Jaké to je být astronautem? Odpověď zná od uplynulého víkendu čtveřice mladých účastníků mezinárodní mise Visegrad Spaceflight Analog Challenge, kteří na 24 hodin vstoupili do habitatu Hydronaut DeepLab H03. Unikátní analogická mise, inspirovaná postupy výběru a výcviku astronautů Evropské kosmické agentury (ESA), nabídla vybraným studentům ze zemí V4 jedinečnou příležitost zažít podmínky, jaké panují pouze na oběžné dráze. Českou republiku reprezentovala Petra Továrková, teprve devatenáctiletá gymnazistka a vítězka mezinárodní soutěže AstroPi Hackathon 2024.
Mise Visegrad Spaceflight Analog Challenge, která se uskutečnila o víkendu od 25. do 27. dubna, nabídla čtveřici mladých účastníků z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska jedinečnou příležitost zažít simulaci reálné vesmírné expedice. Během analogické mise v unikátním evropském habitatu Hydronaut, kde dříve trénovali i astronauti Roberto Vittori nebo Aleš Svoboda, se posádka musela spolehnout na týmovou spolupráci, řešit krizové situace a zvládat vědecké úkoly ve ztížených podmínkách izolace. Mladí „astronauti“ si tak na vlastní kůži vyzkoušeli, co obnáší příprava i průběh vesmírné mise.











Posádku analogické mise tvořila čtveřice studentů ze zemí Visegrádské čtyřky: Fábián Kálmán z Maďarska, Krystian Jakubczyk z Polska, Veronika Paulovičová ze Slovenska a Petra Továrková z Česka. Česká zástupkyně do mise přinesla své zkušenosti z oblasti umělé inteligence, satelitní navigace a kosmických technologií. Její účast potvrzuje, že i středoškoláci mohou hrát roli v reálných vesmírných projektech a inspirovat další mladé talenty. S kolegy si v habitatu vyzkoušela simulaci výpadku energetických systémů, výstup na lunární povrch ve virtuální realitě i řízení týmové spolupráce v krizových situacích.
Sběr přihlášek do mise s mezinárodním přesahem probíhal od loňského února, výběr finální posádky pak probíhal letos v dubnu a to ve třech kolech, které kombinovaly psychologické testy, týmové úkoly a komunikaci v angličtině. Finalisty následně hodnotila porota složená z odborníků z ESA, NASA i výzkumných institucí – včetně bývalého astronauta Roberta Cenkera, analogického astronauta a experta ESA Romaina Charlese, letového ředitele ISS Columbus Mateje Poliačka nebo sociální psycholožky Ivy Poláčkové Šolcové, známé z projektu Mars500 nebo Zero-G.
Podobně jako na vesmírných misích, i v průběhu analogické mise v habitatu Hydronaut si účastníci vyzkoušeli nejrůznější experimenty – došlo například na maďarský experiment zaměřený na záznam komunikačních vzorců posádky, bezkontaktní měření srdeční frekvence v rámci výzkumného projektu TAČR DELTA nebo optimalizaci plánování misí.
V době, kdy se vesmírný průmysl v Evropě dynamicky rozvíjí, je klíčové, aby mladá generace měla nejen motivaci, ale i příležitost stát se součástí oboru s vysokou přidanou hodnotou. I proto vznikají projekty jako Visegrad Spaceflight Analog Challenge nebo další mise a soutěže pod hlavičkou národního projektu Česká cesta do vesmíru, který motivuje studenty k zájmu o přírodní vědy a technologie.