Během festivalu Open House Praha budou moci lidé navštívit 101 budov

Během festivalu Open House Praha budou moci lidé navštívit 101 budov
Fotografie: unsplash.com
  • Osmý ročník festivalu Open House Praha se letos uskuteční od 16. do 22. května 2022
  • Během víkendu mohou lidé zdarma navštívit 101 budov a prostorů na území celé Prahy
  • Program festivalu nabídne 26 novinek

Svátek městské architektury, festival Open House Praha, se uskuteční letos od 16. do 22. května 2022. Osmý ročník festivalu zpřístupní o víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Ve festivalovém týdnu od 16. května bude připraven doprovodný program – přednášky, diskuze a speciální komentované procházky. Kompletní seznam otevřených budov najdete už nyní na openhousepraha.cz. Doprovodné programy se budou zveřejňovat postupně v Kalendáři akcí. I letos se chystá tištěný festivalový průvodce. K prodeji bude na začátku května v e-shopu nebo od 16. května ve festivalovém infocentru.

„Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Letošní program je věnovaný připomínce narození několika významných architektů působících v Čechách. Slovinský architekt a urbanista Jože Plečnik by letos v lednu oslavil 150 let od narození a při této příležitosti bude možné si s komentovaným výkladem prohlédnout hlavní loď, podzemní kryptu i spodní část věže kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech, jedné z nejpozoruhodnějších sakrálních staveb v České republice. Ilustrace kostela od Jana Šrámka zdobí letošní festivalový vizuální styl.

Program Open House Praha nabízí celkem 26 novinek, které se do festivalu zapojují úplně poprvé. Lidé mohou navštívit architektonicky zajímavé a mnohdy ne běžně přístupné budovy i v odlehlých částech Prahy, jako je například Zbraslav, Modřany nebo Komořany. K vidění bude nedávno dokončená Radnice MČ Praha 12, areál Českého hydrometeorologického ústavu v Zámku Komořany a jeho okolí nebo čerstvě zrekonstruované komunitní centrum Klubovna Zbraslav v místech bývalé prádelny od architektů ze studia Projektil.


Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě. V sobotu 9. dubna 2022 se uskuteční druhá společná online událost s podtitulem Bydlení a lidé. Virtuální 12hodinový festival Open House Worldwide (OHWW) bude zahrnovat živé prohlídky inovativních projektů bydlení z měst napříč světovými kontinenty, například z Dublinu, Lagosu, Londýna, Melbourne, New Yorku, Osla, Prahy, Tchaj-wanu, Valencie, Vídně a dalších. Festival bude vysílán online v anglickém jazyce od 6 hodin ráno do 18 hodin večer koordinovaného světového času (UTC), v našem časovém pásmu od 8 do 20 hodin.

tisková zpráva,
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze