Chřipková epidemie se v Česku stále drží. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je celková nemocnost akutních respiračních infekcí (ARI) za 7. týden v tomto roce na úrovni 2 138 nemocných na 100 000 obyvatel. To je oproti minulému týdnu mírný pokles (o 3,7 %), ale nemocných je stále hodně. Už druhý týden po sobě klesají počty nemocných u dětí, kdežto u dospělých ve věkové kategorii 25 až 64 let nemocnost naopak stoupá.
„Nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi je aktuálně v Karlovarském kraji. Z hlediska regionů se výskyt těchto infekcí zvyšuje v devíti krajích a klesá v pěti krajích, ale celkově mezi regiony nejsou významné rozdíly,“ uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu MUDr. Jan Kynčl, Ph.D. Česká republika ale nijak nevyniká oproti ostatním evropským státům, kde taktéž hlásí vysoký výskyt respiračních onemocnění.
V Česku nejvíce cirkulují viry chřipky typu A a B, které dominují mezi ostatními respiračními onemocněními. Do 14. února bylo také nahlášeno 272 závažných případů, kdy museli být pacienti hospitalizováni na jednotce intenzivní péče a 67 osob na následky infekce zemřelo. „Respirační infekce včetně chřipky stále vysokou měrou kolují v populaci. Je tedy nadále na místě dodržovat základní hygienické návyky, často si mýt ruce, kýchat a kašlat ideálně do jednorázových kapesníků nebo alespoň do předloktí, nikoli s nezakrytým nosem a ústy,“ uvedla hlavní hygienička MUDr. Barbora Macková, MHA.
"Respirační infekce stále vysokou měrou kolují v populaci. Je tedy nadále na místě dodržovat základní hygienické návyky, často si mýt ruce, využívat k ochraně roušky či respirátory," upozornila hlavní @Hygiena_cz @szupraha Barbora Macková. Podrobnosti zde:https://t.co/ns5PSa5zpt pic.twitter.com/jp1KfsRVs7
— Státní zdravotní ústav (@szupraha) February 17, 2025
Kvůli chřipkové sezóně jsou v mnoha zdravotnických zařízeních zakázány návštěvy. Pokud již musíte k lékaři, a to k jakémukoliv, doporučuje se používat respirátor, aby došlo k co nejmenšímu možnému přenosu případných virů a bakterií. Od září minulého roku se nechalo naočkovat přes 730 tisíc lidí proti chřipce a na covid-19 se naočkovalo přes 300 tisíc lidí. V obou případech šlo pak spíše o osoby vyššího věku, které jsou také v rizikové skupině.