Moderní technologie dokážou nevídané věci a když se propojí s vánoční náladou, vznikne projekt, který dokáže spojit lidi vzdálené tisíce kilometrů. Pokud se vydáte do Brna na vánoční trhy, pak můžete na náměstí Svobody vidět virtuální bránu, která funguje každý den. Uprostřed náměstí najdete červeně osvícený název města, přičemž z písmene O se vytvořila brána do irského Waterfordu.
Proč Waterford?
Brno obdrželo titul Evropské hlavní město Vánoc v kategorii nad 100 tisíc obyvatel a Waterford získal tentýž titul, jen v kategorii do 100 tisíc obyvatel. Města se tak rozhodla spojit, a to alespoň virtuálně a přenést vánoční náladu z Brna do Waterfordu a naopak. Pokud si i vy chcete zamávat na dálku s Irčany, můžete každý všední den od 15:00 do 21:00 hodin a o víkendu pak od 13:00 do 21:00.
V případě, že se chystáte na vánoční trhy do Brna, můžete navštívit hned několik míst ve středu města, kde probíhají. Postupně je můžete projít od Zelného trhu, přes nádvoří Staré radnice, Dominikánské náměstí, náměstí Svobody, kolem sochy Jošta, až po Moravské náměstí, kde je umístěno vánoční kolo a kluziště. Na nádvoří Staré radnice se můžete projít pod Brněnským drakem, který má na sobě oblečený zimní svetr v barvách Brna.
Pokud vás zajímají ceny, pak záleží na tom, zda si chcete dát pouze něco na zahřátí nebo si dát i něco k jídlu. Stánků s horkými nápoji, ať už alkoholickými či bez alkoholu, zde najdete mnoho – jsou prakticky na každém kroku. Klasický svařák se pohybuje od 60 do 85 Kč a okolo 80 až 90 Kč se pohybují další horké nápoje s alkoholem. Jestliže si dáte rádi bramborák, počítejte s cenou 35 Kč za 100 g. Halušky pořídíte za 55 Kč za 100 g a grilovanou krkovici pak za 95 Kč za 100 g. V nabídce je i uzené maso, řízky, bramborové spirály, churros, langoše a další. Nechybí ani ručně dělaná mýdla, svíčky, kožené pásky či výrobky od kováře.
Při nákupu nápoje počítejte s tím, že záloha na kelímek je 50 Kč. Kelímek pak můžete vrátit kdekoliv, kde se prodávají nápoje, nebo jsou k tomu určeny i speciální stánky. Tam je možné vrátit peníze na platební kartu, nebo je můžete darovat na dobrou věc. V nabídce je několik organizací, kterým můžete přispět a rozděleny jsou do šesti kategorií – děti a rodina, humanitární pomoc, lidé s handicapem, senioři, udržitelnost a zvířata. Kelímky mají letos úplně jiný design, než tomu bylo v předchozích letech. Jsou nižší, ale vyrobeny jsou z tvrdšího plastu, takže nepálí do rukou a lze na ně pořídit i víčko.