Česká astronomická společnost oznámila, že 30. prosince 2023 v německém Bergedorfu zemřel astronom Luboš Kohoutek ve věku 88 let. „Je to velká ztráta jednoho z nejpracovitějších a nejpečlivějších českých astronomů 20. století, který strávil rekordních 290 směn u dalekohledu Evropské jižní observatoře na La Silla,“ uvedla společnost na svých stránkách.
RNDr. Luboš Kohoutek, CSc. se narodil 29. ledna 1935 a už v mládí se aktivně zajímal o astronomii. Stal je jedním z nejmladších členů v tehdejší Československé astronomické společnosti a už během studií se stal spoluzakladatelem expedicí k pozorování meteorů. Po dokončení studia začal pracovat v Astronomickém ústavu ČSAV v Praze.
Od roku 1959 se začal věnovat výzkumu planetárních mlhovin. Jednalo se totiž o vesmírné objekty, které bylo snadné pozorovat skrze celou naší galaxii. Pozorováním přispěl k objevu, že jádra planetárních mlhovin jsou často velmi blízké dvojhvězdy. Dr. Kohoutek také našel mlhovinu, která dostala pojmenování Kohoutek 4-55. Při objevování a klasifikaci planetárních mlhovin také našel na snímcích 75 planetek a 5 komet. Jedna z nich mu ale přinesla celosvětovou proslulost – kometa Kohoutek 1973 E1. Ta byla také první, která byla pozorována astronauty z vesmíru, kteří pobývali ve vesmírné laboratoři Skylab a zároveň byla jednou z nejjasnějších komet ve 20. století.
Zemřel český astronom Kohoutek. Dal jméno slavné kometě.
— Střípky z minulosti 🕰️ (@MocnyPetr62670) January 5, 2024
V sobotu 30. prosince 2023 v německém Bergedorfu zemřel uznávaný český astronom Luboš Kohoutek, objevitel slavné Kohoutkovy komety. Bylo mu 88 let.
Kohoutek objevil 75 planetek a pět komet, z nichž jedna po něm dostala… pic.twitter.com/L1NLDBcE4t
Jeho objevy však nepřišly náhodou. Byl velmi pečlivý a vytrvalý při hledání na snímcích a díky jeho objevům a tím i právu je pojmenovat, jsou vesmírné objekty pojmenované po českých osobnostech. Ve vesmíru tak můžete najít planetku Hus, Komensky, Neruda, Capek, Smetana, Dvorak, Janacek a další. Za svůj život vydal dr. Kohoutek celkem 224 vědeckých prací, které byly zveřejněny v mezinárodních vědeckých časopisech. V roce 2010 mu Česká astronomická společnost udělila nejvyšší možné ocenění Nušlovu cenu.