Audio systém moderních televizorů, zejména vyšších řad, zpravidla již dokáže nabídnout velmi slušnou kvalitu poslechu. Fyzikální zákony však navzdory veškerým optimalizacím hardwaru i softwaru stále platí, a tak je zřejmé, že pokud hledáte ještě o třídu (či možná několik tříd) vyšší zážitek z poslechu, je dedikovaný audio systém víceméně nutností. Prostorově relativně nenáročnou volbou je pak zařízení Bravia Theatre Bar 6, které kombinuje relativně kompaktní soundbar se subwooferem. Jak jsem byl s tímto „kombem“ spokojený? Zdroje a související obsah
Technické parametry Sony Bravia Theatre Bar 6
Rozměry soundbaru | 950 × 64 × 110 mm |
---|---|
Hmotnost soundbaru | 3,1 kg |
Rozměry subwooferu | 210 × 388 × 388 mm |
Hmotnost subwooferu | 7,7 kg |
Podpora kodeků | AAC, SBC |
Konektorová výbava/th> | optický vstup, USB-A (pouze pro aktualizace softwaru), HDMI (eARC/ARC) |
Bezdrátové připojení | Bluetooth 5.3 |
Celkový výstupní výkon | 350 W |
Obsah balení: environmentální a skladné
Balení odpovídá nejnovějším trendům, což znamená, že uvnitř nenajdete plastové obalové materiály a samotná krabice má tvar písmene „L“ kvůli efektivnějšímu využití místa. Rozbalení je otázkou chvilky a kromě samotného soundbaru a subwooferu na uživatele čeká také kompaktní dálkové ovládání, „nožičky“ soundbaru, HDMI kabel i napájecí kabely pro soundbar a subwoofer. Optický kabel si tedy v případě potřeby musí obstarat zákazník sám, jejich cena je však nízká a většina zákazníků stejně bude preferovat připojení přes HDMI.
- environmentální balení se vším důležitým
Konstrukční zpracování a instalace: nenápadná elegance
Produkty značky Sony podle mě velmi pěkně vystihuje termín nenápadná elegance, což platí i pro Bravia Theatre Bar 6. Zařízení totiž vypadá na první (i druhý) pohled velmi líbivě, ale zároveň na sebe nijak zbytečně neupozorňuje a snadno zapadne do naprosté většiny interiérů. Podobně jako třeba televizory Sony tak vypadá i tento soundbar se subwooferem zkrátka velmi hezky, nadčasově a lze říci, že i prémiově. Osobně jsem měl soundbar umístěný pod televizorem, ačkoliv je samozřejmě možné si jej také přivrtat ke zdi, kde mu to velmi slušelo, i přesto, že nedisponuji nejnovějším modelem od Sony a nožky propojeného televizoru (rovněž od Sony) jsou o něco vyšší, než je aktuálně v módě. V balení se navíc nachází také praktické „nožičky“ pro zvednutí soundbaru o cca 1,5 centimetru.







Líbí se mi také, že soundbar je při čelním pohledu pěkně jednolitý a dioda blikající jako potvrzení toho, že soundbar registroval stisknutí tlačítka na ovladači, nesvítí nijak agresivně. V nastavení, respektive mobilní aplikaci Bravia Connect, si dokonce můžete upravit jas tohoto prvku, případně ji kompletně deaktivovat, ale také zde najít mnoho dalších možností nastavení. Bravia Connect je používána také spolu s televizory a v minulosti jsem ji chválil za přehledné prostředí, bezproblémové fungování a třeba i možnost tuto aplikaci používat namísto dálkového ovládání, což jsem využíval i u soundbaru. Každému se alespoň jednou za čas může stát, že nemůže najít dálkový ovladač od televizoru, avšak telefon je zpravidla vždy po ruce. Osobně jsem si vyzkoušel také aktualizaci soundbaru skrze USB disk („flashku“), která je relativně jednoduchá, avšak lze předpokládat, že většina majitelů se do aktualizace firmwaru ani nebude mít potřebu pouštět.
Samotné zapojení je pak skutečně velmi rychlé a prakticky stačí propojit televizor se soundbarem pomocí optického kabelu či HDMI a následně připojit do zásuvky soundbar a subwoofer. Spojení mezi subwooferem a soundbarem je bezdrátové, což prakticky znamená i čistší design a méně kabelů u TV. Samozřejmostí jsou také kvalitní a na dotyk příjemné materiály, ze kterých je soundbar i subwoofer vyroben. Navzdory černému provedení navíc produkty i poměrně dobře odolávaly ulpívajícímu prachu, respektive nebyl tak patrný jako u jiné elektroniky.
- jednoduchá instalace
- kvalitní zpracování
- elegantní design
- povedená aplikace Bravia Connect
Konektivita: vše důležité?
Stran konektivity jsem spoléhal na HDMI konektor s podporou eARC/ARC, což znamená zprostředkování nejvyšší možné kvality zvuku, respektive podpory různých zvukových standardů/formátů, ale také umožňuje například praktickou možnost regulovat hlasitost systému skrze dálkové ovládání televizoru. Alternativou pak může být propojení skrze Bluetooth 5.3, které je energeticky efektivní (v rámci bezdrátových přenosů) a budete jej používat především při přehrávání obsahu ze smartphonu či jiných podobných zařízení. Vzhledem ke zvukovým kvalitám soundbaru zamrzí, že není podporován i kodek LDAC (za kterým stojí Sony), k dispozici je pouze SBC a AAC. Možná však Sony počítá s tím, že většina uživatelů hudbu stejně streamuje z méně kvalitních zdrojů, jako je například Spotify. V rámci zmiňované mobilní aplikace lze však nastavit, zda chce uživatel upřednostnit kvalitu zvuku, nebo stabilitu připojení.
- Bluetooth 5.3
- nepodporuje bezztrátový kodek LDAC
Zvuk: prostě senzace
Jak již bylo zmíněno v úvodu, Sony Bravia Theatre Bar 6 slibuje zážitek 3.1.2kanálového zvuku s prostorovým efektem, na kterém se velkou měrou podílí také reproduktory na horní straně soundbaru směřující vzhůru. Smyslem je zvuk odrazit od stropu a poslat jej k uším uživatele, což může znít možná jako trochu odvážné marketingové tvrzení, ale skutečnost tomu skutečně odpovídá a mohl jsem se o tom přesvědčit na vlastní uši. Zvukové pole tak nejenže vyplní prostor „vodorovně“, ale také „vertikálně“, což umocní celkový zážitek. Pochopitelně je nutné počítat s tím, že ozvučení za posluchačem jen těžko kompletně nahradí odražený zvuk, avšak zážitek z poslechu je i přesto velmi intenzivní a s kvalitním zdrojem zvuku se budete snadno cítit jako v kině.

Sony nešetřilo na licenčních poplatcích a novinka tak podporuje rovněž Dolby Atmos i DTS:X, navíc nechybí možnost upmixování sterea na prostorový zvuk pro ještě lepší zážitek. S připojeným Bravia Theatre Bar 6 jsem sledoval několik filmů v BR kvalitě, ale také streamoval hudbu z telefonu, a ve všech případech jsem byl velmi spokojen s hudebním přednesem. Kromě výrazných basů totiž umí soundbar pěkně oddělit středové frekvence a ani vyšší tóny mu nedělají problém.

Výrobce se chlubí i schopností podávat pěkně čisté dialogy, což může být oříšek zejména u akčních scén. Samotní tvůrci filmu/seriálů by se pochopitelně měli snažit, aby byl zvuk vyvážený a vyniklo to, co vyniknout má, avšak občas se stane, že je ideální sledovat některé scény s titulky, aby nám něco neuniklo. Tuto situaci řeší právě zmíněná technologie, která zajišťuje, že jsou dialogy i v obtížnějších scénách bez problémů srozumitelné a pěkně čisté.
- špičková kvalita zvuku
- parádní prostorový efekt
Zhodnocení
Sony Bravia Theatre Bar 6 je velmi povedeným soundbarem, jenž vás nezklame po stránce designu a především zvukové kvality, která podle mého názoru plně odpovídá prodejní ceně. Příjemným bonusem je pak povedená aplikace Bravia Connect, sympatické dálkové ovládání i podpora formátů jako je DTS:X či Dolby Atmos. Na produktu zamrzí snad jen zbytečná absence kodeku LDAC pro bezdrátový poslech ve vyšší kvalitě.
Foto: Sony; Ioannis Papadopoulos, fzone.cz