Prakticky před cokoliv se v dnešní době přidává slůvko „chytrý“. Začalo to chytrými telefony a dnes jsme skončili s chytrými náramky, hodinkami, žárovkami, reproduktory, zámky, domy a dokonce i silnicemi či celými městy. Nemůžeme se tedy divit příchodu již dlouhou dobu zkoumané chytré čočky. Ne, nejedná se o inteligentní luštěninu, nýbrž o typ kontaktních čoček, které v sobě ponesou elektroniku.
Díky nim bude možné natáčet video či fotografovat doslova pouhým mrknutím oka, na které budou čočky reagovat jako na spoušť tradičního fotoaparátu. Stejně jako v každém správném špionážním filmu by měly čočky rovněž využívat možností rozšířené reality. Tu už známe v podání Googlu díky Tangu a Applu díky ARKitu. Chytré kontaktní čočky by měly fungovat na podobném principu, akorát uvidíte vše přímo před sebou a nebudete k tomu potřebovat ani žádnou helmu jako v případě HoloLens od Microsoftu.
Bylo by tak možné vidět přímo ve vašem zorném poli vyskakovací notifikace, navigaci či hrát různé hry. To vše samozřejmě díky propojení s chytrým telefon, který obstará výpočetní výkon. Zní to sice jako nějaké sci-fi, ale zároveň také jako velmi zajímavý nápad. A přesně to si myslí i ti největší výrobci elektroniky a smartphonů. Samsung, Google a Sony totiž vlastní již několik patentů na přesně takové chytré kontaktní čočky a nějaký ten rok už na nich pracují.
Koneckonců Google disponuje již dnes funkcí zvanou Google Lens, která dokáže rozpoznávat objekty ve vašem okolí. Stačí na ně namířit fotoaparátem vašeho smartphonu a okamžitě vám vyskočí jméno a hodnocení nějaké restaurace, na kterou se díváte, nebo jméno květiny, která vás zaujala v květinářství. Právě takových funkcí bychom se mohli dočkat později i v chytrých kontaktních čočkách, které přijdou možná dříve, než byste mohli očekávat.
Zdroj: twitter.com