Japonsko se chystá na Měsíc. Lunární Toyota má ujet 10 tisíc kilometrů

Japonsko se chystá na Měsíc. Lunární Toyota má ujet 10 tisíc kilometrů
  • V útrobách elektrického vozidla najdou útočiště až dvě osoby
  • Agentura JAXA zkoumá technologie a zapojení Japonska do vesmírného průzkumu

Automobilka Toyota a japonská kosmická agentura JAXA vyvíjí průzkumné vozidlo na povrch měsíce. Měsíční vůz s přetlakovou kabinou a lidskou posádkou bude mít dojezd 10 tisíc kilometrů. Využívat bude elektrický pohon na palivové články.

Průzkumné vozidlo Toyota

Vozidlo má být podle návrhu 6 metrů dlouhé, 5,2 metru široké a 3,8 metru vysoké, což odpovídá přibližné velikosti dvou mikrobusů. Poskytne celkový obytný prostor 13 metrů krychlových, což umožní ubytování dvou osob, v nouzových případech pak poskytne zázemí až čtyřem pasažérům. Práce na vývoji vozidla jsou součástí dohody JAXA a Toyoty o spolupráci v oblasti mezinárodního vesmírného průzkumu. „V agentuře JAXA se věnujeme zkoumání technologií souvisejících se zapojením Japonska do mezinárodního vesmírného průzkumu. Rádi bychom využili technologický potenciál Toyoty. Očekáváme urychlení vývoje a vytvoření průzkumného vozidla s přetlakovou kabinou a lidskou posádkou,“ uvedl prezident JAXA Hiroši Jamakawa.

Automobilový průmysl dlouhou dobu pracuje převážně s koncepty rodného místa a rodné země. Od nynějška a na pozadí ekologických problémů celosvětového rozsahu však bude stále důležitější koncept rodné planety, z níž všichni pocházíme," uvedl prezident společnosti Toyota Akio Toyoda. Mezinárodní vesmírný průzkum, jehož cílem je dosažení udržitelného rozvoje celého lidstva rozšiřováním oblastí lidských činností a podporou duševního vlastnictví, se v současnosti zaměřuje na Měsíc a planetu Mars. K dosažení cílů takového průzkumu je nezbytná koordinace mezi robotickými misemi.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nechcete být anonymní? Přihlašte se

Nejživější diskuze