Sony Bravia KD-55AF9 (MASTER Series)
test

Sony Bravia KD-55AF9 (MASTER Series)

Výkladní skříň špičkových technologií

Pamatujete si na test Sony Bravia A1 OLED? Koncept špičkové OLED televize byl letos oživen modelem AF9 z řady MASTER Series, která pro Sony znamená výkladní skříň technologií. Nechybí speciální podstavec, zvuk vystupující z obrazovky a samozřejmě ani špičkový procesor. Nevěříte?

Uživatelské prostředí: přehledné a intuitivní

Úvodní nastavení telefonu s operačním systémem Android je snadné, smartphone vás provede krok po kroku. Nejinak je tomu i u televizorů na platformě Android TV. Pokud vlastníte telefon nebo tablet s Androidem, je nastavení otázkou pár klepnutí na jejich displej, v opačném případě je nutné vzít si na pomoc ovladač. V úvodním průvodci vás čeká nastavení bezdrátové sítě, vstupů a samozřejmě také obrazu. Podrobnější nastavení si Sony v úvodním průvodci naštěstí odpustilo, uvítací proces nastavení tak zabere jen pár minut.

Sony Bravia AF9

Základní nastavení (obraz v obraze, přepínání mezi vstupy i mezi streamovaným vysíláním, například skrze službu LepšíTV či SledováníTV) lze přepínat pomocí tlačítka Action Menu, zbylá nastavení je nutné hledat přímo v prostředí operačního systému Android TV.

Ladění televizních kanálů se vyplatí nechat na automatice, vše trvá několik málo minut. Velmi intuitivní je seřazení naladěných kanálů dle vašich preferencí. V tomto Sony vskutku vyniká. Vždy stačí jen kanál označit a šipkami přesunout na požadované místo. Přeskládání přibližně 40 kanálů, které lze aktuálně v síti DVB-T chytit, je tak otázkou zhruba 10 minut. Dnes recenzovaný televizor je také připravený na příjem signálu DVB-T2/S2/C.

Líbilo se nám
 • snadné nastavení
 • přehledné prostředí

Chytré a multimediální funkce: vládne Android TV

Jak už jsme zmínili, Sony AF9 z řady MASTER Series je osazena operačním systémem Android TV, konkrétně ve verzi 8.1 Oreo. Tento systém je jeden z aktuálně nejvyspělejších systémů, který můžete v chytré televizi nalézt, a výrazně přepracovává prostředí Androidu 7, který byl přítomen v televizoru A1 v době našeho testování.

Prostředí Android TV 8.0

Do chytré části se dostanete stisknutím tlačítka Home. Pokud však plánujete zavítat do aplikace Netflix, případně Google Play (filmy), můžete se tam dostat příslušným tlačítkem v centrální části ovladače. Prostředí Android TV je nově velice intuitivní a všechny aplikace se řadí podle druhu (aplikace, hry, vstupy). Pokud nainstalujete aplikaci z Obchodu Play, automaticky se zařadí dle druhu. Mezi nainstalovanými aplikacemi procházíte horizontálně, mezi kategoriemi pak vertikálně. Pokud vám jakákoliv kategorie nevyhovuje, lze ji skrýt, samozřejmě až na primární kategorii s aplikacemi. Vše působí mnohem čistším a přehlednějším dojmem, velkým plusem je i citelný nárůst rychlosti. Záseků se obávat nemusíte. I proto hodnotíme tuto aktualizaci jako mimořádně povedenou.

Díky připojení k internetu si můžete užívat také funkce HbbTV (Hybridní televizní vysílání), kterou dnes nabízí prakticky každý televizní kanál – postačí stisknout červené tlačítko. Konzumovat tak můžete doplňkový obsah, který se skládá z archivů nejrůznějších pořadů, informací či jednoduchých her, které jsou uzpůsobené dálkovému ovladači.

Sony Bravia AF9

Televizoru pochopitelně nechybí speciální EPG aplikace, která vyhledá podrobnosti k danému obsahu a v případě připojení externího disku umožní daný pořad také nahrát. Pokud se navíc připojíte k internetu, televize vyhledá i další podrobnosti, případně vám zpřístupní trailer skrze aplikaci YouTube. Opomenout nesmíme ani tlačítko pro hlasové zadávání ve vrchní části televize. Ať už se nacházíte kdekoli v prostředí, po stisku tlačítka můžete v českém jazyce vyhledávat obsah dle vašich preferencí. Oceňujeme že inteligentní část pochopí, co hledáte, a dle toho spustí vybranou aplikaci (YouTube, videopřehrávač, případně galerii fotografií).

Přes USB lze bez problémů spustit video ve 4K rozlišení.

Přes USB lze bez problémů spustit video ve 4K rozlišení, v případě formátů pak fungují běžné typy jako AVI (Xvid) či MKV. Samotná televize má i svou malou interní paměť o velikosti 16 GB, ze které je pro uživatele dostupná více než polovina a kterou lze využít pro instalaci aplikací, případně stahování tapet. Prostředí jako takové hodnotíme velmi pozitivně. Za posledních několik měsíců se zcela adaptovalo pro zobrazení na velkém panelu, ovládání pomocí ovladače je příjemné a hlavně intuitivní. Sony zapracovalo také na odladěnosti, záseků se tak obávat nemusíte. V nejhorším případě se dočkáte jen zpomalení přechodové animace.

Líbilo se nám
 • množství aplikací
 • přehlednost
 • plynulost

Zhodnocení: jedna z nejlepších

U závěrečného hodnocení začneme designem a konstrukčním zpracováním. V této oblasti je model AF9 z řady MASTER Series doslova úkazem. Sony opět dokázalo, že i přes zcela odlišný pohled na věc dokáže vytvořit něco, co zkrátka funguje, a ač je design jedinečný, rozhodně se neokouká, a to ani v horizontu několika let. Naše slova podporuje i fakt, že nová generace televizoru naznala jen nepatrná vylepšení, avšak jako celek působí AF9 stejně luxusním dojmem jako její předchůdkyně, ne-li ještě luxusnějším, což má zase na svědomí umírněnější provedení výklopného stojanu.

Sony Bravia AF9

Nejde ale jen o design. Sony nasadilo nepřeberné množství inovativních technologií, které opět fungují. Nejde tak jen o „papírovou dovednost“. Zvuk vystupující z obrazovky je famózní a pokud byste nepátrali v tabulce specifikací, ani vás nenapadne, že je něco jinak. Přesně o to dle mého jde. Inovace jsou jedna věc, ale musí skvěle komunikovat se všemi typy potencionálních zákazníků, tedy jak s těmi technologicky edukovanými, tak i s těmi, kterým jsou technologie doslova ukradené a zkrátka jen chtějí „pěknou televizi s kvalitním obrazem, která bude fungovat“.

Za nás splňuje Bravia AF9 vše, co si příznivce kvality může jen přát. Jde o exkluzivní kousek, u kterého nešokuje ani cena. S podobnou cenovkou se totiž prodávají i modely konkurenčních značek, které přistupují k věci o poznání více konzervativním způsobem. Ne, nejde o narážku, jde o holý fakt. Pokud se vám tedy AF9 líbí a chcete navíc jeden z nejlepších panelů, který aktuálně můžete mít, je novinka vhodným adeptem ke koupi. Za své peníze totiž dostanete exkluzivní kousek elektroniky, který si získá vás i vaše okolí.

Klady
 • famózní a jedinečný design
 • kvalitní konstrukční zpracování
 • téměř dokonalý obraz i zvuk
 • technologie OLED
 • tenké rámečky
 • moderní systém Android TV ve verzi Oreo
 • snadné nastavení
 • odpovídající cenovka
Zápory
 • nevhodná pro instalaci na stěnu
 • úhlu naklonění je třeba přizpůsobit podložku
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze