Sony Bravia KD-55AF9 (MASTER Series)
test

Sony Bravia KD-55AF9 (MASTER Series)

Výkladní skříň špičkových technologií

Pamatujete si na test Sony Bravia A1 OLED? Koncept špičkové OLED televize byl letos oživen modelem AF9 z řady MASTER Series, která pro Sony znamená výkladní skříň technologií. Nechybí speciální podstavec, zvuk vystupující z obrazovky a samozřejmě ani špičkový procesor. Nevěříte?

OLED televizory jsou v posledních několika letech velice oblíbeným artiklem a výrobci se předhánějí v tom, kdo nabídne tu nejlepší. Sony na to jde trochu jinak – nesnaží se nabízet OLED televizory s tím nejvyšším rozlišením a nejtenčími rámečky, nýbrž chce svým zákazníkům nabídnout pocit exkluzivity a jedinečnosti. Jeden z nejzajímavějších televizorů uplynulých let byl bezesporu model A1 Bravia OLED, který nyní zažívá reinkarnaci v podobě modelu AF9 OLED z řady MASTER Series.

Sony AF9 OLED 4K HDR
Sony AF9 je vše, jen ne běžný televizor

Sony s novým modelem oživuje koncept výklopného „křídla“ pevně spojeného s televizorem, které slouží jako stojan. Toto nevšední pojetí s sebou přináší nejenom jedinečné vzezření, ale také pár komplikací, na které se samozřejmě v průběhu recenze zaměříme. Úvodem doplníme že na test dorazila 55palcová varianta KD-55AF9 s úhlopříčkou 139 centimetrů, přičemž v nabídce lze nalézt i variantu KD-65AF9 s 65palcovou úhlopříčkou, což dělá 164 centimetrů. Ceny startují na částce 78 tisíc korun za menší variantu, vyšplhat se však může až na necelých 104 tisíc korun.

Technické parametry Sony Bravia KD-55AF9

Rozměry 122,8 × 70,9 × 32 cm
Hmotnost 30 kg
Hmotnost celého balení 38 kg
Úhlopříčka displeje 54,6 palců (138,8 centimetrů)
Typ panelu OLED
Obrazový procesor X1 Ultimate
Režimy obrazu Živý, Standardní, Kino, Hra, Grafika, Fotografie, Vlastní, Kalibrovaný Netflix
Rozlišení displeje 3 840 × 2 160 pixelů
Kompatibilita HDR HDR10, HLG, Dolby Vision
Výkon reproduktorů 6× 13 W
Výkon zesilovačů 2× 10 W
Operační systém Android 8.1
Interní paměť 16 GB (cca 9 GB volných)
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč Vewd
Obchod s aplikacemi Google Play (for Android TV)
Počet tunerů (pozemní/kabelové) 2× digitální, 1× analogový
Počet tunerů (satelitní)
Příjem signálů DVB-T2/S2/C
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Bluetooth 4.2 LE
HDMI 2.0b 1× boční, 3× vespod
Chromecast integrovaný
LAN port 1× vespod
USB 1× boční 3.0, 2× vespod 2.0
Záznam na externí úložiště ano, max. 4TB disk
VESA standard 40,0 × 20,0 cm
Cena 77 990 Kč

Konstrukční zpracování: když krása střídá nádheru

Když jsme testovali Sony Bravia A1 OLED, nemohli jsme si vynachválit design a provedení bytelného, leč očím skrytého stojanu. Design zaujal téměř každého, kdo televizor spatřil, a to jak zepředu, tak také zboku a zezadu. Sony modelem AF9 volně na model A1 navazuje, což je samo o sobě důvod k radosti. Pár rozdílností tu však pochopitelně existuje.

Sony AF9

Nejprve se zaměříme na samotný stojan. Ten je opět výklopný a velice robustní, avšak změnil se jeho design i provedení. Design „naklapávacích“ plastových dílů více připomíná trojúhelník a místo šedého potahu Sony vsadilo na potah černý. Podstavec je navíc vyveden v geometrických tvarech, kdy jeden velký trojúhelník tvoří další menší trojúhelníky. Celé to působí velmi futuristickým a pro někoho možná odvážným dojmem, přesto se nám inovovaný design stojanu líbí více. Nejde však jen o přepracování potahu. V podstavci se nově nachází více než dříve. Původní rozměrné podpěry panelu známé z Bravie A1 se výrazně ztenčily a většina elektroniky se tak přesunula právě do výklopného podstavce. O stabilitu panelu se však obávat nemusíte, vše drží na svém místě velice poctivě.

Designem a zpracováním se řadí mezi absolutní špičku.

Aby Sony zajistilo maximální stabilitu, v balení naleznete těžký kovový podstavec, do kterého se zasadí právě trojúhelníkový stojan. I zde nalezneme vylepšení oproti původní generaci, tehdy se totiž podstavec musel spojit jak se samotným stojanem, tak také s panelem televizoru. Tento mezistupeň tak odpadá a instalace televizoru k podstavci je mnohem snazší. Za zjednodušení procesu kompletace Sony chválíme.

Sony Bravia AF9

Samozřejmě, zůstává zde problém s náklonem. Vzhledem k tomu, že televizor lze primárně používat pouze s plně vyklopeným křídlem (podstavcem), náklon zůstává stejný po celou dobu používání. I AF9 se tedy bude nejlépe cítit na nižším podstavci, ideálně kameninovém. Alternativa spočívá v používání televizoru na stěně, kdy stačí celý stojan přiklopit zpět k panelu televizoru, avšak oproti standardním tenkým televizorům je předsazen více do prostoru, a to právě kvůli sklopenému stojanu. Hodí se však dodat, že televize primárně není určená pro osazení na stěnu a nejvíce ji to sluší v prostoru. Pokud se pro umístění na zeď přesto rozhodnete, vybírejte držák ve standardu VESA s roztečí 40 × 20 centimetrů.

Náklon nelze měnit.

O tom, že má panel extrémně tenké rámečky, jste asi nepochybovali. Jsou tenké jak po stranách, tak také nad a pod panelem. V nejširší části, tedy na spodní hraně, se nachází jen hlavní světelná LED dioda a rovněž logo výrobce.

Sony Bravia AF9

Hledáte nějaké nevýhody celého řešení? Na televizi s úhlopříčkou 55 palců je Sony KD-55AF9 vcelku těžká, konkrétně 30 kilogramů s podstavcem. Samotné balení pak váží téměř 40 kilogramů – bez pomoci se tedy neobejdete. Na druhou stranu je stabilita televizoru perfektní.

Suma sumárum, Sony si vzalo k srdci pár nedostatků modelu Bravia A1 a modelem AF9 je napravilo. Ano, AF9 stále není televizorem vhodným k zavěšení, avšak na trhu existuje nespočet alternativ, které si můžete v případě takového přání vybrat. AF9 si pořídí primárně příznivci neotřelého designu, kdy bude televizor plnit i estetickou funkci v moderním interiéru. Za mě dostává Sony AF9 obrovský palec nahoru, neb design i zpracování patří mezi absolutní špičku..

Líbilo se nám
  • precizní zpracování výklopného kloubu
  • špičková stabilita
  • kvalitní materiály
  • design stojanu s černým potahem
  • velice tenké rámečky
Nelíbilo se nám
  • pro instalaci na zeď se stále nehodí
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze