Sony KD-43XE8005
test

Sony KD-43XE8005

Uspokojí i vysoké nároky

Doba 3D televizorů je dávno pryč, dnes se výrobci soustředí na kvalitu obrazu a nabízí další a další technologie, které mají zpříjemnit zážitek ze sledování. Televizor Sony XE80 nabídne kromě špičkového 4K rozlišení také technologii HDR, vše je navíc zabaleno v kompaktním a elegantním balení. V dnešní recenzi prozradíme, zda má XE80 vůbec nějaké neduhy.

Uplynulo pár měsíců od doby, co jsme pro vás otestovali televizor KD-55XE7096 od Sony, který v obchodních domech a e-shopech naleznete pod zjednodušeným označením XE70. Tehdy jsme kritizovali primárně přítomnost systému Linux, který je přizpůsobitelný jen stěží, mrzel nás i nedostatek „dospělých“ aplikací. Pokud si můžete dovolit utratit o trochu více, doporučujeme poohlédnout se po zástupcích modelové řady XE80, kteří jsou již vybaveni operačním systémem Android TV.

Sony KD-43XE8005
Sony XE80

V dnešní recenzi prověříme model KD-43XE8005 s 43palcovou úhlopříčkou (108 cm). Diváci se opět mohou těšit na špičkové 4K rozlišení, technologii HDR a v neposlední řadě i na špičkové konstrukční zpracování. V kombinaci s rozumně nastavenou cenou se jedná dost možná o jednu z nejlepších TV ve své kategorii. Nebo se snad pleteme?

Technické parametry Sony KD-43XE8005

Rozměry bez stojanu 96,4 x 56,7 x 5,7 cm
Rozměry se stojanem 96,4 x 61,7 x 24,2 cm
Hloubka stojanu 56,3 cm
Hmotnost bez stojanu 10,1 kg
Hmotnost se stojanem 10,8 kg
Hmotnost celého balení 15 kg
Úhlopříčka obrazovky 42,5 palců (108 cm)
Typ displeje LCD
Rozlišení displeje 3 840 × 2 160 pixelů
HDR ano
Vylepšení pohybu Motionflow 400 Hz (nativně 50 Hz)
Výkon reproduktorů 10 W + 10 W
Operační systém Android TV
Hlasové vyhledávání ano
EPG ano
Internetový prohlížeč Opera
Obchod s aplikacemi Google Play
Počet pozemních tunerů
Počet satelitních tunerů
Příjem signálů DVB-T/T2 (certifikace pro ČR), DVB-S/S2, DVB-C
Wi-Fi 802.11b/g/n/ac
Bluetooth ano, 4.1
HDMI 4× (2× boční, 2× zadní)
Ethernet
USB
Záznam na USB úložiště ano
3,5mm výstup na sluchátka ano
Cena 20 000 Kč s DPH

Konstrukční zpracování: ve znamení čistých linií

Design televizorů Sony je na první pohled snadno rozpoznatelný. Ne, Sony nevsází na „neviditelné“ rámečky, průhledné plasty, ani další maskování, design se nese v čistých liniích a bez jakýchkoliv rušivých elementů. Rámečky displeje jsou rozumně tenké a navíc matné, díky tomu se nedočkáte odlesků plastů ani v momentě, kdy do místnosti svítí přímé sluneční světlo. Ve spodní části nemůže chybět typické logo Sony a poměrně elegantní a opět velmi charakteristický pochromovaný proužek. V těchto místech se rovněž nachází malá dioda, kterou lze aktivovat pro zpětnou vazbu při ovládání, kdy poblikává.

Sony KD-43XE8005
Rámečky displeje jsou rozumně tenké a navíc matné.

Pro potřeby testu nám dorazil model s 43palcovou úhlopříčkou, tedy nejmenší model z rodiny XE80. Hloubka bez stojanu činí necelých 6 centimetrů. Hmotnost samotného televizoru je něco málo přes 10 kilogramů, s podstavcem se hmotnost zvýší o zhruba jeden kilogram. Televizi snadno „popadnete“ a přenesete kam je třeba, a to nemusíte být ani statný muž v plné síle.

Přidělání dodávaného podstavce, který z profilu vypadá jako prodloužená stříška, je otázkou pár okamžiků, stačí přišroubovat čtveřici dodávaných šroubků. I přesto, že je stojan převážně plastový, působí kvalitním dojmem, za což může i hliníkový finiš.

Detaily

Velkou výhodou stojanu je i elegantní ukrytí kabelů. Na zadních nožkách jsou speciální plastové záslepky, kterými kabely provlečete. Díky tomu jsou mimo vaše zorné pole a z přední části to skoro vypadá, jako by televize ani nebyla zapojena. V případě, že se rozhodnete televizi natočit vybraným směrem, natočíte zároveň i stojan – nemá totiž žádnou výkyvnou hlavu.

Pokud vám však stojan nevyhovuje, můžete rovněž využít i umístění televizoru na zeď pomocí univerzálního držáku VESA (10 × 20 cm). Díky velmi slušné tloušťce televizoru je odstup od stěny rozumný.

Líbilo se nám
  • čisté linie
  • matné plasty
  • nízká hmotnost
  • stojan umožní schovat kabely
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze