TP-Link Deco P9
test

TP-Link Deco P9

Signál všude kolem vás

Pokud jste se už někdy zajímali o rozšíření Wi-Fi signálu, jistě jste narazili na nákladnější variantu Wi-Fi mesh. Možná jste se sami sebe ptali, proč byste měli investovat více, když existují různé extendery za pár korun. V dnešní recenzi TP-Link Deco P9 na tuto otázku odpovíme.

fZone.cz se rozšířením signálu zabývá dlouhodobě. Mohli jste si přečíst už recenzi výkonných extenderů, síťových karet powerline a také o Wi-Fi mesh řešení Deco M5, které lze jednoduše charakterizovat jako nákladnější a nejlépe fungující. Nyní se podíváme na téměř ve všech aspektech vylepšenou variantu Deco P9. Ta se pyšní podporou powerline, takže funguje jak bezdrátově, tak i skrze rozvody v domě, což je poměrně výjimečné.

TP-Link Deco P9

Wi-Fi mesh řešení obecně funguje na podobném principu jako extendery, přesto se výkonem nedají srovnávat. Dodávají se většinou po třech, mezi sebou komunikujících kusech, které sdílí stejnou síť, nabízí snadnou obsluhu, kvalitní šíření signálu, propracovaný ekosystém a ve většině případů také podstatně vyšší přenosové rychlosti. Za to vše si však musíte připlatit. Vyplatí se taková investice? A je TP-Link Deco P9 tím pravým řešením, pokud se pro Wi-Fi mesh rozhodnete? Na to vše odpoví tato recenze.

Obsah balení: vše podstatné

  • 3× Deco P9
  • 3× síťový adaptér s proprietární koncovkou
  • 1× ethernet kabel
  • stručná dokumentace

Design a konstrukce: zaujme dokonale

Ke konci roku 2017 jsme pro vás otestovali Deco M5, Wi-Fi mesh řešení, které zaujalo už designem. Šlo totiž o trojici „puků“, které okamžitě upoutaly pozornost téměř každé návštěvy. Nebylo se čemu divit, design překvapil i ty, kteří už s Wi-Fi mesh řešením nějakou zkušenost měli. S novou generací na to jde TP-Link jinak, Deco P9 sdílí s Deco M5 jen počet satelitů v základním balení, opět jde o tři kusy. Namísto „puků“ tu však máme již celkem standardní válce, které připomínají například LTE modemy Huawei. Zaoblené válce se zploštěným dnem jsou kompletně z matného plastu, což chválíme.

TP-Link Deco P9

Nemůžeme ale tvrdit, že by nás Deco P9 zklamalo a líbilo se nám méně než Deco M5. Někomu zkrátka bude vyhovovat design více, někomu méně. Pochválit lze, že vrchní část válce je tvořena černou a designově povedenou plastovou krytkou, která vzhled osvěžuje. Stejně tak i bočnice nejsou pouze bílé, v zadní části je černý plast ukrývající hlavní konektorovou výbavu. Tato část je do hlavního plastového pásu vyříznutá, celek tak působí velmi elegantně. Efektně pak vypadají zapuštěné LED na vrchní straně, diodu uvidíte pouze v případě, že se díváte zblízka. Světlo navíc můžete později v aplikaci i vypnout.

TP-Link Deco P9

V pásu po obvodu jsou umístěné hned tři důležité prvky: dva gigabitové LAN porty a nabíjecí konektor schovaný pod stojánkem. Deco P9 působí rozhodně techničtějším dojmem než již několikrát zmíněné Deco M5, stále se však řadí k elegantnějším Wi-Fi mesh routerům, které lze zakoupit.

Deco P9 působí rozhodně techničtějším dojmem.

Doplníme, že použité plasty jsou kvalitní, přesto se občasnému zavrzání, hlavně při silnějším stisku, nevyhnete. Při srovnání s Deco M5 však nejde o nic neočekávaného, konstrukce již není tak kompaktní, a proto je náchylnější. Je také třeba si uvědomit, že jednotlivé routery nejsou zrovna malé, každý má rozměry: 190 × 90,7 × 90,7 mm. Je tak nezbytné s jejich přítomností v interiéru počítat a najít jim vhodné umístění, aby nesváděly pozornost. My jsme na rozpacích, zda se nám více líbil vzhled Deca M5, nebo P9, ovšem s klidným svědomím můžeme říci, že ani s jedním si doma ostudu určitě neuděláte.

Líbilo se nám
  • Deco P9 působí techničtějším dojmem
  • zajímavé perforování a výseky
Nelíbilo se nám
  • plasty nejsou pevnější než u Deco M5
  • trochu rozměrnější
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze