Asset 1Vše z veletrhu CES na jednom místě
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop-P
test

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop-P

Mistr úklidu

Xiaomi má v nabídce hned několik robotických vysavačů. Ty nejlepší spadají do rodiny Roborock, ovšem i ty levnější by neměly uniknout vaší pozornosti. Dnes testovaný Mi Robot Vacuum Mop-P má pokročilou LDS navigaci, umí vytírat a ovládnete jej i hlasovými povely. Navíc dobře vypadá a patří mezi ty levnější v nabídce Xiaomi. Zaslouží si vaši pozornost?

Xiaomi není ve světě chytré domácnosti nováčkem. Naopak právě ono před několika lety cenově dostupnými produkty odstartovalo ten pravý boom. Ať už se bavíme o chytrých žárovkách, které lze ovládat skrze Wi-Fi, drobnostech typu chytré rychlovarné konvice, nebo o různých LED páscích. Xiaomi nás naučilo, že chytrá domácnost nemusí být drahá, ale užijete si s ní spoustu zábavy.

Robotické vysavače jsou dnes již standardním prvkem chytré domácnosti. Samozřejmě nemusí jít o ty nejdražší s pokročilou navigací, ale základní „robotické koště“ je dnes součástí mnoha a mnoha rodin. Ceny základních modelů klesají, a tak se výrobci snaží nabídnout stále více zajímavých funkcí u vrcholných modelů. Neopomínají však ani střední třídu, kde se vytvořila zajímavá konkurence.

Dnes testovaný Mi Robot Vacuum Mop-P (někdy označovaný jako Mi Robot Vacuum Mop Pro) sice nespadá do rodiny produktů Roborock, má však některé jejich funkce. Navíc dobře vypadá a seženete jej za cenu okolo 8 500 Kč, takže je jen o pár tisíc dražší než robotické vysavače bez pokročilé navigace. A jak už od nás víte, právě navigace určuje nejenom zážitek z používání, ale hlavně úspěšnost úklidu.

Technické parametry Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop-P

Rozměry 35 × 35 × 9,45 cm
Hmotnost 3,6 kg
Kapacita baterie 3 200 mAh
Doba provozu 60 až 130 minut
Doba nabíjení zhruba 210 minut
Konektivita 2,4 GHz IEEE 802.11b/g/n
Aplikace Mi Home pro Android i iOS
Mokré mopování ano
Režimy vysávání Silent, Standard, Medium, Turbo
Objem nádrže na nečistoty/kombinovaná 550 ml/200 ml voda a 300 ml prach
Cena cca 8 500 Kč

Obsah balení: téměř vše

Balení Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop-P je dostatečně velkorysé. Kromě samotného vysavače se v balení nachází nádoba na prach s obsahem 550 ml, jedna kombinovaná nádoba na prach a vodu (200 ml vody, 300 ml nečistot), dvě utěrky na mopování, jeden plastový držák na mop, dva postranní kartáče (jeden je náhradní), dokovací stanice s oddělitelnou nabíječkou do sítě a základní dokumentace.

Kdybychom si měli přát ještě něco, bude to neprodyšná podložka, pokud vysavač zajede do stanice s vloženou nádobou na vodu a s nasazeným mopem, který je po dokončení mopování vždy vlhký. Aplikace vás ale upozorní, že je nutné vyjmout nádobu, vylít vodu a odstranit mop.

Líbilo se nám
  • bohatý obsah balení
  • náhradní boční kartáček
Nelíbilo se nám
  • chybí nepromokavá podložka

Zpracování a konstrukce: elegán

Mi Robot Vacuum Mop-P je na první pohled klasickým robotickým vysavačem od Xiaomi. Na test nám dorazil v černé barvě, což je trochu nezvykl – běžně totiž Xiaomi prodává hlavně bílé varianty. Je to logické, na bílé a matné nejsou tolik vidět nečistoty, hlavně prach. Černá sice vypadá skvěle, ale je lesklá, což po pár týdnech používání hodnotíme jako nešťastné. Vrchní kryt se snadno „zapatlá“ od otisků prstů, když vysavač přenášíte, tvoří se také vlasové škrábance. Dobrou zprávou ale je, že existuje i bílá varianta, kterou zvolí ti, co přemýšlí prakticky.

Vysavač má klasický kruhový tvar s průměrem 35 cm, výškou 9,5 cm a hmotností 3,6 kg. Na vrchní straně zaujme maják s LDS laserem, což je hlavní výhodou vysavače. I ve střední třídě totiž nabízí pokročilé mapování prostoru, kdy se maják otáčí a laser v reálném čase analyzuje prostor. Díky tomu se vysavač mnohem lépe orientuje a hlavně uklízí pouze místa, která ještě neuklidil. Běžné základní vysavače pouze nahodile jezdí, čímž se snižuje pravděpodobnost, že uklidí opravdu dokonale každý kout vašeho bytu.

Mi Robot Vacuum Mop-P je samozřejmě opatřen také gumovým nárazníkem s tlakovým senzorem a laserovými senzory na boku a spodní části, které zabrání zbytečným nárazům do překážek (typicky stolů) a zabrání pádům ze schodů. To nicméně nabízí valná většina pokročilejších robotických vysavačů.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop-P

Na vrchní části jsou poté kromě majáku i dvě tlačítka: jedno pro spuštění/vypnutí, druhé pro návrat do dokovací stanice. Tlačítka nejsou součástí krytu, ale skrze výřezy v poklopu jsou součástí až spodní vrstvy vysavače. Mají i další funkci – jejich současný stisk zpřístupní párování skrze Wi-Fi, stejně tak lze vyvolat režim továrního nastavení. Poklop pak nabízí pohled na odpadní nádobu a také na kartáček, kterým lze vymést nečistoty, na druhém konci má navíc malý řezák pro odstranění chlupů a vlasů z hlavního kartáče.

Odpadní nádoby dostanete v balení dvě. Jednu klasickou s objemem 550 ml, druhou kombinovanou. Do té můžete nalít zhruba 200 ml vody a kapacita na prach je asi 300 ml. Je tedy celkově o trochu menší, a to kvůli elektronicky ovládané pumpičce, která dávkuje vodu dle vašeho zadání v aplikaci.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop-P má dva kartáče – jeden hlavní zespodu, který je zabezpečen krytkou a který je nutné čas od času zbavit vlasů a dalších nečistot, druhý pak na straně slouží pro vymetání nepořádku z rohů.

Líbilo se nám
  • elegantní design
  • rozumné rozměry a hmotnost
  • snadné vyjmutí nádoby na prach a vodu
  • LDS navigace + senzorová výbava
  • kartáček a řezák součástí těla vysavače
Nelíbilo se nám
  • černá barva není pro vysavač praktická (ale vypadá dobře)
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze