Sony Bravia KD-65ZF9
test

Sony Bravia KD-65ZF9

Domácí kino s pokulhávajícím Androidem

Japonské Sony patří v segmentu televizí ke světovým stálicím a dokazuje to v podstatě každou svou novinkou. Redakčním testem aktuálně prošel jeden z vrcholných modelů roku 2018 s označením ZF9. Pokud budete akceptovat relativně vysokou cenou, stane se vám odměnou čistý design, velká úhlopříčka a kvalitní obraz i zvuk. Nasazen je operační systém Android TV, který může, ale také nemusí být správnou volbou.

Konektivita: dostatek všeho

Začněme technologií Bluetooth ve verzi 4.2, díky které k televizoru připojíte například bezdrátovou klávesnici nebo myš. Pokud Bluetooth nestačí, je tu Wi-Fi 802.11b/g/n/ac. Wi-Fi využijete například při zrcadlení plochy z telefonu, k čemuž slouží vestavěný Chromecast. Ten se vždy hodí, navíc ušetříte nemalé peníze.

K dispozici je i zrcadlení pomocí technologie Miracast. Pokud vyžadujete například AirPlay, stačí skrze Obchod Play doinstalovat nepostradatelnou aplikaci AirScreen, která je dostupná zcela zdarma a umožní sdílení i přes jablečné produkty. Pro potřeby telefonů s Androidem můžeme doporučit aplikaci Google Home, která sice primárně slouží k ovládání celé vaší chytré domácnosti, ale nabízí i rychlé zobrazení displeje telefonu na vaší televizi. Zde je pouze potřeba zmínit, že je nutné míti dostatečně výkonný telefon.

Internet samozřejmě můžete přijímat i kabelově, a to skrze ethernetový konektor. Na boční straně se dále nachází dvojice USB 3.0 portů, další je na spodní straně. Dostalo se i na čtveřici HDMI 2.0 konektorů (jeden z boční strany, tři zespodu). Samozřejmostí je digitální optický výstup pro zvuk a CI/CI+ slot. Aby byl výčet kompletní, nechybí samozřejmě klasický 3,5mm jack pro sluchátka, avšak ten je umístěn vcelku nevhodně zezadu – boční umístění by se nám zamlouvalo více.

Líbilo se nám
 • Wi-Fi ac
 • dostatek konektorů
 • Bluetooth
 • vestavěný Chromecast

Dálkový ovladač: ostuda televizoru

Dálkový ovladač Sony příliš nemění a napříč svým portfoliem využívá jednotný vzhled, který lze označit slovem „fádní“. Kvádrovité tvary s mírným zaoblením opravdu příliš neuchvátí. U nejdražších modelů Sony „zabojovalo“ a mírně upravilo povrch zadní strany ovladače. Výsledek však není o moc lepší. Alespoň že se pohodlně drží a je příjemně lehký. Změnou oproti levnějším modelům prošla také tlačítka. Ta nyní téměř nevystupují nad okolní povrch. Tisknou se však nadále pohodlně. Větší komplikací ale je, že tlačítek je na ovladači opravdu nespočet. Ovládání sice standardně probíhá skrze směrový ovladač s potvrzovacím středem, ale redukce ostatních kláves by měla být tím prvním, co Sony v další generaci udělá.

Sony BRAVIA KD-65ZF9

Většina tlačítek není nijak barevně odlišena. Jasně si tak všimnete jen zeleného tlačítka pro zapnutí televize a následně dvou kláves, které jsou vyhrazeny pro přímý vstup do aplikací Google Play a Netflix. Jejich funkci samozřejmě nelze nijak změnit, což se dalo čekat.

Co by vás mohlo vyloženě rozladit je skutečnost, že s ovladačem musíte mířit skutečně přímo na televizi. Nijak povedené není ani zpracování. Plast zadní strany ovladače je obyčejný a po pár dnech poškrábaný, a to s ním nemusíte dělat psí kusy, stačí jej pouze odkládat na stůl. Sony by skutečně mohlo alespoň u dražších modelů nasadit kvalitnější dálkové ovládání.

Sony BRAVIA KD-65ZF9
Základní ovládání na zadní straně TV

Vždy se může stát, že vám ovladač vypoví službu. Tím nejprostším problémem budou vybité baterie – v ovladači je využívána dvojice „mikrotužek“. V daný moment máte možnost použít trojici malinkatých tlačítek vzadu na levé straně televizoru. Jde o přepínání programů a vypínač.

Líbilo se nám
 • příjemně lehký
Nelíbilo se nám
 • působí velmi lacině
 • nutno mířit přímo
 • zbytečně moc tlačítek

Obraz: oku lahodící Sony

Jak již víte, na dnešní test dorazila televize Sony s úhlopříčkou 65 palců, což znamená 163,9 centimetrů. Na této ploše lze již docenit ultra-vysoké 4K rozlišení. Barvy jsou opravdu ostré a vytříbené, není se ostatně čemu divit – Sony neponechalo nic náhodě a vysoký dynamický rozsah zprostředkovávají technologie HDR, HDR10 a HLG, které oceníte především při konzumaci obsahu z UHD Blu-ray disků či Netflixu.

Řada ZF9 se navíc chlubí novými technologiemi pro ještě kvalitnější barevné podání a působivý kontrast. Díky přítomnost Picture Processor X1 Extreme se můžete těšit na opravdu přirozené barevné podání. Sluší se však připomenout, že si jej vychutnáte a celkově všimnete jen na kvalitním obsahu. Technologie X-Motion Clarity zajišťuje, že obraz nepůsobí rozmazaně ani během rychlých scén. To znamená nejen například hraní her, ale typicky i sportovní přenosy. Opět ale platí, že je potřeba alespoň trochu slušná kvalita, kterou však již lze nalézt v síti pozemního vysílání DVB-T2.

Na obrazovku je skutečně radost pohledět. Samozřejmě nejvíce vše vynikne u kvalitních audiovizuálních materiálů. Nijak nepřekvapuje, že televize dokáže hned zpočátku zásobovat krásnými tapetami, které jsou doslova pastvou pro oči. Díky Direct LED podsvětlení je černá skvělá, avšak u některých světlých objektů na černém pozadí si lze povšimnout „halo efektu“. Kromě výborné černé lze opěvovat i jiné odstíny včetně šedé, která je rovnoměrná.

V nastavení si vše můžete doladit k obrazu svému. Osobně se ale přiznám, že nemuset psát recenzi, možná bych nastavení zcela minul. V Sony dokázali obraz od počátku vyladit k dokonalosti a uživatele nenapadne nic měnit.

Všechny moderní technologie, skvělý kontrast a vysoké rozlišení si užijete, jak jinak, jen na kvalitním obraze. Jak je na tom běžné sledování televize? Ačkoliv se pomalu přechází na DVB-T2, kde aktuálně naladíte přibližně 7 kanálů ve Full HD kvalitě, stále bude většina diváků sledovat pořady v SD rozlišení. I s tím si televize dokáže poradit a obraz působí vcelku dobře. Pro úplnost dodejme, že dnes testovaný model je plně připraven pro příjem signálu DVB-T2 v České republice.

Líbilo se nám
 • kvalitní obraz
 • speciální procesor pro lepší barvy a kontrast
 • ideální nastavení již od výrobce

Zvuk: dostačující základ

V námi testovaném modelu se nachází dvojice dolů směřujících reproduktorů umístěných vzadu. Mají celkový výkon 20 W. Zvuk je čistý, výšky srozumitelné a hloubky jasně patrné, avšak vyloženě zvukovou parádu neočekávejte. Je to trochu škoda, zvuk mohl vzhledem k cenovce znít působivěji. Z tenkého a plastového zařízení výrobce však zázraky nevydoluje. Pokud chcete sledovat filmy, přijde vhod nějaký zvukový systém.

Výstup do sluchátek je klasický a uspokojí zřejmě každého. Můžete si zvolit, zda se má zvuk linout jen do sluchátek, nebo současně i do reproduktorů.

Nelíbilo se nám
 • spíše jen průměrný zvuk
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze