Euro Truck Simulator 2 je nenápadným klenotem české herní scény. I více jak deset let po svém uvedení stále dostává aktualizace, a to jak nové placené mapy, tak vylepšení těch stávajících, stejně jako hry samotné. S virtuálním kamionem tak zde můžete projet celou Evropu a obdivovat její krásy, tedy jen ty, které jsou poblíž dálnic a hlavních silnic.
Jak ale oznámil tým SCS Software na svém blogu, hře se povedlo něco nad rámec běžné videoherní zábaby – tento titul pomáhá posunout vědecké bádání.
Vědci z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci používají Euro Truck Simulator 2 jako klíčový nástroj při své práci na sledování únavy řidičů. Díky integraci chytrých triček se senzory pro sledování životních funkcí využívá hru k simulaci reálných podmínek řízení a vývoji nové bezpečnostní technologie.
![Euro Truck Simulator 2](https://cdn.24net.cz/resources/img/grey.gif)
Jejich technologie má podobu běžného trička, které je však vybaveno řadou senzorů. A jak se říká, košile je bližší než kabát, a proto by tato forma technologie měla zajistit, že bude přesnější než v současné době používané technologie, které spoléhají na senzory v kabině vozu.
Proces testování trval asi šest měsíců, přičemž se technologie neustále zdokonalovala. Tým zkonstruoval simulátor s použitím skutečné sedačky a volantu. Napodobovali reálné jízdní řády, někdy jezdili od šesti hodin ráno do dvou nebo tří hodin odpoledne a zapsali maximálně sedm hodin za volantem najednou. „Řídili jsme nepřetržitě a napodobovali podmínky vyvolávající únavu, dokud jsme nebyli skutečně vyčerpaní a nechtělo se nám spát,“ řekl vedoucí projektu. Na rozdíl od skutečného kamionu bylo ale použití ETS2 nejen levnější, ale hlavně bezpečnější.
![Euro Truck Simulator 2](https://cdn.24net.cz/resources/img/grey.gif)
Pomocí tohoto zařízení tým sledoval vzorce dýchání, aby zjistil, kdy řidič upadá do mikrospánku, nebezpečného stavu, který může vést k nehodám. „Moderní automobily jsou sice často vybaveny senzory únavy, ale ty nejsou vždy přesné. Naše chytré tričko naproti tomu poskytuje spolehlivější řešení. Senzory v tričku jsou téměř neviditelné, omyvatelné a při zjišťování únavy mnohem přesnější než standardní systémy v autech,“ podělil se s námi o své zkušenosti pan Martinka, vedoucí projektu.