Velké finále vesmírné cesty Zero-G strávili čeští studenti ve stavu beztíže

Velké finále vesmírné cesty Zero-G strávili čeští studenti ve stavu beztíže
Fotografie: MDČR
  • Skupina šestadvaceti mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po půlročním výběrovém řízení vydala na svou „vesmírnou” cestu
  • Kadeti a kadetky během beztížného letu zažili na vlastní kůži to, co zažívají pouze astronauti na oběžné dráze

Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek pro mladé české kadety, a to na třetím terminálu Letiště Václava Havla Praha. Kadeti a kadetky během beztížného letu zažili na vlastní kůži to, co zažívají pouze astronauti na oběžné dráze. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou studentskou posádkou, tak symbolizuje nejen odhodlání a zvídavost mladé generace, ale také rostoucí ambice Česka v oblasti kosmického výzkumu a technologií.

Nedělní Zero-G den byl nabitý už od brzkých ranních hodin. Posádka letu Zero-G nejprve prošla bezpečnostní kontrolou, lékařskou prohlídkou a instruktáží od společnosti Novespace, která let zajišťuje. Pak už ji čekal zlatý hřeb celého projektu – okamžik, na který se zejména mladí účastníci mise několik měsíců pečlivě připravovali.

Speciálně upravený letoun A310, s posádkou mířící za jedinečným zážitkem, odstartoval za podpory rodinných příslušníků a přátel mladých kadetů, i zástupců politické reprezentace, v 11 hodin ze třetího terminálu pražského letiště. Jakmile letoun dosáhl potřebné výšky, zahájil sérii parabolických manévrů, při kterých se posádka vždy na několik desítek sekund ocitla v mikrogravitaci. 

Čeští kadeti prošli výcvikem pro budoucí astronauty

Zero-G lety, jako byl tento, představují jedinečnou příležitost zažít podmínky, které jinak panují pouze na oběžné dráze. Umožňují nejen astronautům, ale i vědcům a studentům testovat experimenty a pohybovat se ve stavu beztíže bez nutnosti opustit zemskou atmosféru. Kadety na palubu letounu doprovodil major Aleš Svoboda, kterého snad brzy čeká skutečná cesta do vesmíru - na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Mladí nadšenci, kteří si dnes na vlastní kůži vyzkoušeli stav beztíže, se nyní stávají klíčovými tvářemi, které budou inspirovat své vrstevníky. Osobní zkušenost s náročným výběrovým řízením i parabolickým letem dává mladým vesmírným ambasadorům jedinečnou možnost autenticky sdílet své dojmy a motivovat další generace k zájmu o přírodovědné a technické disciplíny. Mise Zero-G je ale pouze jedním z kroků, které Česká republika podniká v rámci své cesty do vesmíru. Zatímco Aleš Svoboda pokračuje ve svém astronautském výcviku v záložním týmu astronautů Evropské kosmické agentury, mladí lidé z celého Česka se mohou těšit na nové vesmírné projekty a výzvy. 

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze