Hurvínek zakončí svou vesmírnou misi na družici Planetum-1. Shoří v atmosféře

Hurvínek zakončí svou vesmírnou misi na družici Planetum-1. Shoří v atmosféře
Fotografie: Planetum
  • Družice vstoupí do atmosféry dnes ve večerních hodinách
  • Původně byla její životnost odhadována na 10 let, sluneční aktivita ji ale zkrátila
  • Uvnitř družice se nachází dvoucentimetrový skleněný Hurvínek

Na konci května roku 2022 odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a na palubě měla mimo jiné i český CubeSat 1U pojmenovaný Planetum-1. Pražské planetárium se tak stalo prvním a zároveň jediným planetáriem na světě, které vypustilo na oběžnou dráhu vlastní družici. Družice se ale nyní blíží svému konci. Podle informací, které na sociální síti X zveřejnil pracovník Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Spratek, by družice měla dnes večer vstoupit do atmosféry a zcela shořet.

Družice byla původně vypuštěna na oběžnou dráhu do výšky okolo 550 km. Postupně ale klesala níže a ve chvíli, kdy vstoupí do atmosféry, bude vystavena teplotě blížící se až 3 000 stupňům Celsia. Planetum-1 kolem Země létala rychlostí vyšší než 27 000 km/h a během svého fungování na oběžné dráze nalétala přes 600 milionů kilometrů. Původní předpoklad byl, že její životnost bude okolo 10 let, ale kvůli zvýšené sluneční aktivitě došlo k tomu, že družice ztrácela rychlost, což znamenalo i ztrátu výšky.

CubeSat byl vybaven dvěma palubními počítači, vysílačkami, kamerami, anténami, teplotními čidly i deseti solárními panely. Do povědomí se ale dostal také proto, že součástí byl i dvoucentimetrový skleněný Hurvínek, který měl za úkol zpopularizovat kosmonautiku u mladších ročníků. Jak uvádí planetum.cz, Hurvínek se tak stal prvním loutkonautem ve vesmíru.


Ačkoliv není jasné, zda bude vstup do atmosféry pozorovatelný z České republiky, může se tak stát. Pokud byste tedy zahlédli na noční obloze jev podobný tomu, jako když padají hvězdy, pak se klidně může jednat o Planetum-1, ten se totiž také při průletu atmosférou na chvíli rozzáří na obloze, než kompletně shoří.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze