Jak se kontrolují zařízení v jaderných elektrárnách? I pomocí laseru

Jak se kontrolují zařízení v jaderných elektrárnách? I pomocí laseru
Fotografie: ČVUT
  • Prostorové mapování pomocí laserových systémů používají experti v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín
  • ČEZ tak rozšiřuje možnosti kontrol obtížně přístupných vnitřních prostor nebo důležitých zařízení, jako jsou například hermetické prostory, parogenerátory či velká čerpadla

Parogenerátory v jaderných elektrárnách patří mezi klíčová zařízení. Teplené výměníky tvoří rozhraní primárního a sekundárního okruhu. Při odstávkách prochází pečlivými rozsáhlými kontrolami. Nově je experti dokážou velmi přesně zmapovat pomocí speciálních laserových skenerů.

Laserový scan

Potřebujeme přesný přehled o stavu i obtížně přístupných zařízení a prostor, a právě pro tento účel je laserové skenování vhodné. Poskytne nám velmi rychle přesný přehled, navíc tím i zkracujeme dobu, kterou zde musíme strávit,“ popisuje Miroslav Choura, manažer útvaru, který tuto technologii v českých jaderných elektrárnách zabezpečuje. Lasery dokážou zmapovat vnitřní prostor zařízení s přesností na 2 milimetry. Nejde přitom jen o kontrolu důležitých zařízení jaderných elektráren. Díky 3D prostorovému modelu se dokáží technici lépe připravit i na údržbářské práce, které během odstávek probíhají 24 hodin denně.

Chceme bezpečně provozovat obě naše jaderné elektrárny minimálně 60 let. Celou tu dobu musíme mít přesný přehled o stavu zařízení i chránit vlastní personál. S vývojem technických možností proto modernizujeme zařízení i kontrolní metody a současně zlepšujeme pracovní podmínky pro personál. Tím jsme i efektivnější,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Laserové skenování zařízení využívá ČEZ v jaderných elektrárnách už dva roky. Pro nasnímání vnitřních částí parogenerátoru tuto metodu využil poprvé při letošní odstávce spojené čtvrtého dukovanského bloku, spojené s výměnou paliva. S využitím počítá v obou jaderných elektrárnách.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze