Chřipková sezóna aktuálně sužuje celé Česko a mnoho z nás tak bojuje s nachlazením. Kromě volně dostupných léků, které snižují příznaky nachlazení, jsou tu i jiné možnosti, jak urychlit uzdravení – čaj. Na trhu existuje množství bylinných čajů, které pomáhají při infekcích dýchacích cest, žaludečních potížích a bolestech v krku.
Šípkový čaj
Šípek obsahuje obrovské množství vitaminu C a je tak výborným pomocníkem pro podporu imunity. Nejlépe uděláte, když na podzim vyrazíte na procházku a nasbíráte šípky přímo z keře. Usušené šípky pak můžete skladovat celý rok. Na čaj pak šípky rozdrťte a louhujte 10 až 15 minut. Šípkový čaj můžete také koupit běžně v obchodě, jen vždy volte takový čaj, který obsahuje pouze šípek. Čaj vám pomůže při zánětu horních dýchacích cest, kašli i rýmě.
Čaj z černého bezu
Černý bez se dá u nás snadno nasbírat na jaře, kdy kvete. Jde o bílé květy, které si doma můžete nasušit a uschovat na zimu, kdy se určitě budou hodit. Čaj je dobré louhovat 10 minut. Samozřejmě je tento čaj dostupný i ve formě sáčků, pokud ale máte možnost, volte raději sypaný čaj, jelikož sáčky uvolňují do vody mikroplasty. Podle healthline.com čaj z bezového květu pomáhá při kašli, rýmě a celkově se podílí na rychlejším zotavování při nemoci.
Mátový čaj
Máta je další bylinkou, kterou si můžete nasušit na zimu. Mátu můžete pěstovat i doma v květináči nebo na balkoně, a navíc se jedná o nenáročnou bylinu. Listy pak můžete zmrazit nebo nasušit. Mátový čaj seženete běžně v obchodech, opět ale pokud máte tu možnost, volte raději sypaný čaj. Zkontrolujte také, zda je obsah čaje pouze máta a nic jiného. Máta je výborná na zklidnění žaludečních potíží, podle verywellhealth.com díky mentolu, který obsahuje, pomáhá zklidnit bolest v krku a zmírnit kašel.
Zázvorový čaj
Zázvor je známý pro své protizánětlivé účinky, a ačkoliv je využíván do pokrmů, čaj z tohoto kořene vám pomůže zkrátit dobu nachlazení. V tomto případě je lepší, pokud si nekoupíte přímo čaj, ale čerstvý zázvor, který najdete v oddělení ovoce a zeleniny. Zázvor následně oloupete hranou lžíce a nastrouháte, nebo nakrájíte na malé kousky a louhujete alespoň 15 minut. Zázvor je pomocníkem při nevolnosti a zvracení a mírní příznaky bronchitidy. Jak zjistila studie z roku 2019, zázvor má antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky a je vhodný jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.