TP-Link TL-WPA7510 KIT
test

TP-Link TL-WPA7510 KIT

Proč bourat, když už dráty máte?
2

Možná přemýšlíte nad rozšířením vaší domácí internetové sítě, ale investice do Wi-Fi meshe se vám zdá vysoká. Nevadí, alternativou budiž síťové karty powerline, které využijí vašich stávajících rozvodů elektrické sítě. Doba pokročila, maximální přenosové rychlosti již tak nejsou překážkou, nepřijdete navíc ani o Wi-Fi. To dokazuje například TP-Link TL-PA7010KIT, který si dnes podrobně představíme.

V dnešní době existuje mnoho možností, jak rozšířit váš internet po celém bytě či domě. Většinu z nich jsme na fZone.cz také otestovali. Připomeňme si například elegantní počin v podobě Wi-Fi meshe Deco od TP-Linku, který šíří vaši domácí Wi-Fi síť díky inteligentnímu propojení spolu komunikujících puků. Wi-Fi meshe jsou však poměrně nákladné řešení, startovní sada se 3 puky vyjde na 8 tisíc korun, přičemž každý další na necelé 3 tisíce korun.

Pokud je váš rozpočet napjatý, nabízí se Wi-Fi extendery, které fungují na podobném principu, avšak vaši původní přípojku zákonitě zpomalí. Hodně navíc záleží na správném umístění v prostoru. Pro velké domy je takové řešení méně vhodné, i když takový TP-Link RE650 opravdu příjemně překvapil. Tento repeater snížil při vhodném umístění rychlost zhruba jen o 1/4, avšak i tak jde o citelný pokles.

TP-Link TL-WPA7510 KIT

Alternativními produkty jsou takzvané powerline síťové karty, které fungují skrze již existující rozvody elektrické sítě, a to jak v bytě, tak samozřejmě také domě. Chtělo by se říci, že powerline je takovým chudým příbuzným, případně méně hanlivě předchůdcem Wi-Fi meshů a repeaterům, avšak dnes testovaný set TL-WPA7510 KIT chce dokázat opak. Kombinuje totiž dovednosti pokročilých Wi-Fi repeaterů a právě powerline řešení, to vše za velmi příjemnou cenu 2 tisíce korun.

Výhody powerline řešení jsou zřejmé – není nutné vytvářet nové internetové přípojky vrtáním do zdi. Uplatní se tak i ve starších domech či bytech, kde se s rozšiřováním internetu příliš nepočítalo. Skvěle se například hodí i do mezonetových bytů, kde je obecně šíření signálu problém. Vše má samozřejmě i své mínusy, a i na ty se v dnešní recenzi zaměříme.

Technické parametry TP-Link TL-WPA7510 KIT

Rozměry powerlinu 98 × 60 × 36 mm
Rozměry repeateru 135,6 × 70,8 × 49 mm
Powerline standard HomePlug AV2
Typ Wi-Fi Dual-Band (2,4 + 5 GHz)
LAN 1× powerline i repeater
Ethernet maximálně 1 000 Mbit/s
LED diody Power, Powerline, Ethernet, 2.4G Wi-Fi a 5G Wi-Fi
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Šifrování 128-bit AES
Dosah 300 m
Maximální spotřeba 8 W
Aplikace pro Android, iOS, macOS, Windows a webový prohlížeč
Cena setu 2 000 Kč

Obsah balení: dvě krabičky a dva kabely

Obsah základního balení je v případě setu TL-WPA7510 KIT poměrně strohý. Základ tvoří dva powerline adaptéry, přičemž jeden je větší, druhý menší (smysl vysvětlíme později). Dále se zde nachází dva dostatečně dlouhé ethernetové kabely a samozřejmě základní instruktážní brožurky. Nic více stejně ani není třeba.

TP-Link TL-WPA7510 KIT

Konstrukční zpracování: velký a malý

Obsah balení tvoří zejména dvě zařízení, která se liší názvem a rovněž také funkčností. Ani jedno ze zařízení nelze jednoduše koupit separátně – jde o set. Proto se může zdát matoucí pojmenování společnosti TP-Link, kdy se větší z obou zařízení jmenuje skoro stejně jako dnes testovaný set.

Abychom obě zařízení odlišili, budeme menšímu říkat powerline adaptér a většímu repeater. Repeater samozřejmě také podporuje powerline přenos, jinak by byla celá sada k ničemu, ovšem nejde jen tak o nějaký powerline adaptér, neboť se chlubí dovednostmi navíc. Začneme však u menšího powerlinu. Ten disponuje rozměry 98 × 60 × 36 mm a jedná se tak o poměrně malou krabičku. Vzhledem k tomu, že zařízení nemá vlastní baterii a slouží pouze pro přímé zapojení do elektrické sítě, je zjišťování hmotnosti zcela zbytečné. My však jen dodáme, že powerline neváží více než běžný mobilní telefon.

Už na první pohled je zřejmé, že produkt náleží společnosti TP-Link. Charakteristické poznávací znaky totiž zůstávají. Jedná se o bílé plastové tělo, které je kvůli své lesklosti magnetem na vlasové škrábance. Opět nás to ale trápit nemusí, protože v elektrické zásuvce se powerlinu zřejmě nic nestane. Navrchu je děrovaný, což je jak efektní, tak také praktické – průduchy se zařízení chladí. Pod děrováním se nachází výrazné logo společnosti TP-Link, na horní hraně poté ethernetový konektor. Na levém boku najdete hned několik diod signalizujících aktuální stav, přičemž většina z nich se dokáže rozsvítit zeleně, oranžově a červeně). Dále se na těle nachází hardwarové tlačítko „Pair“ a samotná vidlice do elektrické zásuvky.

Repeater je o poznání větší a těžší zařízení. Svými rozměry 135,6 × 70,8 × 49 mm se nejvíce blíží právě běžným repeaterům bez funkce powerline. Opět nejde o závažný problém, přesto se vám repeater jen tak z očí neztratí. Vzhledem k jeho další funkci navíc není zcela vhodné schovávat jej například za televizor, případně do zásuvky, která je skrytá pod kusem bytelného nábytku.

TP-Link TL-WPA7510 KIT

Po stránce designu a rozmístění prvků se repeater téměř neliší od powerline adaptéru. Na jeho těle tak nalezneme ethernetový konektor a několik LED diod, v tomto případě rovnou o dvě více. Na těle repeateru také mimo tlačítka Pair nalezneme i tlačítko LED a Wi-Fi. O jejich smyslu si povíme později. Nechybí samozřejmě ani resetovací tlačítko, které je zapuštěné a pro jeho stisk je nutné obstarat si tenký předmět.

Obě zařízení působí velice bytelným dojmem.

Pokud bychom měli zhodnotit kvalitu konstrukčního zpracování, obě zařízení působí velice bytelným dojmem a nějaký menší pád z poličky by je určitě nerozhodil. Oceňujeme velmi snadno přístupná hardwarová tlačítka i jejich jistou zpětnou vazbu. Otázkou zůstává umístění ethernetového konektoru na vrchní hraně. Pokud by vám však více vyhovovalo umístění ze spodní strany, můžete zařízení používat vzhůru nohama. Designová linka produktů TP-Link je nám dobře známá a v zásadě není nic, na co bychom si mohli stěžovat. Možná zamrzí, že zařízení neexistují ve vícero barevných variantách, ale to je už jen detail.

Líbilo se nám
  • bytelné provedení
  • elegantní design
  • děrování je jak elegantní, tak praktické
  • zařízení lze používat vzhůru nohama
  • snadno přístupná tlačítka
Nelíbilo se nám
  • lesklé plasty jsou magnety na škrábance
Diskuze ke článku
Martin
Ahoj..nemá někdo tip na zařízení s 1 powerline a vícero repeatry ? Za rozumnou cenu a funkčnost.
Díky
Maniak
Hezky napsaný článek ale teď jsem řešil spojení přes dvě patra a dvoje hodiny a tento typ na úplně nových rozvodech měl ztrátu i v bytě už přes 50%. v 1 patře ztráta 90%
Nejlépe se mě osvědčil typ TL-PA4010Kit dal to v jedné sadě se ztrátou 80% obě patra. říkám si hmmm tak koupím ještě dva a pohoda. Což jsem učinil ale ejhle rychlost zůstala pořád stejná. říkám si nastavím v aplikaci aby si to předávalo 1-2-3-4 ale to se nepovede umí to jen z jedničky dávat pořád stejně. nakonec jsem to vyřešil tak že jsem spároval 1-2 a 3-4 a 2-3 propojil na hulváta síťákem kabelem.

Takže doporučuji typ PA4010 nikoli 7510 paradoxně je levnější lepší a menší.
Pokud se pletu a lze to v aplikaci nějak nastavit aby si předávali napište.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze