EMA zkoumá novou vakcínu proti koronaviru Valneva. Obsahuje usmrcený virus SARS-CoV-2

EMA zkoumá novou vakcínu proti koronaviru Valneva. Obsahuje usmrcený virus SARS-CoV-2
Fotografie: unsplash.com
  • Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčivé přípravky zahájil průběžný přezkum (rolling-review) nové vakcíny proti COVID-19
  • Vyvíjí ji společnost Valneva pod označením VLA2001 a obsahuje inaktivovaný virus SARS-CoV-2

Rozhodnutí CHMP zahájit průběžný přezkum je založeno na předběžných výsledcích laboratorních studií (neklinické údaje) a časných klinických studií u dospělých. Tyto studie naznačují, že vakcína spouští dostatečnou produkci protilátek, které se zaměřují na SARS-CoV-2, virus způsobující onemocnění COVID-19, a může tak pomoci chránit před touto nemocí.


EMA bude průběžně hodnotit data, jakmile budou k dispozici, aby rozhodla, zda přínosy této vakcíny převažují nad jejími riziky. Průběžný přezkum bude pokračovat tak dlouho, dokud nebude k dispozici dostatek důkazů pro předložení formální žádosti o registraci.

EMA posoudí soulad dokumentace k VLA2001 s obvyklými standardy EU pro účinnost, bezpečnost a kvalitu. I když EMA nemůže předvídat délku posouzení, vyhodnocení případné žádosti by mělo trvat kratší dobu než obvykle právě kvůli průběžnému hodnocení. EMA bude informovat, jakmile bude předložena žádost o formální registraci.

O jaký typ vakcíny jde?

Vakcína VLA2001 obsahuje inaktivovaný (usmrcený) virus SARS-CoV-2, který však nemůže způsobit onemocnění COVID-19. VLA2001 také obsahuje látky (tzv. adjuvans), které pomáhají posílit imunitní odpověď na tuto vakcínu.

Když je člověku podána tato vakcína, jeho imunitní systém identifikuje inaktivovaný virus jako cizorodou částici a vytvoří proti němu protilátky. Pokud se později očkovaná osoba dostane do kontaktu se skutečným virem SARS-CoV-2, imunitní systém virus rozpozná a bude připraven se mu bránit.


Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze