Dyson představuje novou normu čističek vzduchu Polar

Dyson představuje novou normu čističek vzduchu Polar
Fotografie: Dyson
  • Konvenční zkouška CADR neodpovídá reálným podmínkám v domácnostech
  • Zkušební metoda Polar vychází z moderní komory o podlahové ploše 27 m²
  • Normu Polar splňuje i nová inteligentní čistička vzduchu Dyson Pure Humidify+Cool

Znečištění vzduchu se nevyhneme ani v bezpečí domova. Dřevěný nábytek, svíčky, plynové sporáky, čisticí spreje, pokojové rostliny, chlupy domácích mazlíčků… to je jen zlomek zdrojů škodlivých látek uvolňujících se v interiérech do vzduchu. Tento problém umocňuje moderní řešení domácností. Lepší utěsnění oken a dveří vede ke snížení nebo dokonce eliminaci cirkulace vzduchu v budově.

Řešení představuje čistička vzduchu

Nadměrnou koncentraci nečistot v ovzduší pomáhají řešit čističky vzduchu. K měření jejich účinnosti využívají výrobci oborovou zkoušku CADR (Clean Air Delivery Rate, tedy rychlost čištění vzduchu). Ta měří objem čistého vzduchu, který dokáže přístroj vyčistit za stanovenou dobu. Podmínky uváděného testu ovšem neodpovídají reálnému prostředí. Průměrně velký obývací pokoj je obvykle větší než zde testovaných 12 m², nemá instalovaný ventilátor na cirkulaci vzduchu a především, čističku vzduchu má většinou umístěnou v rohu místnosti.

Aby zkouška dokázala poskytnout lepší obrázek pro koncové uživatele o reálném efektu čističky v domácím prostředí, přišli technici společnosti Dyson s novou testovací metodou Polar, která doplňuje dosavadní oborové testy.

Zkušební metoda Polar vychází z moderní komory o podlahové ploše 27 m².

Zkušební metoda Polar vychází z moderní komory o velikosti 6 × 4,5 × 3 m což představuje průměrně velký obývací pokoj s podlahovou plochou o velikosti 27 m². Zcela uzavřená komora má zajištěnou plnou regulaci teploty a vlhkosti, je vybavena 9 vysoce citlivými čidly kvality vzduchu (anemometry) a stropním ventilátorem, který se používá pouze k obnovení podmínek v komoře mezi jednotlivými zkouškami.

Jak probíhá zkouška rovnoměrné účinnosti čištění?

Samotné testování Polar ověřuje schopnost zařízení automaticky reagovat a rovnoměrně vyčistit vzduch v celé místnosti. Na začátku se do místnosti vypustí nečistoty a anemometry následně začnou kontrolovat kvalitu ovzduší v celé komoře v časových odstupech 10 sekund. Zkouška probíhá až do chvíle, kdy zařízení považuje komoru za čistou, a vrátí se zpět na svůj původní příkon. Následně pracovník obsluhy zaznamená nejšpinavější a nejčistší bod komory včetně koncentrace nečistot a rozdíl mezi těmito dvěma místy. Kombinace těchto dvou měřítek umožňuje klasifikovat zařízení v rozmezí od „vynikající“ po „přijatelné“, popřípadě jej diskvalifikovat.

Při zkoušce není čistička umístěna uprostřed místnosti, nýbrž v rohu, aby byly simulovány podmínky reálné domácnosti. Díky zvětšení velikosti zkušební komory oproti stávající normě pro čističky vzduchu a zvýšení počtu testovacích čidel ze standardního jediného na 9 je komora schopna určovat přesnost a efektivitu přístroje a zkontrolovat, zda proběhlo vyčištění celé místnosti. V praxi to znamená, že osobě na jedné straně místnosti se dostane podobné kvality vzduchu jako člověku na opačném konci. Uživateli tak odpadá nutnost manuálního nastavování zařízení a použití nákladných monitorů kvality vzduchu.

Normu Polar splňuje i nová inteligentní čistička vzduchu Dyson Pure Humidify+Cool, která je na trhu dostupná od letošního července.

Tom Bennett, ředitel výzkumu, konstrukce, vývoje a provozu společnosti Dyson v Číně, uvedl: „Moderní domácnosti po celém světě se potýkají s akumulací nečistot a omezenou cirkulací vzduchu, ale mnoho lidí si to stále neuvědomuje. Museli jsme vytvořit chytré zařízení, jež bude za vás přesně zjišťovat znečištění, a sofistikovaný systém čištění Dyson 360° HEPA, který tyto nečistoty vzduchu z vaší domácnosti odstraní. Díky důkladnému testování jsme také odhalili, že pro řádné vyčištění ovzduší v celé místnosti je důležitý vysoký výkon. Technologie Air Multiplier umožňuje každou sekundu zajistit minimálně 200 litrů čistějšího vzduchu ve všech koutech pokoje, jak ukazují výsledky podle nové normy.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze