Kabinet podle zveřejněné tiskové zprávy vnímá misi majora Aleše Svobody nejen jako mimořádnou událost s celospolečenským přesahem, ale také jako významný impuls pro rozvoj českého kosmického průmyslu, vědy a vzdělávání. Vyslání astronauta je příležitost, jak podpořit transformaci české ekonomiky směrem k inovacím a produktům s vysokou přidanou hodnotou, zvýšit konkurenceschopnost českých firem a inspirovat novou generaci ke studiu technických a přírodovědných oborů.
„Mise českého astronauta majora Aleše Svobody není jen symbolickým gestem. Je to konkrétní krok k posílení českého průmyslu a vědy. Každá koruna investovaná do vesmírného programu se mnohonásobně vrací prostřednictvím inovací, nových technologií a inspirace pro mladou generaci. Jedná se o výjimečný okamžik s velkým dopadem na další rozvoj našeho hospodářství a společnosti, “ říká ministr dopravy Martin Kupka, do jehož působnosti vesmírné aktivity spadají.
Ministerstvo dopravy ve spolupráci s dalšími resorty vybralo 14 experimentů, které budou součástí mise Aleše Svobody na ISS. Mezi vybrané experimenty patří široké spektrum projektů – od výzkumu lidské fyziologie a biotechnologií až po testování nových technologií a vzdělávacích aktivit. Například dozimetr ve formě náramkových hodinek umožní přesné sledování expozice ionizujícímu záření a pomůže tak zvýšit bezpečnost astronautů. Jiné experimenty se zaměřují na zdokonalení systémů podpory života pro budoucí kosmické lodě. Zkoumá se také vliv vesmírného prostředí, zejména mikrogravitace – tedy stavu beztíže – a radiace na lidské tělo. Některé projekty navíc přispějí k výzkumu rakoviny, plodnosti nebo odolnosti potravin vůči klimatickým změnám. Každý z experimentů má jasně definovaný cíl: odpovědět na konkrétní vědeckou otázku pomocí experimentální metody. Vědci formulují hypotézu, kterou následně ověřují nebo vyvracejí na základě získaných dat.

Mise České republiky na ISS je součástí širšího vládního projektu Česká cesta do vesmíru, který si klade za cíl propojit vědu, průmysl a vzdělávání a posílit tak postavení České republiky v oblasti špičkových technologií a inovací. Vyslání českého astronauta do vesmíru tak není pouze prestižním počinem, ale především strategickým krokem k posílení české ekonomiky, vědy a vzdělávání. Celkové náklady ve výši 2 miliard korun budou rozložené do tří let (2025–2027) a hrazené prostřednictvím navýšeného příspěvku ČR do ESA.