Ze soboty na neděli se mění zimní čas na letní. 30. března si posuneme hodiny ve dvě hodiny ráno na třetí hodinu ranní a začne platit letní čas. Jako každý rok se tak posune o hodinu východ a západ slunce, a večer tak bude déle světlo. Zimní čas se pak vrátí 26. října, kdy si přispíme o hodinu déle.
Letní čas je v České republice (Československu) nepřetržitě už od roku 1979. V tomto roce totiž podle presny-cas-online.cz Československo zasáhly velké mrazy, které způsobily výkyvy v dodávkách elektrické energie. Večer byla v té době také na několik hodin vypínána elektřina a školy byly často zavřené kvůli takzvaným „uhelným prázdninám“. Posun o hodinu dopředu tak znamenal, že bylo déle světlo, což snížilo spotřebu elektřiny ve večerních hodinách.
Přechody mezi letním a zimním časem jsou neustále přetřásány, zejména kvůli spánku. Posun času nastává ve dvě hodiny ráno, kdy většina lidí spí, a předpokládá se, že budou mít nejmenší problémy se s tím vyrovnat. Pokud ale chodíte spát v pravidelnou dobu a vstáváte také ve stejný čas, rozhodně tu hodinu poznáte. Proto je doporučováno se na posun času připravit, a to chodit spát a vstávat přibližně o 15 minut dříve několik dní před samotným posunem. Tělo se tak lépe připraví na dřívější vstávání.
Blíží se doba zmatení časů (změna na letní) a dopředu na dotazy odpovídám:
— Tomáš Kubín MEP 🇨🇿🎗️ (@tomaskubin_) March 28, 2025
Ano, děláme s tím něco. Poslali jsme dopis předsedkyni EK, vytvořili jsme neformální skupinu (pracovní název "FIX THE CLOCK") napříč frakcemi, už jsme měli 2 jednání, naposledy odborný seminář týkající se… https://t.co/Hem7fUaBdd
Jak uvádí Rada Evropské unie, návrh na ukončení střídání letního a zimního času v Evropské unii byl předložen už v roce 2018. Dokud ale nedojde ke konečnému rozhodnutí, nemůže být změna potvrzena. Některé státy EU totiž se zrušením nesouhlasí, a jiné se zase nemohou dohodnout, zda by měl trvale platit zimní nebo letní čas.