Xiaomi Mi Air Purifier 2S
test

Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Každý nádech s radostí

Je to zhruba 2 roky, co jsme vám na fZone.cz představili čističku vzduchu Mi Air Purifier Pro, nyní se nám do redakce dostala varianta Mi Air Purifier 2S. Nejde sice o žhavou novinku, ale o produkt, který nestárne. Jeho schopnostmi vám přitom zpříjemní a zkvalitní pobyt doma, navíc za rozumné finance.

Jsou to už dva roky, kdy jsem se rozplýval nad výkonem čističky Mi Air Purifier Pro od Xiaomi. Po několika měsících používání jsem zjistil, že dýchat kvalitní vzduch opravdu není jen tak, zvláště pokud žijete ve velkém městě. Praha nepatří k těm nejznečištěnějším velkoměstům, přesto tu vzduch po fialkách opravdu nevoní, zvláště pak v zimě.

Nemusíme si nic nalhávat: vzduch je plný škodlivých látek a ať už máte diagnostikovanou alergii, nebo zkrátka jen problémy s dýcháním, čistička se ve většině případů vyplatí. A dnes testovaný model Mi Air Purifier 2S od Xiaomi to navíc díky skvělému poměru cena/výkon potvrzuje.

Technické parametry Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Rozměry 52 × 24 × 24 cm
Hmotnost 4,5 kg
Režimy automatický, oblíbený, noční
Pro prostory 21 až 37 metrů čtverečních
Objem vyčištěného vzduchu za hodinu až 310 metrů krychlových
Displej kruhový, OLED, nedotykový
Bezdrátová konektivita Wi-Fi
Výměna EPA filtru zhruba 1× za půl roku
Cena EPA filtru cca 1 000 Kč
Aplikace Mi Home Android/iOS
Cena cca 3,6 tisíce korun

Obsah balení: stále základ

Když poprvé dostanete krabici s Mi Air Purifier 2S, řeknete si, že buď si z vás někdo udělal legraci a poslal zmenšenou verzi, nebo musí čistička přesně kopírovat vnitřní rozměry krabice. Naštěstí se jedná o druhý případ. Xiaomi si opravdu dalo záležet na každém milimetru vyplnění místa. Uvnitř tak nalezneme pouze čističku, která je dobře zabalena v ochranném vaku a v rozích je podepřena polystyrenem. Kabel do elektrické sítě, manuál i filtr výrobce schoval do vnitřních prostorů komory na filtr, což je nejenom praktické, ale rovněž také účelné.

Konstrukční zpracování: stále nás baví

Netřeba dlouze přemýšlet, kde se Xiaomi inspirovalo vzhledem a zpracováním. Jedná se o model Pro, akorát zmenšený, což se dalo očekávat – proč měnit něco, co funguje? Xiaomi za vzhled chválíme, neztratí se totiž ve starších, ale ani supermoderních interiérech, všude bude vypadat jako doplněk, ne jako „stroj na řešení problémů“, v našem případě na zachytávání nečistot ve vzduchu.

Xiaomi Mi Air Purifier 2S je elegantní kus hardwaru

Rozměry Mi Air Purifier 2S činí 52 × 24 × 24 centimetrů (pro srovnání, u Mi Air Purifier Pro je to 73,5 × 26 x 26 cm), je tedy mnohem nižší než verze Pro. Nižší je rovněž hmotnost, která činí zhruba 4,5 kilogramu včetně vloženého filtru částic. Oproti modelu Pro jde o zhruba poloviční hmotnost a už to může být důvod, proč by někdo přemýšlel o pořízení Mi Air Purifier 2S: lépe se přenáší i se s ní lépe manipuluje v prostoru.

Xiaomi Mi Air Purifier 2S
Vrchní a čelní pohled

Stejně jako v případě modelu Pro použilo Xiaomi pouze plastové materiály, čistička je bílá a povrch matný, není tedy magnetem na otisky prstů/vlasové škrábance. Čistička se dá označit slovem elegantní.

Čistička se dá označit slovem elegantní.

Čelní stranu bychom mohli pomyslně rozdělit na dvě části. Nahoře je kulatý OLED displej, který má za úkol informovat o všem potřebném. Není dotykový, ovládá se pomocí tlačítka na vrchní ploše, kde je zároveň pod průchody i ventilátor, který žene čistý vzduch směrem nahoru. Tlačítko je dostatečně velké a i když není podsvícené, orientovat se budete snadno.

Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Škodliviny z ovzduší čistička nasává ze spodní strany, která je po svém obvodu děrovaná. Je to stejný princip jako (nejenom) u Mi Air Purifier Pro, jde o běžný standard. Na zadní straně jsou pak rozměrná dvířka, která odkryjí pohled na předinstalovaný filtr. Interval jeho výměny záleží na tom, jak často je v pohotovosti a v jakých prostorech je. Kupříkladu ve starším rodinném domě, kde jsme vzduch intenzivně (a bez přestávky) čistili měsíc a půl v kuse, klesla kapacita filtru z 99 % na 72 %. Lze tedy očekávat, že výměna bude zapotřebí vždy jednou za půl roku.

Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Kromě dvířek je na zadní straně dostatečně velké resetovací tlačítko, které využijete, pokud budete chtít vyměnit filtr. V případě souběžného stisknutí s tlačítkem na vrchní straně se čistička vyresetuje pro použití s novou Wi-Fi sítí, což se hodí, pokud kupříkladu měníte internet, případně se z jakéhokoliv důvodu odmítá připojit k vaší domácí síti.

Mezi resetovacím tlačítkem a víkem pro přístup k filtru jsou speciální dvířka, ve kterých se ukrývá laserový senzor částic a také teplotní čidlo. Laserový senzor snímá bez přestání zamoření částic v místnosti a pokud vyhodnotí, že je třeba sepnout na výkonnější režim, učiní tak.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze