Je to otázka, která asi proběhla hlavou každému: pokud za nás umělá inteligence bude dělat rutinní i kreativní úkoly, nehrozí, že naše vlastní mozkové buňky „zakrní“ a časem nebudou schopny podávat výkony jako dříve? Podobnou otázku si položili i vědci pracující pro Microsoft a uvedly ji následujícími slovy:
„Klíčovou ironií automatizace je, že mechanizací rutinních úkolů a přenecháním řešení výjimek lidskému uživateli jej připravíte o rutinní příležitosti k procvičování úsudku a posilování kognitivních svalů, takže v případě výskytu výjimek bude atrofovaný a nepřipravený.“
Rozsáhlá studie zahrnovala hodnocení případů použití umělé inteligence na pracovišti a důvěry či jejího nedostatku, kterou zaměstnanci projevují při využívání umělé inteligence k plnění úkolů. Zajímavé je, že zjištění odhalila, že zaměstnanci, kteří s důvěrou využívají AI v práci, se setkávají s problémy, když jsou jim předloženy scénáře, které vyžadují, aby si vyzkoušeli své kritické myšlení, ve srovnání s méně důvěřivými uživateli. To jim jako takové představovalo výhodu při využívání jejich znalostí ke zvýšení kvality výstupů generovaných AI.
Ještě více znepokojující je, že někteří uživatelé tvrdili, že ztratili motivaci a morálku používat své schopnosti kritického a kreativního myšlení a často se spoléhali na nástroje umělé inteligence, jako je ChatGPT, které je „rychle vyřešily“.