace a funkce: stále přítomná

O komplexní správu chytrých soundbarů značky Sennheiser se stará aplikace Smart Control, nejinak je tomu i u Ambeo Mini. Aplikace je k dispozici zdarma jak pro systém iOS, tak také Android a slouží jako vaše prodloužená ruka k ovládání soundbaru. Skrývá však i další nastavení, která byste bez aplikace jinak neupravili. Její instalace je tedy nanejvýš důležitá. Ještě před stažením aplikace se hodí soundbar propojit s televizí (či projektorem) dodávaným HDMI kabelem.

Jakmile aplikaci nainstalujete, začne vyhledávání blízkých zařízení, což je otázkou pár vteřin. Aplikace vás následně provede procesem párování, přičemž spojení a komunikaci zajišťuje Wi-Fi, stejně jako v případě Ambeo Plus.

Po prvotním párování uvidíte na úvodní obrazovce aplikace Smart Control hned několik informačních panelů, konkrétně panel zobrazující aktuální vstup a hlasitost, panel 3D profilu AMBEO, režimy zvuku (Adaptive, Music, Movie, News, Neutral, Sports), noční režim a tlačítko pro rychlé spuštění režimu Voice Enhancement. My začneme u možnosti System Calibration. Jde o nastavení, které určuje výslednou kvalitu, tudíž jej považujeme za nejdůležitější. System Calibration vytvoří virtuální obraz vaší místnosti a na základě toho přizpůsobí zvukový projev. Celý proces zabere asi 5 minut, během nichž soundbar vydává různě hlasité zvuky, některé opravdu hodně. Ideální je zahájit kalibraci zvuku přes den (určitě ne v noci) a odejít do jiné místnosti. Proces kalibrace je zcela automatický a pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, je jeho provedení naprosto nezbytné. Chválíme, že aplikace vám v reálném čase ukazuje, jak proces kalibrace probíhá, navíc graficky opravdu velmi zdařile.

V podrobnějším nastavení aplikace Smart Control můžete upravit nastavení sítě (změna Wi-Fi, zjištění stavu připojení k Bluetooth a ethernetu), můžete si zkontrolovat aktivní kodeky v reálném čase (Dolby, DTS, MPEG-H), které lze v reálném čase také upravovat (u Dolby Atmos například Loudness Management, Dynamic Range Control, Dolby Virtualizer), můžete upravovat nastavení vstupů, stejně tak svítivost LED prvků. To znamená, že pokud vás ruší kontrolka zvukového profilu Ambeo, můžete ji zcela vypnout, naopak si můžete nechat aktivní kontrolku kodeku, který se aktuálně přehrává (tedy již zmíněné kodeky Dolby Atmos, MPEG-H, Sony 360 Reality Audio a DTS:X). Všechny tyto kontrolky lze upravovat nezávisle na sobě.

Skrze aplikaci lze samozřejmě upgradovat firmware, změnit jazyk (čeština však bohužel chybí), změnit jméno soundbaru nebo jej restartovat/resetovat do továrního nastavení. Aplikace je přehledná, nebýt chybějící češtiny, byli bychom spokojeni na 100 %.

Ambeo Mini je velmi silné, co se bezdrátové komunikace týká – samozřejmostí je duální Wi-Fi, Bluetooth 5.0 (SBC + AAC), podporuje také sdílení skrze Chromecast a AirPlay 2 a přímé napojení na hudební knihovnu skrze službu Spotify Connect a Tidal Connect. V tomto ohledu se Ambeo Mini plně vyrovná dovednostem Ambeo Plus, což si jednoznačně zaslouží velkou pochvalu.

Líbilo se nám
  • jednoduché párování
  • snadné nastavení
  • přehlednost
  • automatický proces kalibrace zvuku
  • vše důležité na úvodní obrazovce aplikace
Nelíbilo se nám
  • aplikace není v češtině
  • Wi-Fi spojení občas pozlobí (nemusí jít o problém Ambeo Mini)

Ovladač: zvykl jsem si

Kdo četl moji recenzi na Ambeo Plus, jistě si pamatuje, že z dodávaného ovladače jsem zrovna dvakrát nadšený nebyl – pro daný typ produktu mi přišel až příliš obyčejný. Musím říct, že když jsem stejný ovladač viděl jako přibalené příslušenství u Ambeo Mini, nemohl jsem si vybavit, proč jsem si vlastně na ovladač stěžoval, protože mi „zase tak špatný“ nepřišel. Ano, jde o to, že tentokrát je ovladač přibalený u produktu za +- 12 tisíc korun, ne u produktu (tehdy) za více než trojnásobek. Navíc jsem si začal všímat detailů, které jsem předtím spíše ignoroval. Design ovladače je vcelku nápaditý – i když je kompletně z plastu, oceňuji jeho pevnost a kvalitu konstrukčního zpracování. Ano, ovladač nemá klasické AAA baterie, ale knoflíkovou baterii typu CR2032, která je umístěná pod krytkou se zámkem, což celkovou pevnost ještě zvyšuje.

Sennheiser Ambeo Plus

Skrze ovladač můžete aktivovat/deaktivovat režim Ambeo, zapnout noční režim (snížení basů) nebo režim Voice (zvýraznění hlasu). Dále můžete přepínat vstupy, měnit hlasitost a aktivovat jeden z přednastavených profilů (Movie, Music, News, Sports, Neutral, Adaptive).

Ovladač jako takový je tedy zcela identický, nevyužívá Bluetooth, ale infračervený port. Tlačítka nejsou podsvícená a popisky jsou vcelku titěrné. Přesto se s odstupem času moje emoce poměrně umírnily, a i když ovladač nepatří k tomu nejlepšímu, vlastně mi u Ambeo Mini vůbec nevadí.

Líbilo se nám
  • elegantní „zkosený“ design
  • povrchová úprava
  • dobře padne do ruky
  • zajištěný slot na baterie
Nelíbilo se nám
  • bez Bluetooth
  • tlačítka jsou malá
  • není podsvícený

Zvuk: když chcete hodně (ale opravdu hodně)

Milovníci filmů a hudby mají doma jistě luxusní domácí kino, které zprostředkuje opravdu nekompromisní zážitek, kdy na vás zvuk i hlas „útočí“ doslova ze všech směrů. Pokud vás taková představa láká, ale méně už vás láká vymýšlet ideální setup a investovat několik desítek tisíc korun, je tu Ambeo – Ambeo Mini. Zní to jako hodnocení od AI nebo PR agentury? Ano, zní to tak, ovšem realita taková skutečně je.

Sennheiser Ambeo Mini

Ambeo Mini díky 3D profilu Ambeo (na kterém spolupracoval s německou výzkumnou organizací Fraunhofer IIS Institute) zvládá virtuální počet kanálů v sestavě 7.1.4 (reálně 4.1), přičemž celkový výkon RMS činí 250 W, jde o sestavu 6 reproduktorů se zesilovačem třídy D (dva širokopásmové měniče, dva boční a dvojice 4'' basové reproduktory (43 Hz). Podporovány jsou špičkové formáty prostorového zvuku jako Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS-ES a DTS-HD Master Audio. Dalo by se říci, že je úplně jedno, jaký obsah hodláte konzumovat – Ambeo Mini zkrátka zvládne vše moderní a vše důležité pro to, abyste měli opravdu perfektní zážitek bez ústupků. I pokud nemáte k dispozici Dolby Atmos, Sennheiser garantuje převod klasického sterea na 3D, a to právě díky profilu Ambeo. Jednoduše řečeno – blbě to zkrátka znít nemůže, abyste mi rozuměli, skvěle totiž zní i televizní vysílání (obsah už je vedlejší).

Sennheiser Ambeo Mini

Už v recenzi na Ambeo Plus jsme se snažili vysvětlit, jak „3D zvuk“ vlastně funguje. Reálně to ale v textu vysvětlit nejde, to musíte zažít. Sice vidíte Ambeo Mini před sebou, ale zvuk se line doslova do všech (a ze všech) směrů. Ano, když máte doma klasický setup 5.1, vnímáte zvuky jinak, protože reproduktory máte skutečně kolem sebe (a hlavně i za sebou), ovšem Ambeo Mini dokáže simulovat rozložení po místnosti opravdu dokonale. Nejlépe si to ověříte, když si pustíte film či hudbu a průběžně vypínáte a zapínáte režim Ambeo. Pořádnou facku poté dostanete, když přepnete zpět na výstup z televize/projektoru – najednou máte pocit, že vaše zařízení využívá reproduktor sestavený z plechového kýble, kde basovou složku dotváří AI na Xanaxu.

Sennheiser Ambeo Mini

Výhodou Ambeo Mini je jeho všestrannost – je totiž jedno, zda se díváte na svůj oblíbený film či seriál s Dolby Atmos, nebo si pouštíte oblíbenou hudbu z (například) HDtracks, zážitek je to opravdu silný. Osobně jsem nebyl schopen uvěřit ani maximální hlasitosti, která je prakticky nezneužitelná, zvláště pak v případě, že máte sousedy (já ty své zdravím). Ano, při vysokých hlasitostech už dochází k narážení na mantinely soundbaru, protože se výrazněji začíná vytrácet basová složka, ovšem nepředpokládám, že by si někdo Ambeo Mini pořizoval právě kvůli dobrovolnému poškozování sluchu. Veškerý „standardní“ provoz obslouží Ambeo Mini opravdu s přehledem, navíc pod vaší plnou kontrolou.

Líbilo se nám
  • špičkový zvuk a výkon
  • 3D profil Ambeo
  • náhrada klasického domácího kina
  • obejdete se i bez subwooferu
Nelíbilo se nám
  • při nejvyšších hlasitostech pokulhává basová složka

Zhodnocení: „mazec“

Sennheiser Ambeo Mini je naprosto příšerné zařízení – příšerně dobré. Nejhorší na celém testování bylo, když jsem jej začal balit zpátky do krabice a začal poslouchat zvuk, který se linul z vestavěných reproduktorů mého UST projektoru. Moje uši si na původní zvuk mého projektoru budou pár dnů zvykat, protože co Sennheiser předvedl se soundbarem Ambeo Mini, to téměř až popírá fyzikální zákony. Ve velmi malém těle nabízí neuvěřitelně hravou duši, která vás posadí do sedačky prakticky okamžitě. Když k tomu přičteme cenu, která se pohybuje v rozmezí 11–12 tisíc korun, prakticky nenacházíme důvod, proč byste si jej neměli pořídit. Vlastně nerozumím tomu, proč ještě není pořízení povinné – pro všechny!

Foto: Martin Fajmon, fZone.cz

Klady
  • špičkový 3D zvuk
  • skvělý výkon v kompaktním těle
  • povedená aplikace Smart Control
  • automatická kalibrace zvuku
  • podpora všech moderních formátů zvuku
  • obejde se i bez subwooferu
  • skvělý poměr ceny a výkonu
Zápory
  • chybí další HDMI
  • aplikace není lokalizována
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze