Podle nové studie zveřejněné v časopise Nature přestává Amazonie pohlcovat oxid uhličitý. V brzké době budeme svědky toho, že prales více plynu vypustí, než zadrží. Největší vinu na tom má podle vědců odlesňování a rostoucí počet požárů. Podle BBC jsou teploty v Amazonii v letních měsících třikrát vyšší oproti celosvětovému průměru.
One of our top rated articles on @altmetric this past week was "Amazonia as a carbon source linked to deforestation and climate change". You can read the article here: https://t.co/8SppR8bBH9 pic.twitter.com/FPNpD2SFtU
— Springer Nature (@SpringerNature) July 16, 2021
Amazonský prales, kterému se také přezdívá plíce planety, je jedním z největších přírodních úložišť oxidu uhličitého na světě. Studie ukazuje, že některé oblasti deštného pralesa již v letech 2010 až 2018 vypouštěly více CO2, než zadržely. Vědci v průběhu 8 let odebrali zhruba 600 vzorků vzduchu nad vybranými částmi Amazonie. Ukázaly se znatelné rozdíly mezi východní a západní částí.
„Východní část Amazonie, která je ze 30 % odlesněna, vypouštěla desetkrát více oxidu uhličitého než západní, kde je odlesněno jen 11 % půdy,“ uvedla hlavní autorka studie Luciana Gatti.