Nárůst nových případů koronaviru v Česku odpovídá celoevropským datům

Nárůst nových případů koronaviru v Česku odpovídá celoevropským datům
Fotografie: unsplash.com
  • Nárůst nových případů souvisí s šířením subvariant omikronu
  • Zdravotní dopad šíření nákazy je zatím mírný
  • Zvyšuje se pravděpodobnost rizikových kontaktů v populaci
  • Ministerstvo zdravotnictví neplánuje žádná opatření

Opětovný nárůst onemocnění COVID-19 je patrný ve většině zemí EU. Souvisí s šířením nových subvariant omikronu. Zdravotní dopad šíření nákazy v České republice je zatím mírný, nedochází k nárůstu počtu těžkých případů v nemocnicích. Systém řídícího týmu Ministerstva zdravotnictví je na zvyšující se čísla připraven.


V České republice se zvyšuje pravděpodobnost rizikových kontaktů v populaci, a to i pro potenciálně zranitelné skupiny. Populační zdravotní dopad onemocnění COVID-19 zásadně snižuje zejména očkování, které drží významný ochranný efekt proti těžkému průběhu nákazy. Nové varianty viru mají velkou schopnost prolomit imunitní ochranu a nakazit člověka po prodělané nákaze nebo po očkování. Očkovaní však mají stále násobně menší riziko vážných komplikací.


„Ministerstvo zdravotnictví je v neustálém kontaktu s Národním institutem pro zvládání pandemie i Centrálním řídícím týmem, které se pravidelně scházejí. Ti celou situaci důkladně mapují na základě dostupných dat,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic. Zdůraznil, že ministerstvo zdravotnictví v tuto chvíli nevnímá potřebu pro restrikce a stav pandemické pohotovosti. „Všechna naše doporučení jsou na bázi osobní odpovědnosti a apelu. Nejsme v situaci před dvěma lety, teď o viru víme více, jsme připraveni a naše systémy běží. Chceme se řídit fakty a statistikami z nemocnic.“

Aktuálně je denně prováděno průměrně 4 až 6 tisíc testů. Z toho více než 75 % tvoří testy indikované z klinických nebo epidemiologických důvodů.

Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze