Už skoro týden se nemluví skoro o ničem jiném. Když prezident Donald Trump oznámil nejnovější obchodní politiku Bílého domu, oháněl se kartonovou cedulí s nápisem Vzájemná cla, vyvolalo to okamžitou reakci akciových trhů, stejně jako panické skupování fyzického zboží, o dlouhodobých následcích můžeme zatím jenom diskutovat.
První hádankou bylo, jak se k těmto číslům vůbec došlo. Bílý dům v první fázi nezveřejnil žádné podrobnosti, a tak se nalezení případného vzorce stalo kratochvílí pro mnohé ekonomy a matematiky. Uvedená čísla toitž působila zcela náhodně a nijak neodrážejí fakt, jaké vztahy má USA s dotčenou zemí. Nakonec bylo potvrzeno, že jde o obchodní deficit dané země s USA (nezahrnující služby) vydělenou celkovým vývozem do USA. Toto číslo snižte na polovinu, zaokrouhlete a získáte po převodu na procenta ono clo.
Toto řešení však jednomyslně odsuzují všichni oslovení ekonomové, podle nich nemá oporu v žádné z ekonomických teorií. Kde se tedy ono číslo vzalo? Jak si všimli redaktoři agentury Bloombereg (bloomberg.com) společně s mnoha uživateli sociálních sítí po celém světě, za zdmi Bílého domu se stalo něco podobného, co v mnoha dětských pokojích. Leckdo, kdo musí řešit velký problém v omezeném čase, podlehne vábení toho, že to za něj udělá umělá inteligence.
Když se ChatGPT, Gemini, Clauda nebo Groka zeptáte na snadný způsob, jak vyřešit obchodní deficity a dostat USA na rovné podmínky, s pozoruhodnou důsledností vám nabídnou verzi tohoto vzorce, tedy deficit dělený vývozem. Novináři tuto hypotézu otestovali otázkou, která více vychází z vládního jazyka a žádá chatboty o „snadný způsob, jak by USA mohly vypočítat cla, která by měla být uvalena na ostatní země, aby se vyrovnaly bilaterální obchodní deficity mezi USA a jednotlivými obchodními partnery s cílem snížit bilaterální obchodní deficity na nulu“.
Vedle základního vzorce se mezi odpověďmi chatbotů objevují také další podobnosti, jako je 10% základ cla. A je zde ještě jeden zajímavý detail, který ukazuje na práci umělé inteligence, a je jím ono vysmívané uvalení cel na ostrovy obývané pouze tučňáky. Pro lidského autora přehledu by něco takového bylo zřejmé na první pohled, nebo by si chtěl ušetřit práci a zahrnul by tato území do kolonky „ostatní“.
Jak dále novináři zjistili, sami chatboti si do jisté míry „uvědomují“, že jejich řešení nemusí být optimální. „Zatímco tento výpočet nabízí zdánlivě jednoduchý způsob, jak se zaměřit na bilaterální obchodní deficity, reálné ekonomické důsledky jsou mnohem složitější a mohly by vést k podstatným negativním důsledkům,“ varuje Gemini a dodává, že „mnoho ekonomů tvrdí, že cla nejsou účinným nástrojem pro vyrovnávání obchodních deficitů“.
Ale bez ohledu na to, jak byla cla navržena, bude ještě probíhat vzájemné vyjednávání a jejich úprava. Možná je to ale součást historického momentu, kdy se na řízení světa začala podílet umělá inteligence. S jakým úspěchem, to zjistíme v následujících týdnech a měsících.