Až 4 000 megawatthodin bezemisní elektřiny chce ČEZ příští rok ušetřit v Jaderné elektrárně Temelín. Dosáhne toho optimalizací provozu čerpadel, která dopravují vodu do chladicích věží. Úpravu režimu umožnila moderní matematická metoda zpracování velkých dat (Big data), díky které efektivně využil provozní a meteorologická data za posledních pět let. Dodat do přenosové soustavy o 4 000 MWh elektřiny více chce Temelín v příštím roce. Jde o výsledek matematické analýzy provozu cirkulačních čerpadel chladicí vody. Energetici přitom porovnávali hned několik veličin – teplotu a vlhkost vzduchu, teplotu chladicí vody a vlastní spotřebu cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží.
Big data přinesou v jaderkách @SkupinaCEZ elektřinu pro menší město ..bez investic a bez emisí 😎
— Bohdan Zronek (@bohdan_zronek) July 19, 2022
Řízení průtoku/spotřeby čerpadel chladicí vody s vazbou na teplotu vody, teplotu a vlhkost vzduchu a tedy účinnost sekundárního okruhu přinese ročně jen v Temelíně cca 4000 MWh. pic.twitter.com/30z6FRd86c
„Je to podobné jako například jízda autem, kdy způsob jízdy ovlivňuje spotřebu. Díky řízení provozu chladicích věží můžeme snížit spotřebu cirkulačních čerpadel. A ušetřenou elektřinu můžeme dodat do přenosové sítě,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. Energetici dosud regulovali výkon čerpadel na základě analýz a provozních zkušeností. Matematické zpracování velkých datových souborů, zahrnujících řadu provozních a meteorologických údajů, jim umožnilo najít optimální vztah mezi výkonem chladicích věží a vlastní spotřebou elektřiny.
Pracovníci elektrárny nyní nově na začátku ranní a noční směny upravují nastavení cirkulačních čerpadel. „Operátoři na začátku své směny kontrolují předpověď počasí na následujících dvanáct hodin. Podle avizované teploty a vlhkosti nastavují režim natočení lopatek a tím i spotřebu čerpadel. Největší vliv na zvýšení výroby elektrárny má tato změna přístupu v jarním a podzimním období,“ upřesňuje ředitel Jaderné elektrárny Temelín Jan Kruml.
Vlastní úprava nastavení je záležitostí několika minut. V novém systému energetici už provozují první blok. Na konci roku pak získané výsledky srovnají s druhým blokem, na kterém provoz čerpadel zatím ponechají v původním režimu. Celková úspora elektřiny by díky novému opatření měla dosáhnout až 4 000 megawatthodin (MWh), což může odpovídat spotřebě zhruba 1 150 běžných českých domácností.
Jaderným elektrárnám obecně vyhovuje chladnější počasí. V zimních měsících dodává Jaderná elektrárna Temelín běžně přes 2 200 MWe, v nejteplejších měsících roku může výkon obou bloků klesnout až o 60 MWe. Energetici to v období odstávek řeší připojením dalších chladicích věží.