NASA začala se sestavováním lodi Europa Clipper. Jejím cílem bude měsíc Jupitera

NASA začala se sestavováním lodi Europa Clipper. Jejím cílem bude měsíc Jupitera
Fotografie: NASA
  • Europa Clipper by měla být vyslána k Jupiteru v roce 2024
  • Bude zkoumat povrch Jupiterova měsíce Europy
  • Na povrchu Europy se nachází led, avšak vědci se domnívají, že pod ním je obrovské množství vody, které by mohlo znamenat život

Mise Europa Clipper by měla odstartovat v roce 2024 a cílem bude jeden z měsíců Jupitera – Europa. Vědci se domnívají, že pod ledem se nachází obrovský oceán, který má více vody než všechny oceány na Zemi. Chtějí tedy zjistit, zda má Europa vhodné podmínky pro život. Velikost kosmické lodi se dá přirovnat k SUV, avšak navíc bude mít dlouhé solární panely, které budou celou loď pohánět.

Montáž lodi aktuálně probíhá v Jet Propulsion Laboratory (JPL) v jižní Kalifornii, kam se postupně dodávají jednotlivé komponenty a vědecké přístroje z celého světa. Do konce roku by měl být sestaven celý letový hardware, včetně devíti vědeckých přístrojů. Tělem kosmické lodi bude 10metrový pohonný modul, který byl navržen a zkonstruován společností Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) s pomocí Goddard Space Flight Center NASA Greenbelt.

Posouváme se do fáze, kdy vidíme, že se všechny části spojují. Bude velmi vzrušující vidět integraci a testování hardwaru, letového softwaru a přístrojů. Dozvíme se, jak bude systém, který jsme navrhli, skutečně fungovat,“ řekla Janis Chodas, projektová manažerka Europa Clipper z JPL. První vědecký přístroj, ultrafialový spektrograf nazvaný Europa-UVS, dorazil do JPL minulý týden. Přístroj bude oddělovat vlnové délky ultrafialového světla a z toho poté bude moci určit složení povrchu Europy a plynů v atmosféře.


Vědci jsou přesvědčeni, že se na Europě nachází vnitřní oceán, který má až dvakrát více vody než všechny oceány na Zemi. To by mohlo znamenat podmínky vhodné pro život. Europa Clipper bude obíhat kolem Jupiteru a během toho proletí několikrát blízko Europy. Během průletů bude zkoumat jeho měsíční atmosféru, povrch i vnitřní část. Přístroje například prozkoumají, jak tlustý je led na povrchu i to, jak slaná je voda.

Jakmile bude Europa Clipper dokončena, NASA uvedla, že bude přemístěna do tepelné vakuové komory k testování. Komora otestuje, zda loď vydrží drsné vesmírné prostředí i otřesy při startu. Po testování by se měla v říjnu 2024 vydat kosmická loď k Jupiteru.

Související články
Diskuze ke článku
V diskuzi zatím nejsou žádné příspěvky. Přidejte svůj názor jako první.
Přidat názor

Nejživější diskuze