TP-Link RE650
test

TP-Link RE650

Spider-Man v říši extenderové

Na pár testů zajímavých extenderů jste již na fZone.cz mohli narazit, dnes tu máme dalšího zástupce. Ten sice nespadá do škatulky „cestovních“ a „skladných“, přesto si pozornost zaslouží. Díky čtveřici antén totiž rozšíří signál i v opravdu velkém obydlí, to vše navíc lusknutím prstu díky technologii párování WPS. Takže připravit, zapojit do sítě a surfujeme...

Princip fungování extenderu si již podrobněji vysvětlovat nebudeme. Stačí se podívat na některou naši předchozí recenzi, například povedeného extenderu TP-Link RE305. Upřesníme pouze, že extender je vhodnou volbou pro ty, kteří si chtějí rychle a hlavně za rozumné peníze rozšířit signál po bytě či domě a investice do pokročilejšího Wi-Fi mesh řešení je pro ně příliš drahá.

TP-Link RE650

I extendery jsou samozřejmě různě výkonné, mají různý počet externích antén a můžeme je dělit i dle způsobu využití. Nedávno testovaný extender TP-Link TL-WR810N se hodí především pro cestovatele, zatímco dnes testovanému TP-Linku RE650 bude nejlépe právě ve vašem obydlí, kde zaujme trvalou pozici. To primárně kvůli rozměrům, které nelze označit za vyloženě cestovní. To však neznamená, že by si RE650 zasloužil menší pozornost. Tento přerostlý dravec zdánlivě připomínající pavoučího hrdinu to doma umí pořádně rozjet...

Obsah balení: spokojenost

V balení naleznete samotný extender se sklopnými anténami, ethernetový kabel a základní manuál v několika jazykových mutacích včetně češtiny. Nebude ale zapotřebí, vystačíte si totiž buď s WPS tlačítky, nebo inteligentní aplikací pro iOS a Android, která vás celým krátkým procesem dopodrobna provede.

Technické parametry TP-Link RE650

Rozměry 202 x 125 x 97 mm
Hmotnost 270 gramů
Typ Dual-Band (2,4 + 5 GHz)
LAN
Externí anténa
Rychlost 2,4 GHz 800 Mb/s + 5 GHz 1 733 Mb/s
Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
Šifrování WEP 64bit, WEP 128bit, WPA-PSK, WPA2-PSK
Maximální spotřeba 12 W
Aplikace Tether iOS, Android

Konstrukční zpracování: žádný drobek to není

Pokud se před nákupem pořádně nezamyslíte nad rozměry, může vás první setkání s repeaterem TP-Link RE650 šokovat. Nejedná se o žádného drobečka, právě naopak. Na výšku měří více než 20 centimetrů, šířka činí více než 12 centimetrů a hmotnost je poté téměř 300 gramů. Už z těchto údajů je naprosto zřejmé, že repeater není určen na časté přenášení, ale ve vašem domově si najde místo na jedné ze zásuvek a tím jeho putování většinou skončí.

Repeater není určen na časté přenášení.

Repeater je dominantní sám o sobě, po vyklopení externích antén se prostorově ještě více zvýrazní. I když na těle nalezneme jen čtyři antény, působí RE650 jako takový přerostlý pavouk. Produkty TP-Linku jsou vyrobené z plastu, ani RE305 není výjimkou. Tělo tentokrát tvoří kombinace lesklých a matných plastů s vroubkovaným povrchem, ostudu vám tedy před návštěvou určitě dělat nebude. Spíše budete čas od času slyšet připomínky na nesporné podobenství s osminohým zvířátkem.

Poznávacím znamením je čtveřice bočních antén, které se dají naklonit dle libosti, samozřejmě ideálně tak, aby směřovaly k výchozímu routeru. S anténami lze otáčet v úhlu 160 stupňů a snadno je tak nasměřujete, kam je třeba.

Ovládací prvky jsou rozmístěné různě po těle, přední straně dominuje velké hardwarové kruhové tlačítko pro aktivaci WPS pro snadné párování. To je zvýrazněno kulatou linkou, která je podsvícena LED diodami. V případě, že je linka podsvícená moře, repeater funguje správně a je v ideální vzdálenosti, pokud červeně, repeater bude nutné přemístit blíže ke zdroji.

Pod tlačítkem se nachází notifikační LED diody, které informují o připojení k síti (2,4 GHz a 5 GHz) a zároveň LED dioda signalizující stav aktivity (pokud je repeater aktivní, LED dioda svítí). Na pravém boku pod sklopnou anténou se nachází tlačítko pro vypnutí/zapnutí LED podsvícení a pod ním tlačítko pro manuální vypnutí/zapnutí. Najdete zde také průchod pro tenký nástroj, kterým repeater resetujete. O trochu více by se nám líbilo, kdyby bylo resetovací tlačítko dostupné i bez tohoto nástroje.

TP-Link RE650
LAN konektor se nachází na levém boku a jeho umístění hodnotíme jako méně šťastné.

Zastavíme se ještě u samotné vidlice, která se zapojuje do elektrické sítě. Ta se pochopitelně nachází na zadní straně. Potěší že do zásuvky lze repeater zapojit i vzhůru nohama, protože vidlice má výřez jak nahoře, tak dole. Samozřejmě je nutné počítat s výškou a šířkou repeateru – příliš nízko umístěná zásuvka nad zemí by nemusela dostačovat, stejně tak můžete zakrýt více 230V zdířek, pokud jsou natěsnány na sebe.

LAN konektor se nachází na levém boku a jeho umístění hodnotíme jako méně šťastné. Kdyby se konektor nacházel na spodní straně, vyhovovalo by nám to více. Zapomenout nesmíme ani na děrované průchody po celém obvodu těla a zadní části, díky nimž se repeater chladí. Děrování navíc působí i jako designový prvek. Celkově vzato hodnotíme konstrukční zpracování jako velice povedené, tělo působí bytelným dojmem a ani menší pád by repeater nijak nerozházel. S mírnou nadsázkou se dá říci, že bychom měli větší strach o podlahu než o samotný repeater.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze