Vocolinc Smart Air Purifier VAP1
test

Vocolinc Smart Air Purifier VAP1

Kamarádí s HomeKitem
1

Na trhu existuje spousta čističek vzduchu, pokud ale chcete takovou, která se napojí na vaši chytrou domácnost, výběr se výrazně ztenčí. A když chcete napojení na Apple HomeKit, nastává poměrně velký problém. Naštěstí i takové čističky existují – například ta od značky Vocolinc, která se na příslušenství s podporou HomeKitu soustředí. Jak si vedla v našem dlouhodobém testu?

Na značku Vocolinc narazil asi každý majitel Apple produktů, který si chtěl vybudovat chytrou domácnost na HomeKitu. Vocolinc totiž nabízí produkty za přijatelné ceny právě s napojením na HomeKit. Není totiž žádným tajemstvím, že certifikace pro Apple HomeKit něco stojí, takže je podpora tohoto protokolu stále poměrně výjimečná, alespoň v dostupnějších cenových patrech.

Vocolinc dokazuje, že i kvalitní produkty s podporou Apple HomeKit mohou být dostupné za rozumné ceny. Takže na test jsme si rovnou vzali to největší, co Vocolinc ve své nabídce má – chytrou čističku vzduchu Smart Air Purifier VAP1.

Technické parametry Vocolinc Smart Air Purifier VAP1

Rozměry 560 × 29 × 29 cm
Hmotnost 8,3 kg
Výkon 42 W
Vhodný pro prostor do 60 m²
Počet rychlostí 5
Režimy automatický, noční, manuální, dětská pojistka
Minimální a maximální hlasitost 30/63 dB
Podpora HomeKit/Google Asistent/Amazon Alexa ano/ano/ano
Konektivita 2,4GHz Wi-Fi
Cena čističky 9 999 Kč
Cena filtrů 1 999 Kč

Obsah balení: vše tu je

V poměrně velké krabici dostanete kromě čističky také dvojici filtrů a návod. Zdá se vám to málo? Jde o čističku, ne telefon, takže obsah balení je odpovídající. Hned na úvod zmiňme, že dvojice filtrů vyjde na 2 tisíce korun.

Konstrukční zpracování: velká a elegantní

Čističku v interiéru rozhodně nepřehlédnete kvůli rozměrům 56 × 29 × 29 cm, její hmotnost pak činí 8,3 kg. Vzhledem k tomu, že ji budete přenášet spíše výjimečně, v tom problémem nevidíme, navíc působí lehčím dojmem. Design je vcelku originální, za to Vocolinc vděčí sázce na detaily. Na vrchní části je pod mřížkou ukrytý ventilátor, který vyhání očištěný vzduch z čističky ven. Tato část je šedá a pochopitelně plastová. Vocolinc však nezůstal u nudné mřížky, pokud se na ni podíváte zboku, povšimnete si vlnkového provedení, což působí hezky na pohled.

Vocolinc Smart Air Purifier VAP1

Na vrchní části jsou dále do půlkruhu rozmístěné senzory, kterými lze čističku ovládat. Nejde o tlačítka, ale o moderní dotykové plošky. Jsou podsvícené poměrně výraznou zelenou barvou, alespoň je nepřehlédnete. Některé senzory reagují na pouhý dotek, na jiných je nutné prst držet déle, například na vypínacím/zapínacím tlačítku. Pomocí senzorů můžete nastavit zámek (uzamknutí zvoleného režimu), časovač, noční režim, intenzitu čištění i spustit automatický režim. Je zde ještě tlačítko pro výměnu filtru (čistička pozastaví provoz) a tlačítko, kterým změníte stupně Celsia na stupně Fahrenheita.

Vocolinc Smart Air Purifier VAP1

Dominantou čističky Smart Air Purifier VAP1 je přitom displej na přední straně. Je velký 5,1". Takový menší smartphone. Není barevný, ani dotykový, ale informuje o všem potřebném. Ve výchozím stavu ukazuje počet polétavých částic (PM 2.5 v µg/m³), vlhkost, teplotu a stav filtrů. Jas displeje lze regulovat skrze aplikaci, je možné jej i úplně vypnout. To samé platí pro LED pruh pod displejem. Pokud čistička pracuje jak má, po většinu času uvidíte zelenou barvu, ovšem při zhoršené kvalitě vzduchu se tento pruh zbarví do oranžova/červena. Barva odkazuje na množství nebezpečných částic ve vzduchu, odpovídá tedy ukazateli PM 2.5 na displeji.

Vocolinc Smart Air Purifier VAP1

Na přední straně pak najdeme ještě štítek pro nastavení HomeKitu a štítek s názvem výrobce. Bočnice jsou děrované, což je logické, nachází se zde filtry za výklopnými dvířky s magnety. Ty drží velmi poctivě, přesto není problém dvířka otevřít a filtry vyměnit pouhým zatažením za textilní držátko. Jakmile dvířka otevřete, čistička automaticky ukončí provoz, aby nedošlo k zanesení vnitřního ventilátoru. Ihned poté, co dvířka uzavřete, se čistička opět vrátí do původně nastaveného režimu čištění. Zadní strana už tolik zajímavá není – za dvířky ale je ukrytý senzor teploty a vlhkosti.

Na pohled působí čistička velmi hezky a kvalitně. Líbí se nám kombinace šedé a bílé, stejně jako velký displej, který je viditelný i na dálku. Možná někomu může vadit nastavený font, který vypadá jak na kalkulačce, na druhou stranu se mu nedá upřít dobrá čitelnost a o tu jde především.

Líbilo se nám
  • elegantní provedení
  • kvalita zpracování
  • velký displej
  • senzory
Nelíbilo se nám
  • lehce zastaralý font displeje

Párování s aplikací: je to snadné

Standardně je pro produkty Vocolinc dostupná aplikace se stejným názvem. Existuje varianta pro iOS a Android. Současně je možné u majitelů Apple produktů tuto aplikaci zcela ignorovat, protože prvotní nastavení lze provést i skrze aplikaci Domácnost, která zastřešuje chytré produkty s podporou protokolu Apple HomeKit.

Aplikace pro iOS je zastaralá

Začneme aplikací Vocolinc pro iOS. Zde budeme spíše kritičtí. Aplikace se za posledních několik let nezměnila, její prostředí působí zastarale a není přehledné. Problém vidíme také v nedokonalé lokalizaci. Přesto se Vocolinc pro iOS snaží, zastřešuje i produkty, které nepatří do rodiny Vocolinc. Aplikace je totiž napojená na Domácnost, ze které si „bere“ spárované produkty a ty umožní ovládat. Zpočátku tedy budete lehce překvapení, že v aplikaci (jako v našem případě) najdete například možnost ovládat zámek Nuki Smart Lock 2.0. Nicméně k tomu nevidíme žádný důvod.

Když otevřeme aplikaci, objeví se domovská obrazovka, která nabízí pohled na počet polétavých částic, vlhkost, teplotu, stav připojení k Wi-Fi a ikonku znázorňující filtr. Pokud změní barvu, je třeba filtr vyměnit. Čističku také můžete jedním kliknutím vypnout/zapnout, dostat do režimu spánku, případně nastavit automatický/manuální režim plynulým pojezdem. V další části je možné nastavit automatické vypnutí/zapnutí ve zvolený čas a den. V poslední části Nastavení je možné čističku synchronizovat s VOCOlinc Cloudem, zjistit sériové číslo, nutnost aktualizace, případně zařízení odstranit.

Nebudeme vám nic nalhávat, aplikace nároky na dnešní standardy nesplňuje. Chybí například informace o stavu filtrů a ani napojení na VOCOlinc Cloud nezpřístupní možnost čističku ovládat vzdáleně mimo síť Wi-Fi, případně mimo napojení na bránu v podobě iPadu či Apple TV. Jinak řečeno, mimo domov čističku ovládat nemůžete, pokud nevyužijete služeb HomeKitu a domácího centra.

Nastavení HomeKitu

Plynule se tedy přesuneme do aplikace Domácnost. Pokud totiž nastavíte čističku v aplikaci Vocolinc, průvodce ji zároveň nastaví do Domácnosti. Zde je možné čističku ovládat posuvníkem, případně ji můžete vypnout/zapnout. Na samostatných kartách (pokud chcete) se objeví informace o teplotě a vlhkosti. Možná se ptáte, proč byste měli využívat aplikaci Vocolinc, když stejně dojde automaticky k propojení s aplikací Domácnost. Bohužel ale skrze Domácnost nejde regulovat jas displeje a notifikačního proužku pod ním, ani nelze nastavit režim Noc, kdy displej pohasne zcela a veškeré podsvícení se vypne, aby u spánku nerušila. Skrze Siri můžete čističku zapnout/vypnout, případně nastavit intenzitu ve 20% krocích (20, 40, 60, 80, 100 %).

Povedenější je aplikace pro Android.

Povedenější je aplikace pro Android. Nabízí modernější prostředí a kromě věcí, které zvládne verze pro iOS, ukáže i stav filtrů a zároveň můžete čističku ovládat skrze cloud, tedy přes mobilní data klidně z druhé strany zeměkoule. Aplikace je přehledná, nabízí správu podsvícení displeje a umožní nastavit automatickou regulaci jasu displeje. Tuto možnost ale příliš nedoporučujeme, displej pak může problikávat ve snaze nastavit ideální hodnoty. Dodáme, že čistička se s vaším chytrým telefonem spojuje skrze Wi-Fi 2,4 GHz, Wi-Fi 5 GHz chybí.

Líbilo se nám
  • snadné párování (i s protokolem HomeKit)
  • moderní aplikace pro Android
  • možnost vzdáleného ovládání (Android, iOS jen s mostem)
Nelíbilo se nám
  • aplikace pro iOS je zastaralá
Diskuze ke článku
MrGardenRoute
MrGardenRoute
Ačkoliv většinou původním čínským výrobkům moc nefandím, tak bych konstatoval, že to je v mnoha věcech další nepříliš povedená kopie Mi (Xiaomi) Air Purifier, která je na trhu již v další verzi. V tomto asi bude zaujatý, protože v mé domácnosti jich máme hned několik v obou verzích.

Naprosto šílená cena (vč. cen filtrů), např. ve srovnání se zmíněnou Mi Air Purifier.
A pokud cenu omlouvají jako daň za možnost připojení k Apple HomeKitu (btw. odfláklé), tak to je pořádné chucpe...:-(

Doporučuji každému vyzkoušet Xiaomi, jehož integrace např. do Google Home nebo Amazon Alexa je skvělá.

Škoda, že redakce test neprovedla jako srovnávací s Mi a dalšími, takovýchto review je po netu (např. Y.T.) mraky a daleko relevantnějších.

Načíst všechny komentáře

Přidat názor

Nejživější diskuze