ČEZ přináší skvělé zprávy. Jednou z nich je, že 63 % elektřiny vyrobené loni v EU pocházelo z bezemisních zdrojů. Vyplývá to ze statistik produkce obnovitelných a jaderných elektráren ve Zprávě o stavu energetické unie zveřejněné Evropskou komisí. Nejsilnějším zdrojem v EU jsou s 38 % obnovitelné zdroje, které vůbec poprvé předstihly fosilní paliva. Ta držela 37 % podíl a třetí pozici zaujímá s 25 % jaderná energetika. Patrný je naopak trend odklonu od uhlí. Už devět členských států ho přestalo k výrobě elektřiny využívat, 13 oznámilo pevné datum odchodu od uhlí a čtyři země o konkrétním termínu diskutují.
Naše vodní elektrárny vyrobily meziročně o 11 % více bezemisní elektřiny. Elektrárny Vltavské kaskády díky modernizaci i příznivým podmínkám vyrobily dokonce o 50 % více elektřiny, než před rokem. Pokrývají tak roční spotřebu čtvrt milionu českých domácností. pic.twitter.com/jlClcfRUsP
— Skupina ČEZ (@SkupinaCEZ) November 26, 2021
Některé členské státy střední a východní Evropy vynaložily více na dotování fosilních paliv než na opatření, která podněcovala zelený přechod. Například Maďarsko v roce 2019 dalo více než 1 % HDP na podporu fosilních zdrojů. Bulharsko využilo téměř 1 %. Průměr EU na všechny fosilní zdroje ve stejném období činil 0,4 %.
Na druhou stranu Lotyšsko dalo v roce 2019 téměř 2 % svého HDP na opatření v oblasti energetické účinnosti. Řecko, Česko a Bulharsko využily 0,8 % svého HDP na dotace na obnovitelné zdroje energie. V loňském roce poklesly emise skleníkových plynů o 31 % ve srovnání s rokem 2019. Zásluhu na tom měla pandemie koronaviru.