Dnes začalo očkování čtvrtou dávkou proti koronaviru

Dnes začalo očkování čtvrtou dávkou proti koronaviru
Fotografie: unsplash.com
  • Druhá posilovací dávka je dostupná pro všechny starší 18 let
  • Očkování se doporučuje především lidem starším 60 let a mladším rizikovým pacientům
  • Čtvrtou dávku vakcíny si můžete nechat aplikovat bez registrace v nemocnicích a u praktických lékařů
  • Rezervační systém bude spuštěn od poloviny srpna

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden v pátek vydalo rozhodnutí k podání druhé posilovací dávky na základě doporučení EMA a České vakcinologické společnosti ČLS JEP, a to s platností od pondělí 18. července 2022. Druhá posilovací dávka bude dostupná pro všechny osoby nad 18 let. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje aplikace především osobám nad 60 let a mladším rizikovým pacientům. Rozhodnutí se týká podání druhých posilovacích dávek mRNA vakcín Comirnaty (BioNTech/Pfizer) a Spikevax (Moderna).

Od dnešního dne můžete dostat druhou posilovací dávku na očkovacích místech bez registrace v nemocnicích a u praktických lékařů. U rizikových skupin je nutná konzultace ošetřujícího lékaře. Podmínkou je odstup minimálně 4 měsíce od předchozího očkování. Rezervační systém bude spuštěn od poloviny srpna, do té doby Ministerstvo zdravotnictví doporučuje očkování pro rizikové skupiny, občany nad 60 let a poté pro osoby bez zdravotních potíží. Veškeré aktuální informace spojené s dostupností očkovacích míst jsou k dispozici na webových stránkách: ockoreport.uzis.cz.

„Chci, aby měli k očkování přístup všichni, kteří o něj mají zájem. Především pak silně doporučuji druhou posilovací dávku osobám starším 60 let a rizikovým osobám. Očkování je dobrovolné, proto děkuji všem, kteří jsou zodpovědní a zajdou si před podzimem na další dávku. Našim zdravotníkům, pacientům i celé společnosti to pomůže lépe zvládnout několik následujících měsíců,“ uvedl Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Ministerstvo zdravotnictví apeluje na osobní zodpovědnost každého z nás a doporučuje nošení respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních, v hromadné dopravě a místech s velkou koncentrací osob.


Stejná zůstávají i pravidla ve věci testování. První možností jsou antigenní testy, které jsou dostupné v lékárnách pro případ, že mají občané podezření z nákazy koronavirem, nebo po rizikovém kontaktu. Druhou možností je PCR test, který indikuje lékař na základě příznaků onemocnění. Takovýto PCR test je hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Pokud dojde k potvrzení nákazy, platí sedmidenní izolace. Povinnost izolace zaniká po odeznění příznaků a po zhodnocení zdravotního stavu pacienta lékařem. Ministerstvo zdravotnictví bude jednat se zdravotními pojišťovnami o možnosti ze zdravotního pojištění hrazeného PCR testu bez nutnosti indikace lékařem.

„Epidemickou situaci v ČR máme pod kontrolou. Monitorujeme ji společně s daty ze zahraničí. Aktuální mutace COVID-19 nepůsobí v tuto chvíli zásadní zátěž na nemocnice a zdravotní systém. Počty pacientů na JIP a ECMO jsou stále nízké a nemocnice péči o tyto pacienty zvládají,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Zdůraznil, že v pohotovosti je Centrální řídící tým a Národní institut pro zvládání pandemie, které jsou připraveni promptně reagovat na změnu situace.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze