Dvakrát mrknete a vaše kontaktní čočky začnou zoomovat

Dvakrát mrknete a vaše kontaktní čočky začnou zoomovat
  • Využívá se při tom elektrických potenciálů v oku
  • Jejich rozdíl lze změřit
  • Podle toho mohou elastické čočky upravovat svůj tvar

Díváte se na nějaký předmět v dálce, který vás zaujme. Normální reakcí by bylo sáhnout po dalekohledu a díky soustavě čoček si jej prohlédnout více zblízka. Místo toho ale budete moci dvakrát mrknout a tutéž práci za vás udělají kontaktní čočky, které jste si předtím nasadili. Zní to jako sci-fi? Prozatím pořád ano, ale tato vědecká práce slibuje podobný scénář převést do reality.

Základem je elektrický potenciál, které má každé oko, i když třeba spíme, nebo jsme v naprosté tmě. Díky tomu realizujeme mrkání nebo pohyby očí. Důležité je, že rozdíl potenciálů se dá změřit jako napětí. A s touto hodnotou lze dále pracovat.

Biomimetic Soft Lens

Druhou částí tohoto objevu je materiál kontaktních čoček, který je elastický a prostřednictvím elektrických impulzů může měnit svůj tvar. Změna ohniskové vzdálenosti na testovaných vzorcích dosahovala až 32 %.

Zatímco případ z úvodu evokuje vytváření lidí s nadlidskými schopnostmi, cíle výzkumníků pro nejbližší budoucnost jsou o něco skromnější. Jako první si dali za úkol vytvoření brýlí, které by se mohly přenastavit podle aktuálních potřeb uživatelů.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze