Mikroskopické znečištění ovzduší způsobené převážně spalováním fosilních paliv snižuje průměrnou délku života na celém světě o více než dva roky. Studie ukázala, že dopady znečištěného ovzduší jsou srovnatelné s kouřením a jsou mnohem horší než AIDS nebo terorismus. Znečištění částicemi PM2,5, které se svým průměrem podobají lidskému vlasu, pronikají hluboko do plic a dostávají se až do krevního oběhu. Podle thesouthafrica.com by hustota PM2,5 ve vzduchu neměla překročit 15 mikrogramů na metr krychlový.
Why aren't CMs, other politicians outraging about this killer #AirPollution crisis?
— Chetan Bhattacharji (@CBhattacharji) June 14, 2022
North India is the world's most polluted region, more than the #1 polluted country (B'desh). That's half a billion pple whose life expectancy's is sharply cut@UChiAir https://t.co/Dxz5vpa4ON
Více než 97 % světové populace žije v oblastech, kde znečištění ovzduší překračuje doporučenou úroveň. Studie upozorňuje na to, že znečištění ovzduší je problém veřejného zdraví, který je zanedbávaný a stále není dostatek financí na řešení tohoto problému. „Nyní, když se naše chápání dopadu znečištění zlepšilo, existuje pádnější důvod, aby to vlády upřednostnily jako naléhavý politický problém,“ uvedla Christa Hasenkopf, ředitelka Institutu pro energetickou politiku v Chicagu (EPIC), pro reuters.com.
Obyvatelé jižní Asie ztrácejí odhadem pět let života v důsledku znečištění ovzduší. Obybatelé Číny by mohli žít v průměru o 2,6 roku déle, pokud by byly splněny standardy Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle průzkumu údajů o znečištění zveřejněného začátkem tohoto roku se ani jedné zemi nepodařilo v roce 2021 tyto standardy splnit.