Bankovní identitu již má téměř polovina klientů Monety

Bankovní identitu již má téměř polovina klientů Monety
Fotografie: Moneta
  • Umožňuje komunikovat v online prostředí se státem i soukromými firmami
  • Největší zájem banka zaznamenala minulý rok, kdy se podávaly online žádosti o sociální dávky
  • Bank iD lze využít také při změně zdravotní pojišťovny

Bankovní identitu coby nástroj bezpečného ověření totožnosti pro komunikaci s úřady nebo soukromými firmami má už více než polovina klientů Monety. Banka, která byla jedním z prvních tuzemských bankovních subjektů, jež začaly tuto službu podporovat, evidovala ke konci května 654 tisíc aktivních bankovních identit. Plných 25 % klientů přitom tuto službu využilo alespoň jednou ke komunikaci se státem.

Bankovní identita představuje jednoduchý a bezpečný způsob, jak v online prostředí ověřit totožnost člověka, a díky tomu komunikovat se státem nebo soukromými firmami. Typickými soukromými společnostmi komunikujícími se svými klienty i prostřednictvím bankovní identity jsou například zdravotní či komerční pojišťovny, distributoři energií nebo sázkové společnosti: aktuálně je do režimu bankovní identity zapojeno přes 150 soukromých firem. „Za nejpřínosnější využití bankovní identity nicméně naši klienti považují zjednodušení komunikace se státní správou. Od začátku zavedení bankovní identity tak evidujeme více než 1 500 000 přihlášení,“ řekla Zuzana Filipová, ředitelka udržitelnosti a komunikace Skupiny Moneta.

Ve státním sektoru zaznamenala banka největší zájem uživatelů pro přihlášení na přelomu srpna a září loňského roku, kdy se pomocí bankovní identity přihlásilo skoro 182 tisíc klientů. V této době se podávaly online žádosti o sociální dávky. Jednalo se například o jednorázový příspěvek na dítě, rodičovský příspěvek či přídavek na dítě. „Další výraznější zájem jsme zaznamenali v prvním kvartálu letošního roku, který byl ovlivněn podáním daňového přiznání online, přihlášení do datových schránek či změnou zdravotní pojišťovny online,“ sdělila Zuzana Filipová.

V soukromém sektoru byla bankovní identita nejčastěji využívána u sázkařských společností v rámci herního průmyslu. Výrazným milníkem byl z pohledu zájmu klientů o Bank iD květen loňského roku, kdy proběhlo mistrovství světa v hokeji. Stejně úspěšné bylo i mistrovství světa ve fotbale, které se uskutečnilo od 20. listopadu do 18. prosince 2022. V posledních měsících se na herní průmysl významně dotahují také zdravotní pojišťovny, kde lze bankovní identitu použít k její změně. Kromě VZP, která se k Bank iD připojí v letošním roce, může jedinec tuto změnu provést u všech zdravotních pojišťoven v definovaných termínech jednou za 6 měsíců.

Povědomí o bankovní identitě postupně narůstá, stejně jako zájem o ni. I přesto je v České republice stále 55 % lidí, kteří si myslí, že nemají dostatečné množství příležitostí k tomu, aby mohli své záležitosti spravovat online. S rozšiřujícím se povědomím o bankovní identitě navíc začíná mezi lidmi rezonovat téma bezpečnosti a zneužití. „Tomuto tématu se Moneta společně s Bankovní identitou v posledním půl roce intenzivně věnovala a zaváděla preventivní opatření, která by aktivně předcházela možným problémům. V rámci bezpečnosti jsou navíc data poskytovatelům služeb zasílána na základě souhlasu klienta a nejsou nadále uchovávána. Banka zajišťuje pouze identifikaci a nemá tedy přístup k žádným zobrazovaným informacím ani službám, které klient po své identifikaci využije,“ dodala Zuzana Filipová.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze