Historie Kaliningradu a proč teď všude čtete o Královci

Historie Kaliningradu a proč teď všude čtete o Královci
Fotografie: unsplash.com
  • Recese začala na Twitteru, kde polský účet přišel s nápadem, že by se Kaliningrad mohl rozdělit mezi Česko a Polsko
  • Nápad se uchytil a roznesl se téměř po celém světě
  • Královec založili v roce 1255 křižáci a jeho „přivlastnění“ má poukázat na pseudoreferenda, která se nyní na východě odehrávají

V posledních dnech se na nás valí ze všech stran informace o tom, že by si Královec mohlo rozdělit Polsko a Česká republika, aby i Češi konečně získali přístup k moři. Do celého vtípku se navíc přidala například i televize, která u počasí zmínila, jak bude v Královci, společnost Zásilkovna už hledá do Královce zaměstnance a Česká pošta chystá novou známku, která bude sloužit pro zasílání pohlednic do nově získaného území. Jak to ale celé vzniklo a proč zrovna Kaliningrad?


Celé to vzniklo na Twitteru, kde jeden anonymní polský účet přišel s nápadem, že by si Královec mohlo rozdělit Polsko a Česká republika, jelikož na východě nyní probíhají referenda tak nějak volněji. Tento tweet zachytil europoslanec Tomáš Zdechovský a retweetnul ho. Poté se již recese chytl celý Twitter a začaly se objevovat různé informace o Královci, včetně toho, že údajně proběhlo referendum a 98 % místních obyvatel bylo pro, aby se Královec stal součástí České republiky. A informace se začaly roznášet téměř po celém světě.


Kaliningrad – česky Královec a německy Königsberg – je hlavní město Kaliningradské oblasti, exklávy Ruské federace a leží mezi Polskem a Litvou. Pro Rusko je Královec velmi důležitý, jelikož se jedná o jediný ruský přístav, který nezamrzá a nacházejí se zde jaderné zbraně. Na Kaliningrad (i celou Kaliningradskou oblast) byl Královec přejmenován v roce 1946, kdy území spadlo pod SSSR.

Město Královec založili křižáci roku 1255 na počest českého krále Otakara II. Od roku 1312 se město stalo sídlem Řádu německých rytířů v Pobaltí. Od roku 1710 spadalo pod Prusko a od roku 1871 se stalo součástí vzniklého Německého císařství. Po druhé světové válce si toto území zabral Sovětský svaz a po rozpadu Sovětského svazu, kdy Litva vyhlásila nezávislost, spadá Kaliningradská oblast pod Rusko. Připojení Královce k České republice má poukázat zejména na to, že tak, jak si Rusko anektovalo území na Ukrajině, lze to stejné učinit díky pseudoreferendu i s ruským územím. Nutno podotknout, že ačkoliv celá tato kauza je brána jen jako recese a baví se jí celý internet, někteří lidé v Rusku to berou vážně a i když zjistí, že jde o ironii, jsou pobouřeni.


Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze